Apple

Jeśli Apple przegra ten proces, Apple Pay otworzy się na zewnętrznych operatorów

Patryk Koncewicz
Jeśli Apple przegra ten proces, Apple Pay otworzy się na zewnętrznych operatorów
Reklama

Czarne chmury zbierają się nad Apple Pay. Kolejna instytucja uznała system płatności mobilnych w iPhonach za antykonkurencyjny. Apple ponownie będzie musiało bronić się w sądzie.

Od momentu premiery w 2014 roku Apple Pay zyskało ponad 500 milionów użytkowników. W samych Stanach Zjednoczonych system płatności z nadgryzionym jabłkiem całkowicie zdominował rynek, stanowiąc aż 92% wszystkich płatności mobilnych. Nie ma się co dziwić, bo Apple Pay to wygodna i niezawodna usługa, dzięki której portfel w kieszeni stał się dla mnie reliktem przeszłości. Jednak te imponujące statystyki nie wszystkim przypadły do gustu. Jedna z amerykańskich instytucji finansowych uważa bowiem, że polityka Apple zahacza o praktyki monopolowe.

Reklama

Apple może zostać zmuszone do zrezygnowania z prowizji od wystawców kart

Po sądowych porażkach w Holandii i Korei – zmuszających Apple do udostępnienia zewnętrznych metod płatności w App Store – Tim Cook i spółka muszą zmierzyć się teraz z kolejnym problemem. Affinity Credit Union złożyło pozew przeciwko Apple, oskarżając firmę o praktyki monopolowe w kwestii odcinania dostępu konkurencji do płatności zbliżeniowych na swoich urządzeniach.

Sprawie od niespełna dwóch lat przyglądają się także europejskie organy regulacyjne, dochodząc do podobnego wniosku. Zarówno według nich jak i Affinity Credit Union, Apple celowo nie zezwala konkurencji na oferowanie innych niż Apple Pay metod mobilnych płatności, bo zarabia na tym niemałe pieniądze. Apple obciąża wystawców kart kredytowych prowizją w wysokości 0,15% oraz 0,05% w przypadku kart debetowych. Przedstawiciele przeciwnego obozu – Google Pay i Samsung Pay – takich opłat nie pobierają.

„Gdyby Apple stanął w obliczu konkurencji, nie byłby w stanie utrzymać tak wysokich opłat” – Affinity Credit Union

Na samych prowizjach z płatności mobilnych Apple w 2019 roku zarobiło miliard dolarów, a kwota ta ma do końca 2023 roku wzrosnąć czterokrotnie. Kancelaria prawna prowadząca proces poinformowała, że będzie dążyć do zniesienia obowiązku procesowania płatności mobilnych tylko przez Apple Pay oraz – co może wydawać się dość ambitne – zmuszenia firmy do zwrotu pieniędzy, które według kancelarii zostały pobrane od wystawców nielegalnie.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama