Apple

Tim Cook mówi wprost w co zamieni się App Store bez kontroli Apple

Kamil Świtalski
Tim Cook mówi wprost w co zamieni się App Store bez kontroli Apple
42

Sądowe starcie Epic Games i Apple trwa. Kilka dni temu Tim Cook powiedział wprost jak wyglądałby App Store bez kontroli Apple.

Można długo spierać się o to czy Apple dobrze robi kontrolując aplikacje w swoim sklepie czy nie. Można spierać się czy bycie "jedynym słusznym bez kombinowania" sklepem jest dobre czy nie. Ale raczej nikt nie ma wątpliwości co do tego, że gdyby Apple nie trzymało w ryzach swojego sklepiku, to wyglądałby on zupełnie inaczej. Byłby śmietnikiem rozmaitości bez jakichkolwiek granic. Bo... no właśnie — o App Store i kontrolowaniu systemu przez Apple można mówić dużo, ale jeżeli miałbym wymienić najlepszy sklep z aplikacjami z jakiego miałem możliwość korzystać, to niewątpliwie byłby to właśnie ten na iOS.

Apple jako jedyne inwestuje w solidne prowadzenie sklepu. I nie chodzi tylko o "cenzurę", czyli weryfikację aplikacji przez którą czasem udaje się przepchnąć jakieś robale, ale przede wszystkim obsługę. Strona główna App Store'a regularnie się zmienia — pojawiają się tam tematyczne artykuły i zestawienia (co ważne: także w języku polskim!), w których redakcja podpowiada co warto zainstalować, na co zwrócić uwagę. W Google Play od zawsze mogę liczyć na fatalne polecenia z algorytmów i — jak dobrze pójdzie — to raz na kwartał pojawia się tam fajny pakiet wybranych przez redakcję treści. Kilka-kilkanaście pozycji. Koniec. Ale to właśnie weryfikacja treści i sztywne zasady Apple są problemem, o którym Tim Cook musiał poopowiadać co nieco w sądzie przy okazji potyczki Epic Games / Apple.

Tim Cook twierdzi, że każdego tygodnia osoby odpowiedzialne za sklep przeglądają sto tysięcy (!) nadsyłanych aplikacji — i około 40% z różnych powodów nie zostaje dopuszczona do sprzedaży. Według Cooka, bez tego procesu App Store stałby się "toksycznym bałaganem". Ponadto bez tego, "nie moglibyśmy [jako Apple] obiecywać bezpieczeństwa, ochrony i prywatności" — dodał CEO firmy.

Co racja, to racja — i choć ostatnie lata pokazały że to nie jest tak, że przez ich sito nie przeleci żadna szkodliwa dla użytkowników aplikacja, to mimo wszystko... biorąc pod uwagę skalę, udaje im się wypaść naprawdę dobrze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu