Apple

Apple będzie miał jednak problem z przejęciem Shazam

Grzegorz Ułan
Apple będzie miał jednak problem z przejęciem Shazam
13

To była dość zaskakująca wiadomość z początku grudnia ubiegłego roku, kiedy dowiedzieliśmy się o planach przejęcia Shazam przez Apple, a później o jej faktycznym wykupieniu. Shazam to aplikacja do rozpoznawania wykonawców zasłyszanych utworów i okazuje się, że Komisja Europejska dopatrzyła się w tym przejęciu zagrożenia nieuczciwej konkurencji.

Komisja Europejska obawia się, że przejęcie Shazam pozwoli Apple, na dokładnie sprofilowane reklamy do użytkowników, którzy będą korzystać z tej aplikacji do rozpoznawania wykonawców, do przejścia do ich aplikacji do strumieniowego odtwarzania utworów Apple Music.

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager:

Sposób, w jaki ludzie słuchają w ostatnich latach muzyki, znacznie się zmienił, coraz więcej Europejczyków korzysta z przesyłania strumieniowego. Nasze dochodzenie ma zagwarantować, że fani muzyki będą nadal cieszyć się atrakcyjną ofertą (...) i nie będą mieli mniejszego wyboru w wyniku proponowanej - transakcji.

Coś w tym podejrzeniu jest na rzeczy, to fakt, samo przejęcie było zaskoczeniem i zastanawiającym posunięciem, dlaczego akurat tego typu aplikacja. Do tej pory aplikacja zarabiała na przekierowaniu rozpoznawanych utworów do wszystkich serwisów strumieniujących daną pozycję muzyczną, po przejęciu może się okazać, że wszystkie te utwory można znaleźć jedynie w Apple Music.

Źródło: Bankier.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu