Mobile

Aplikacja Jawbone UP niewymagająca opaski już jest

Konrad Kozłowski
Aplikacja Jawbone UP niewymagająca opaski już jest
1

Kilka dni temu pisałem o nadchodzących aplikacjach od Jawbone dla urządzeń z kategorii wearable. Wspierany ma być Apple Watch, zegarki z Android Wear oraz Pebble. Ogłoszenie tej decyzji można uznać za pierwszy krok ku uniezależnieniu się od, uwaga, sprzedaży własnego produktu, czyli opasek UP i UP24. A to tylko początek.

Bowiem do App Store przed kilkunastoma godzinami trafiła druga wersja aplikacji UP. Nosi ona więc tę samą nazwę co współpracująca z opaską aplikacja, lecz można ją odróżnić za pomocą koloru i wzoru tła ikony. Ta o której piszemy posiada tło w kolorze fioletowym, ale to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ znacznie ważniejszą informacją jest to, jak się zapewne domyślacie, że aplikacja do śledzenia naszej aktywności nie wymaga posiadania dość drogiej opaski. Niektórym przyjdzie jednak zapłacić za coś innego. Telefon.

Działanie nowej aplikacji UP, podobnie jak wielu innych tego typu, oparte jest o dane zbierane przez układ M7 w iPhonie 5S i M8 w iPhone’ach 6 i 6 Plus. Jeżeli posiadacie starszy model lub po prostu inny smartfon, jak na razie nie będziecie mogli sprawdzić działania aplikacji. Co prawda Jawbone przygotował aplikację dostępną w Google Play, lecz jest to ta współpracująca z opaską. Czy i kiedy pojawi się jej druga wersja? Jak na razie nie wiadomo.

Oprócz powyższych ograniczeń, aplikacji od Jawbone nadal można niestety sporo zarzucić - jej autorzy chwalą się integracją z aplikacją Zdrowie i ekosystemem HealthKit pozwalającym wymieniać dane pomiędzy programami z kategorii fitness. Na ten moment UP jednak przede wszystkim pobiera stamtąd dane, niewiele dając w zamian. Jeżeli pozostali deweloperzy podobnie podejdą do tej kwestii, to pomysł Apple okaże się wręcz bezsensowny i bezużyteczny. Wyobrażałem sobie, że wszystkie aplikacje z kategorii zdrowie i fitness będą wykorzystywały HealthKit, jako centrum wymiany danych, by móc sugerować mi jeszcze lepsze zmiany, których mogę dokonać, a w aplikacji Zdrowie znajdę wszystkie zebrane dane przez np. Nike+ podczas biegania, UP w ciągu dnia i nocy.

Zdjęcie: iPhoneeinstein.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

iPhoneupjawbone