Apple

Niszczą się od samego patrzenia. Apple wycofuje nowe akcesorium?

Patryk Koncewicz
Niszczą się od samego patrzenia. Apple wycofuje nowe akcesorium?
11

Apple powinno zatrudnić nowego specjalistę od projektowania etui. Kolejna seria akcesoriów może niebawem skończyć na śmietniku.

Wraz z premierą iPhone’ów 15 na rynku pojawiła się nowa seria dedykowanych akcesoriów, które miały korespondować z firmową polityką Apple, dotyczącą ochrony klimatu. Mowa o paskach i etui FineWoven – od samego początku budzące więcej kontrowersji niż zachwytów. Akcesoria niszczą się bowiem od samego patrzenia i wystarczy delikatnie przesunąć po nich paznokciem, by zostawić brzydko wyglądające rysy. Apple wady próbowało nazwać ficzerem, ale klienci nie do końca chcieli słuchać marketingowych sloganów, którymi pracownicy salonów sprzedaży bombardowali w odpowiedzi na reklamacje i skargi. Teraz okazuje się, że seria FineWoven może skończyć na śmiertku historii.

Polecamy na Geekweek: Ile kosztuje Tidal w 2024 roku? Plany i cennik

Może i są drogie, ale przynajmniej szybko się psują

Przyznam, że sam byłem mocno zaintrygowany nową linią akcesoriów do urządzeń Apple, bo materiał przypominający w dotyku zamsz prezentuje się naprawdę ciekawie. Sęk w tym, że to etui samo potrzebuje zabezpieczenia, bo jeden dzień noszenia w kieszeni pozostawia na nim brzydkie ślady. To nie tylko moje obserwacje, ale globalny problem, na który skarżą się klienci z całego świata – i to już od pierwszych chwil po premierze.

Etui FineWoven. Źródło: TheVerge

We wrześniu pisaliśmy nawet o specjalnych instrukcjach, przekazywanych pracownikom Apple przez przełożonych. Na wszelkie wątpliwości kadra salonów stacjonarnych i działu obsługi klienta miała wskazywać na materiały pochodzące z recyklingu, dodając, że akcesoria:

mogą wyglądać inaczej i wykazywać zużycie w miarę upływu czasu, ponieważ włókna ulegają kompresji podczas normalnego użytkowania (...) niektóre zadrapania mogą z czasem zanikać.

I wszystko byłoby ok gdyby nie fakt, że etui wykonane z tkaniny FineWoven zostały wycenione przez Apple na 349 zł – to o wiele za dużo jak na akcesorium, które z założenia ma szybko się niszczyć. Tim Cook i spółka wydają się więc reagować na negatywne opinie klientów – według plotek akcesoria FineWoven mają zostać wycofane z produkcji.

Apple znowu musi wycofywać wadliwe etui?

Serwis 9to5Mac donosi, że ekologiczne paski do Apple Watch i pokrowce na iPhone’y mogą niebawem zakończyć swój żywot na rynku. Informacje bazują na wpisie leakera Apple, z którego wynika, że gigant wstrzymał produkcję akcesoriów FineWoven, a cała linia została usunięta.

Powodem ma być rzekomo ich trwałość i jakość oraz problematyczne reklamacje i zwroty. Autor wpisu twierdzi, że Apple może ponownie wznowić produkcję, ale z zastosowaniem innego materiału z odzysku, który nie jest tak podatny na uszkodzenia.

Miękki materiał jest wykonany z wytrzymałego mikrodiagonalu i przypomina w dotyku zamsz. Ponadto tkaninę FineWoven zaprojektowano z myślą o planecie – jest wykonana z surowców pochodzących w 68 procentach z recyklingu odpadów pokonsumenckich, a jej produkcja wiąże się z dużo mniejszą emisją dwutlenku węgla niż w przypadku produktów ze skóry.

Firma nie potwierdziła jeszcze tych informacji, ale nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby pogłoski z X się potwierdziły. Apple raz już musiało wycofywać wadliwe etui Smart Battery Case z powodu problemów z ładowaniem. Gwoli ścisłości trzeba zaznaczyć, że skórzane i silikonowe etui z nadgryzionym jabłkiem też nigdy nie grzeszyły wyjątkową trwałością – Apple jednak bardzo krytycznie podchodziło do kwestii reklamacji, zwalając winę na niewłaściwe użytkowanie. Być może więc przy okazji premiery nadchodzącego iPhone'a 16 zobaczymy nowe etui premium, wykonane z lepszych materiałów

Żródło obrazka wyróżniającego: Apple Insider

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu