Apple

Apple ostrzega: nie używaj produktów zawierających wybielacz lub nadtlenek wodoru do czyszczenia naszych urządzeń

Kamil Świtalski
Apple ostrzega: nie używaj produktów zawierających wybielacz lub nadtlenek wodoru do czyszczenia naszych urządzeń
16

Kilka dni temu Apple zaktualizowało swoją stronę pomocy dotyczącą czyszczenia urządzeń. Teraz firma wyraźnie ostrzega przed stosowaniem produktów zawierających wybielacze lub nadtlenki wodoru.

To żaden sekret, że producenci wszelkiej maści elektroniki robią co tylko mogą by stale informować użytkowników jak odpowiednio dbać o ich produkty. Apple nie jest w tym temacie wyjątkiem — strona pomocy dotycząca czyszczenia ich produktów jest dostępna od lat. Firma informuje tam, że w zależności od produktu — różnią się procedury czyszczenia. Już na starcie podaje jednak zestaw wskazówek, które są uniwersalne dla każdego z nich:

  • Do czyszczenia używaj wyłącznie miękkich, niepylących ściereczek. Unikaj szorstkich tkanin, ścierek, ręczników papierowych i podobnych materiałów.
  • Unikaj nadmiernego wycierania, ponieważ może to spowodować uszkodzenia.
  • Odłącz wszystkie zewnętrzne źródła zasilania, urządzenia i kable.
  • Trzymaj płyny z dala od produktu, chyba że podano inaczej dla danego produktu.
  • Nie pozwól, aby wilgoć dostała się do jakiegokolwiek otworu w obudowie.
  • Nie używaj preparatów w aerozolu, wybielaczy ani środków do szorowania.
  • Nie rozpylaj żadnych środków czyszczących bezpośrednio na produkt.

Ale w ostatnim roku zasypywani są pytaniami o to, jak sprawy mają się z środkami dezynfekującymi. Prawdopodobnie ilość zapytań o bezpieczne stosowanie takich środków była nagminna, ale to zrozumiałe — zwłaszcza w przypadku smartfonów. W końcu się z nimi nie rozstajemy, przykładamy je do twarzy, naturalnym więc wydaje się ich regularna dezynfekcja. I to właśnie ta sekcja doczekała się aktualizacji, w której Apple ostrzega użytkowników by nie korzystać z produktów zawierających wybielacze lub nadtlenki wodoru.

Czy mogę używać środka dezynfekującego na moim produkcie Apple?
Używając chusteczki nasączonej 70-procentowym alkoholem izopropylowym, chusteczki nasączonej 75-procentowym alkoholem etylowym lub chusteczek dezynfekujących Clorox, możesz delikatnie wycierać twarde, nieporowate powierzchnie produktu Apple, takie jak wyświetlacz, klawiatura lub inne powierzchnie zewnętrzne. Nie używaj produktów zawierających wybielacz lub nadtlenek wodoru. Nie pozwól, aby wilgoć dostała się do jakiegokolwiek otworu w obudowie, i nie zanurzaj produktu Apple w żadnych środkach czyszczących. Nie stosuj środków dezynfekujących na powierzchniach skórzanych ani z tkaniny.

Jak widać — Apple jest dość precyzyjne w opisie co wolno, a czego nie wolno. Czym wolno, a czego nie wolno. Jasnym jest, że produkt i sposób czyszczenia są niezwykle ważne, ale mimo wszystko warto wziąć sobie wszystkie uwagi firmy do serca, jeżeli chcemy jak najdłużej cieszyć się działającym sprzętem. Warto mieć także na uwadze, że Apple wyraźnie zaznacza, by uważać na ciecze — a jeśli z jakiegoś powodu takowe dostaną się do wnętrza ich produktu, zalecają niezwłoczne zwrócenie się o pomoc do ich autoryzowanych serwisów albo sklepów Apple Store. Nie ma co ukrywać, że z tymi drugimi byłoby znacznie łatwiej, gdyby choć jeden taki był w Polsce. Pamiętajcie też, że uszkodzenia po kontakcie z cieczą nie są objęte gwarancją ani ochroną przy Apple Care.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu