Poradniki

Antywirus na Androida - zestawienie najlepszych antywirusów na telefon

Albert Lewandowski
Antywirus na Androida - zestawienie najlepszych antywirusów na telefon
67

Antywirus na Androida - temat zdecydowanie skomplikowany i zdążył już obrosnąć w liczne legendy i mity. Czy warto w ogóle je instalować? Które aplikacje są godne polecenia?

?

Zanim przejdziemy do opisywania dostępnych rozwiązań, warto zastanowić się nad tym, czy antywirus na smartfon z Androidem jest nam niezbędny. Przede wszystkim należy zrozumieć kilka zasad związanych z samym bezpieczeństwem. Obecnie komputery czy smartfony są bezpiecznymi urządzeniami i nigdy nie dochodzi do zakażenia ich szkodliwym oprogramowaniem w sposób, który byłby niezależny od użytkownika. W tym przypadku to człowiek bywa najczęściej najsłabszym ogniwem.

Po pierwsze należy nie korzystać z otwartych sieci WiFi. Rzadko kiedy możemy mówić tu o bezpieczeństwie, ponieważ nie sprawdzamy nawet dokładnie nazwy sieci czy tego, przez kogo jest ona udostępniana. Po drugie warto mieć na uwadze, aby nie klikać w podejrzane linki. Phishing, polegający na podszyciu się pod daną osobę lub instytucję i wyłudzeniu cennych informacji, jest obecnie prawdziwą plagą, a najczęściej próby z jego wykorzystaniem ujrzymy na naszej skrzynce pocztowej, prywatnej lub w tej pracy. Fałszywa faktura, mail od wujka z Japonii, który zostawił spadek - należy w takim przypadku dokładnie sprawdzić dane osoby, od której dostaliśmy mail, i nie klikać pod żadnym pozorem w podejrzane linki. Tym bardziej nie powinniśmy podawać tam wrażliwych informacji, na przykład haseł.

Warto dbać także o to, aby nie klikać w przypadkowe reklamy w sieci, przekierowujące nas na różne strony, czy wgrywać bliżej nieznanych plików na nasz smartfon. Paradoksalnie wtedy cały zabieg leczenia może być całkiem skomplikowany. Antywirus na telefon nie będzie również konieczny, jeżeli będziemy dokładnie identyfikować to, co instalujemy. Tu właśnie przechodzimy do kolejnego punktu.

?

Po wpisaniu frazy w Sklepi Play typu antywirus czy antywirus na androida zostanie nam wyświetlona bogata lista propozycji, które w założeniu i zgodnie z nazwą mają zapewnią cyberbezpieczeństwo. Tak przynajmniej to wygląda. W praktyce, niestety, wiele aplikacji spośród nich to nic innego jak programy ze szkodliwym kodem. Trzeba uczciwie przyznać, ze Google stara się walczyć z takimi "podszywanymi" propozycjami, jednak problem wciąż jest widoczny, a przekonujemy się o tym, widząc kolejne wiadomości o malware w niektórych apkach. Okazuje się, że regularne sprawdzanie aplikacji przed wprowadzeniem ich do sklepu nie jest wystarczające. Spory wpływ na takie ataki na Androida ma również sama popularność tego systemu.

Podobnie wygląda to w przypadku innych programów. Najczęściej jednak są to marne kopie innych aplikacji lub pochodzących od mało znanych deweloperów i w tym przypadku nie warto sugerować się dużą liczbą pobrań. W dodatku takie podrabiane antywirusy nie działają. Co gorsza, taki problem dotyczy także innych antywirusów na telefony i jak wskazują liczne testy, m.in. AV-Test, rzadko kiedy możemy liczyć na wysoką skuteczność w rozpoznawaniu potencjalnego zagrożenia. Najczęściej opierają się one na wyszukiwaniu podejrzanych nazw plików czy szukaniu pewnych elementów, które już mają zapisane w swojej bazie. Klasyką gatunku pozostaje również wyświetlanie alertów o nieistniejącym bezpieczeństwie. W tym przypadku oszczędzanie na bezpieczeństwie może okazać się ryzykownym posunięciem, za które potem będziemy musieli zapłacić.

Czytaj również: Czy antywirus jest potrzebny?

w

Z uwagi na duża liczbę aplikacji o niskim zaufaniu, zdecydowałem się przedstawić poniżej listę najbardziej niezawodnych propozycji. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie można oczekiwać od nich 100-procentowej skuteczności i najważniejszym ogniwem w łańcuchu cyberbezpieczeństwa jesteśmy my sami.

Bitdefender Mobile Security

Skuteczne narzędzie, jeżeli chodzi o blokowanie i walkę z malware na smartfonie. Oprogramowanie oferuje również porządnie skonstruowany moduł antykradzieżowy, zapewnia ochronę w sieci i wskazówki, jak dbać w internecie o soją prywatność. Cieszy również możliwość korzystania z VPN. Nie jest to najbardziej wszechstronne oprogramowanie, jednak dobrze sprawdza się w swojej roli.

Sama aplikacja jest dostępna w 14-dniowej wersji bezpłatnej, potem natomiast możemy przejść już na płatną odmianę. Jej koszt to 35,67 złotych na 1 urządzenie na 1 rok.

Kaspersky Internet Security for Android

Całkiem dopracowane oprogramowanie, skutecznie rozpoznające malware na urządzeniu. Twórcy zapewnili również sporo funkcji dodatkowych, takich jak blokowanie połączeń, funkcje antykradzieżowe, filtr stron internetowych, lokalizator telefonu, jednak najwięcej osób skusi tu dostępność darmowego wariantu programu.

Dostępna jest bezpłatna wersja testowa z ograniczoną liczbą funkcji. Kompletna edycja to koszt 19,99 złotych za 1 urządzenie na 1 rok.

McAfee Mobile Security

Antywirus ten oferuje przede wszystkim bardzo dobrą skuteczność w wykrywaniu potencjalnych zagrożeń. Wspomaga również użytkownika przy przeglądaniu stron internetowych i ostrzega przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Nie brakuje również funkcji antykradzieżowych, narzędzia do optymalizacji pracy urządzenia czy też opcji, kładących nacisk na prywatność w sieci.

Można zainstalować darmową wersję demonstracyjną. Cena pełnego programu to 129,99 złotych na 1 urządzenie na 1 rok.

Norton Mobile Security

Skuteczny antywirus na Androida przygotował również Symantec. Przede wszystkim skutecznie troszczy się o bezpieczeństwo użytkownika, umożliwia blokowanie urządzenia w przypadku kradzieży czy wykonywanie kopii zapasowej. Co więcej, potrafi wysyłać alerty w przypadku podłączenia się do niezabezpieczonej sieci WiFi. Użytkownicy docenią również ostrzeżenie o szkodliwym adware w pobieranej przez nich aplikacji ze Sklepu Play.

To wszystko jednak ma wpływ na cenę, która wynosi 94,99 złotych za 1 urządzenie na 1 rok.

Sophos Mobile Security for Android

Interesująca propozycja z bogatym arsenałem funkcji. Chroni przed spamem i potrafi wykrywać podejrzane próby ze strony aplikacji, m.in. dostęp do prywatnych plików użytkownika. Oprócz skanowania, znajdziemy tu również możliwość zdalnego blokowania urządzenia, jego lokalizator czy opcję usuwania danych.

Aplikacja jest dostępna bezpłatne do pobrania.

a

Darmowy antywirus na Androida potrafi do siebie skusić. Szczególnie kusząco dla wielu użytkowników brzmi to pierwsze słowo, ale należy mieć na uwadze, że często takie chwyty są jedynie ładnie ubraną pułapką. W przypadku urządzeń mobilnych podstawa to pamiętać o bezpieczeństwie korzystania z telefonu i zasobów sieci. Warto również sprawdzać, jakie uprawnienia wymaga dany program. Sporadycznie natkniemy się tu na wręcz niesamowite połączenie, jak gra sieciowa, która wymaga dostępu do mikrofonu, listy kontaktów i aparatu. Na szczęście pewne rzeczy możemy samodzielnie zablokować już z poziomu ustawień.

Czytaj również: Czy Windows Defender wystarczy?

Z uwagi na wszystkie wiadomości o malware na Androida czy iOS, często usłyszymy pytanie: jaki najlepszy antywirus na Androida? Szczerze mówiąc, trudno jest mi polecić w tym miejscu tylko jeden program, skoro mam świadomość, że nie oferują one idealnej precyzji działania i w tym przypadku o wiele skuteczniejsza pozostaje zwykła prewencja.

Jestem ciekaw, jak Wy podchodzicie do antywirusów na telefony. Uważacie je za zbędny dodatek czy też sami z nich korzystacie?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu