Bank

Kup teraz, zapłać później - w kilku ratach. Tak ma wyglądać nowa usługa Apple Pay Later

Kamil Świtalski
Kup teraz, zapłać później - w kilku ratach. Tak ma wyglądać nowa usługa Apple Pay Later
2

Apple stale pracuje nad tym, by porzucenie ich urządzeń oraz usług było coraz trudniejsze. Odroczone płatności mogą być kolejnym krokiem w tym temacie.

Płatności zbliżeniowe okazały się dla mnie sporą rewolucją. Właściwie od kiedy moje banki wspierają Apple Pay — karty zeszły na dalszy plan i korzystam z nich od wielkiego dzwonu, na co dzień zaś do terminala zbliżam zegarek lub smartfon. Mimo wszystko patrząc na usługi Apple za oceanem, od razu widać że jesteśmy w nieco gorszej pozycji. Tamtejszy, najważniejszy dla nich, rynek ma dostęp do ich karty kredytowej wiążącej użytkowników z ekosystemem jeszcze mocniej. W Polsce nic nie słychać na temat Apple Card i... szczerze mówiąc, nie mam złudzeń, że w niedalekiej przyszłości się to zmieni. Dlatego choć odroczone płatności, które według informacji podanych na łamach Bloomberga miałyby wkrótce być dodatkową usługą w ekosystemie dla właścicieli Apple Card brzmią świetnie, nam i tak przyjdzie obejść się smakiem.

Apple Pay Later - odroczone płatności mają trafić do posiadaczy Apple Card

Nowa opcja Apple Pay Later ma pozwolić robić zakupy (także lokalnie), które rozłożone będą na raty. Nieoprocentowane — jeśli zostaną spłacone w ciągu dwóch miesięcy w czterech ratach — ta opcja ma nazywać się Apple Pay in 4. Drugim wariantem z odroczonymi płatnościami ma być opcja z oprocentowaniem, ale rozłożona na więcej rat i na dłuższy czas. Ile dłuższy? Jak wiele rat? Jak duże oprocentowanie? Tego jeszcze nie wiadomo.

Apple chce być wszędzie — i przywiązywać do siebie użytkowników mocniej, niż jakakolwiek inna korporacja?

Apple wciąż kojarzone jest przede wszystkim jako firma tworząca urządzenia elektroniczne. No i faktycznie: iPhone'y, Macbooki, iPady, AirPodsy — mimo upływu lat to one pozostają obecnie elementami ich portfolio zapewniającymi największe przychody. Z każdym raportem finansowym giganta z Cupertino widać jednak, że sekcja usług rośnie bardzo dynamicznie — a takowych stale u nich przybywa. Od Apple Music, przez Apple TV+, Apple Arcade, na chmurze i opcji finansowej jaką jest karta kredytowa kończąc. Karta kredytowa która, przypomnijmy, działa tylko w obrębie ich ekosystemu usług i urządzeń, dlatego przesiadka z iPhone'a na Androida dla wielu z zadłużeniem na niej może okazać się nie do przeskoczenia. Apple konsekwentnie chce od siebie uzależniać i robi co tylko w ich mocy, by porzucenie ich rozwiązań było tak trudne, jak tylko się da. I patrząc na to ilu mają użytkowników i jak radzą sobie na tle rynkowej konkurencji, można chyba powiedzieć, że idzie im to całkiem nieźle. A usługa Apple Pay Later będzie po prostu dalszym rozwijaniem tego, do zaproponowali kilka lat temu — skoro pozwalają użytkownikom Apple Card w ten sposób spłacać komputery i iPady, to dlaczego mieliby nie wspomagać ich w innych kredytach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu