Nauka

Kod, który pozwolił Amerykanom stanąć na księżycu jest dostępny na... Githubie

JS
Jakub Szczęsny
19

W połowie lat 60-tych XX. wieku Amerykanom udało się coś, co przypieczętowało ich dominację w podboju kosmosu. Ten czas był okresem niezwykle burzliwym - dwa mocarstwa ścigały się ze sobą na polu wojskowości oraz właśnie programów kosmicznych. Co prawda to Związek Radziecki wyniósł pierwszą żywą istotę w kosmos, ale to Amerykanie stanęli po raz pierwszy na Srebrnym Globie (oczywiście wbrew opiniom zwolenników teorii spiskowych - ale to już temat na zupełnie inną historię).

Kod, który pojawił się na GitHubie dla większości dzisiejszych programistów może okazać się być kompletnie niezrozumiały. Jest niezwykle zbliżony do tego maszynowego - intencją twórców było to, by był jak najlepszy dla sprzętu, który miał odpowiadać za powodzenie misji. Jak wiele potrzeba było kodu potrzebnego do wyniesienia człowieka w kosmos przedstawia zdjęcie Margaret Hamilton z ogromnym plikiem kartek zapisanych właśnie kodem Apollo 11.

Co ciekawe, kod misji już wcześniej znalazł się w Internecie, jednak nie był on tak łatwo dostępny jak teraz. Dodatkowo, wiele fragmentów kodu było absolutnie nie do odczytania. Ron Burkey pracował przez wiele lat nad tym, by kod opublikowany przez Gary'ego Neffa był kompletny, korzystając tylko z własnych umiejętności. I udało się - w obecnej wersji kod na GitHubie zawiera wszystko, co powinno znaleźć się w tym pierwotnym, dotyczącym misji Apollo 11.

Ten kod to gratka dla programistów, którzy z czystej ciekawości chcieliby zobaczyć, jak w ogóle działały instrukcje odpowiedzialne za obsługę misji. Na GitHubie można doszukać się komentarzy tekstowych, które objaśniały, czego dotyczy dana instrukcja. Co więcej, wśród instrukcji znajdują się niezwykle ciekawe żarty - typowe dla lat 60 - tych.

Niezwykle ciekawy jest fakt, że na GitHubie programiści już teraz eksplorując kod misji mogą sugerować zmiany i robią to bardzo aktywnie. Niektórzy z nich nawiązują do żartów w komentarzach, inni zaś znajdują błędy, dla których podają rozwiązania. Nie sądzę, żeby komukolwiek przydał się kod Apollo 11 (choć... kto wie?). Jest to przede wszystkim rozrywka dla ciekawych wszystkiego osób zajmujących się programowaniem. A należy przyznać, że przecież taki szczególny kod to nie byle co, prawda? Dla młodszych adeptów sztuki programowania to również kawałek ciekawej historii - mogą wyobrazić sobie tylko jak trudnym zadaniem było przygotowanie skomplikowanego kodu - szczególnie, że dotyczył on bardzo ważnej i niebezpiecznej misji, w której najmniejszy błąd mógłby kosztować nie tylko pieniądze i porażkę w konkurowaniu ze Związkiem Radzieckim. Apollo 11 to również ludzie, którzy wsiedli na pokład kosmicznego pojazdu i postawili na szali własne życie. Jak pokazała historia, trud wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie opłacił się - misja zakończyła się bezsprzecznym powodzeniem.

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

programiścikosmosgithubkod