Mobile

Dzięki tym aplikacjom niebo będzie skrywało przed wami dużo mniej tajemnic!

Kamil Świtalski
Dzięki tym aplikacjom niebo będzie skrywało przed wami dużo mniej tajemnic!
10

Nocna obserwacja gwiazd to nie tylko romantyzm, ale też sporo nauki. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się nieco więcej o kosmosie, konstelacjach, księżycach i innych planetach — koniecznie sprawdźcie poniższe aplikacje!

Mimo że gry i aplikacje na smartfonach i tabletach kojarzone są głównie z rozrywką, nie brakuje wśród nich także propozycji, które można byłoby podciągnąć stricte pod materiały edukacyjne. I to jakie! Interaktywne, z wykorzystaniem tak naprawdę wszystkich funkcji smartfona. Wygodne, przyjemne, a nierzadko też opracowane na tyle dobrze, że mimo iż to stricte nauka -- bliżej jej do do rozrywki. Poniższy pakiet aplikacji skupia się na... oglądaniu nieba. Tylko i aż. Z jednej strony -- przecież nie potrzebujemy żadnych dodatkowych narzędzi, by w piękną, letnią, noc wyjrzeć za okno i spojrzeć w gwiazdy. Z drugiej jednak -- uwierzcie, że z takim podręcznym pakietem wiedzy, to zupełnie inna bajka. Instalujcie i wyruszajcie na podboje!

Night Sky

Platforma: iOS

Night Sky to jedna z aplikacji którą nie dalej niż kilka miesięcy temu bardzo mocno promowało samo Apple. Prawdopodobnie sporo w tym zasługi stawiania na rzeczywistość rozszerzoną -- bo to w oparciu o nią działa aplikacja. Program wykorzystuje drzemiący w smartfonach i tabletach potencjał, pozwala nam skanować w czasie rzeczywistym niebo, a wówczas to opowiada o wszystkich satelitach i konstelacjach które możemy tam zaobserwować. Przyjemne, pożyteczne, magiczne -- warto jednak wziąć pod uwagę, że całość działa w oparciu o abonament. Jeżeli po kilkudniowym trialu wiecie już, że to wasza bajka -- warto zainteresować się dłuższym pakietem który, jak widać na załączonym obrazku, w ogólnym rozrachunku jest znacznie tańszy! Dodatkowym atutem jest wsparcie dla Apple Watcha i przepiękna, trójwymiarowa, mapa nieba do której mamy dostęp na ekranach naszych urządzeń z iOS na pokładzie!

Star Walk 2 i inne z katalogu Vito Technology

Platformy: iOS, Android

Star Walk to aplikacja która na rynku dostępna jest już kilka dobrych lat -- i właściwie od samego początku zgarniała same dobre oceny. Nic dziwnego: właściwie od zawsze potrafiła urzec nieprzekombinowanym interfejsem, który skrywał urzekające mapy nieba, śliczne wizualizacje, banalnie prostą nawigację, a wszystko to podlane całym pakietem ciekawostek ze świata. Dla tych którzy zgubią się w podniebnych podróżach pomocną dłoń wyciągnie tamtejszy wideo-samouczek, do tego dochodzą zapierające dech w piersiach fotografie i materiały filmowe dostępne w galerii. Twórcy śmiało korzystają z możliwości oferowanych nam przez urządzenia -- czego idealnym przykładem jest chociażby sięgnięcie po akcelerometr przy przeglądaniu fantastycznie przedstawionych tam gwiazdozbiorów!

Zobacz też: najlepsze aplikacje na Androida w 2018

Pisząc jednak o Star Walk nie sposób nie wspomnieć o całej reszcie aplikacji ekipy: od usprawnionej pod wieloma względami aplikacji Star Walk 2, przez Star Walk Kids, Solar Walk, Sky Live czy w końcu Solar Walk 2. Każda z nich prezentuje najwyższą, podniebną, jakość. Dlatego serdecznie zachęcam do zapoznania się z całym pakietem aplikacji od Vito Technology -- z nimi kosmos będzie miał przed Wami jeszcze mniej tajemnic. Warto też mieć na uwadze, że wiele z nich dostępnych jest w kilku wariantach: darmowych, płatnych, z reklamami czy mikrotransakcjami. Warto przejrzeć dokładnie katalog, przekalkulować i wybrać coś dla siebie.

Sky Safari

Platformy: iOS, Android

Sky Safari to jedna z tych aplikacji, obok których bardzo trudno przejść obojętnie, jeżeli interesuje nas niebo. Produkt jest na rynku od lat i właściwie z każdą aktualizacją jej twórcy pokazują jeszcze większy pazur udowadniając, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. To propozycja z której skorzystają zarówno stawiający pierwsze kroki w temacie użytkownicy, jak i profesjonaliści. Niezwykle potężna baza danych (dostępnych także bez konieczności podłączenia do sieci!), wsparcie dla rzeczywistości rozszerzonej, fantastyczne animacje i solidna dawka wiedzy. A pisząc to mam na myśli wersję podstawową -- darmową, z zestawem dodatków które możemy nabyć w ramach IAP. Oprócz niej dostępne są jeszcze dwa dodatkowe warianty: Plus oraz Pro, bogatsze w wiedzę i nowe funkcje -- między innymi kontrolę teleskopów wspierających WiFi.

Android: 

iOS:

Star Chart

Platforma: iOS, Android

Star Chart to, z porównaniem do powyższych propozycji, produkt który pozostaje nieco w tyle. I widać to już od pierwszych chwil po uruchomieniu aplikacji. To nie jest tak, że Star Chart jest aplikacja złą -- wręcz przeciwnie, zresztą jej obecność tutaj jest tego najlepszym dowodem. To po prostu konkurencja jest tak silna, że naprawdę trzeba przedstawić bardzo dużo atutów, by się przebić. Star Chart także oferuje estetycznie wykonane mapy nieba, ogromny zastrzyk wiedzy, a wszystko to okraszone wygodną nawigacją. Ponadto twórcy dali nam możliwość łatwego filtrowania obiektów i ogromną encyklopedię -- trzeba mieć jednak na uwadze to, że podobnie jak u konkurencji -- wiele z tamtejszych opcji także czeka na nas dopiero za paywallem i musimy zapłacić za nie w ramach transakcji wewnątrz aplikacji. Alternatywą jest sięgnięcie po płatne wydanie aplikacji -- które również dostępne jest w mobilnych sklepach i gwarantuje dostęp do wszystkich funkcji już od wejścia.

Stellarium Mobile

Platformy: iOS, Android

Jeżeli jesteście pasjonatami tematu, to prawdopodobnie ze Stellarium już się spotkaliście nie raz i nie dwa. Aplikacja jest niezwykle popularną na komputerach, a jej wersja mobilna -- mimo że mniejsza, potrafi pozytywnie zaskoczyć. Mobilne planetarium -- podobnie jak Star Chart -- wypada nieco gorzej niż Sky Safari czy Star Walk, ale samo przeglądanie aplikacji jest niezwykle intuicyjne. Bardzo cenię sobie w nim także funkcję łatwej identyfikacji gwiazd, a do tego niekwestionowanym atutem Stellarium Mobile jest także jego cena. Aplikacja kosztuje około 12-14 złotych (w zależności od platformy) -- i nie uświadczymy tam żadnych mikropłatności czy abonamentów.

NASA

Platformy: iOS, Android

Dzisiejsze kosmiczne zestawienie zamyka aplikacja nieco inna niż wszystkie: oficjalna aplikacja NASA. I choć nie skupia się ona na takim oglądaniu nieba jak pozostałe, to jestem przekonany, że żaden pasjonat tematu nie pożałuje jej zainstalowania. Darmowy program na co dzień dostarczy najważniejszych informacji, pozwoli skonfigurować powiadomienia, obejrzeć zapierające dech w piersiach materiały graficzne i wideo, a także na poczytać na temat misji Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu