Xbox

Xbox w każdym telewizorze. Microsoft zapowiada aplikację i przystawkę do TV, by grać w chmurze

Kamil Świtalski
25

Microsoft mocno wierzy w chmurę i doświadczenie Xboksa na każdej platformie. Wystarczy ekran i dobre połączenie z internetem.

Granie w chmurze od Microsoftu dopiero się rozpędza. Oficjalnie zadebiutowało jesienią ubiegłego roku, ale to była dopiero rozgrzewka. Wkrótce usługa xCloud dostępna będzie dla każdego telewizora — a jak tak dalej pójdzie to kto wie, może będzie wyskakiwać nawet z lodówki.

Aplikacja Xbox w telewizorze pozwoli na dostęp do grania w chmurze

Dotychczas granie w chmurze dostępne jest na smartfonach i tabletach z Androidem oraz — w wersji testowej — na komputerach z systemem Microsoft Windows, którą niedawno testował Konrad. O tym że wersja dla przeglądarek internetowej (dzięki którym zadziała też na sprzętach Apple) jest w przygotowaniu — wiemy od dawna. Ale snując wizję o przyszłości branży gier wielu za przykład podawało xCloud w każdym telewizorze. Wystarczyć miałby ekran, kontroler i... można się bawić. I faktycznie: niebawem wystarczy nam ekran, kontroler, aplikacja (opcjonalnie: autorski dodatek od Microsoftu) - i można się będzie bawić.

Liz Harmen stojąca na czele platform growych w Microsofcie zapowiedziała dziś oficjalnie, że Microsoft współpracuje z największymi producentami telewizorów, by doświadczenie Xbox Game Pass i grania w chmurze przenieść na duże ekrany bez zbędnych kombinacji. Na tę chwilę nie wiemy kiedy można spodziewać się premiery, czy będą jakieś specjalne pakiety i jak to wypadnie w praktyce — wiemy tylko, że startu możemy spodziewać się w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Phil Spencer dodał, że xboksowa przystawka do telewizorów jest już na ukończeniu i wkrótce można spodziewać się premiery. Wystarczy dobry internet, ekran, pad i... można grać.

Nie podano jeszcze żadnych konkretów, ani też nie pokazano urządzeń czy demonstracji jak to wypada w praktyce. Ale już 13 czerwca wielka prezentacja Microsoftu na targach E3 — można więc mieć nadzieję, że wówczas dowiemy się więcej. Teraz wiadomo już, że trwają finalne testy aktualizacji dla usługi, która pozwoli przyspieszyć graniu w chmurze. Wersja dla przeglądarek też jest już na ostatniej prostej i oficjalnie powinna ruszyć w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Źródło: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu