Felietony

Tak oceniacie naszą pracę - poznaliśmy Wasze opinie w ankiecie i wyłoniliśmy zwycięzców!

Jakub Szczęsny
Tak oceniacie naszą pracę - poznaliśmy Wasze opinie w ankiecie i wyłoniliśmy zwycięzców!
15

Kilka tygodni temu zwróciliśmy się do Was z prośbą o odpowiedzenie na kilka pytań w naszej ankiecie. Odzew przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania - odpowiedzi było tak dużo, że serio się pogubiliśmy, ale i za to Wam serdecznie dziękujemy. To genialny dowód na to, że społeczność skupiona wokół naszego bloga to bardzo potężna i zaangażowana grupa. W ankiecie dowiedzieliśmy, że większość z Was czyta nas codziennie i... ocenia nasze działania na plus. Nie osiadamy jednak na laurach - to dla nas również bodziec, by stawać się jeszcze lepszymi.

Kto czyta Antyweb?

Niemal połowa z Was to osoby w wieku od 26 do 35 lat. Prawie co trzeci czytelnik Antyweb mieści się w przedziale od 16-25 lat. Co nas niezmiernie cieszy, co piąta osoba wchodząca na Antyweb ma od 36 do 45 lat.

Antyweb wydaje się być niesamowicie zmaskulinizowany, czego odrobinę się spodziewaliśmy. Ale - warto wspomnieć, że co 20 czytelnik na Antywebie to kobieta. :)

Najwięcej na Antywebie jest mieszkańców miast od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców (24,3%). Co piąta osoba pochodzi z miasta powyżej 500 tys. do 1 miliona i podobny odsetek z miast, które mogą pochwalić się więcej niż 1 mln obywateli. Co dziesiąty czytelnik Antyweba to osoba zamieszkująca wieś.

Zapytaliśmy naszych Czytelników również o staż na Antywebie. Okazuje się, że aż 7% z badanych jest z nami od samego początku. Niemal co trzeci Czytelnik zna nas od dwóch lat i podobnie jest z osobami o 4-letnim stażu. Blisko co piąta osoba jest z nami od roku.

Z czego korzystają nasi czytelnicy?

Zapytaliśmy Was o serwisy VOD, usługi strumieniowania muzyki, systemy operacyjne w tabletach oraz komórkach, a także profil grania w gry. Tutaj ukazały się nam bardzo ciekawe dane.

Netflix, mimo dalej bardzo kontrowersyjnej oferty w naszym kraju uplasował się bardzo wysoko, jednak prześciga do Player. iPla wśród czytelników Antyweba przegrała z Netflixem, dalej są HBO GO oraz VOD TVP. Co ciekawe, większość z Was korzysta z innych serwisów, których nie ujęliśmy w pytaniu. Dodatkowo, najpopularniejszym serwisem, w którym słuchacie muzyki okazał się być... YouTube. Tuż za nim uplasował się Spotify, a Tidal, Apple Music, Google Play Music oraz Deezer stanowią daleki margines.

Najpopularniejszym systemem operacyjnym na tabletach wśród Was okazał się być Android, co nas właściwie nie zdziwiło. Dalej uplasował się iOS, który odpowiada za co piąte wskazanie, a następnie Windows, który uzyskał niespełna 10 punktów procentowych w badaniu. Najciekawsze jest jednak to, że ponad co trzeci czytelnik nie posiada tabletu w ogóle.

Pytanie o system mobilny na smartfonie jednoznacznie wskazało lidera zestawienia. Blisko 3/4 z Was opowiedziało się za Androidem, a co piąty czytelnik korzysta z iOS. Windows uzyskał nieco ponad 15% - ale to nie zdziwi ze względu na to, że w Polsce mobilna platforma Microsoftu trzyma się całkiem nieźle, mimo ogólnych spadków na świecie.

Antywebowi gracze to przede wszystkim fani #PCMasterRace - ponad połowa opowiedziała się za graniem na komputerach. Co piąty z Was do gry używa konsoli PlayStation, a nieco ponad 13% odpowiedzi wskazywało na Xboksa. Bardzo wysoko uplasowały się... urządzenia mobilne, które zgarnęły 1/3 wskazań. Co piąta odpowiedź dotyczyła natomiast... braku zainteresowania graniem.

Ankieta wyłoniła również zwycięzcę w kategorii "najbardziej rozchwytywany producent smartfonów". Samsung zgarnął 1/4 wszystkich głosów, a tuż za nim uplasował się Apple odpowiadający za co piąte wskazanie. Na dalszych miejscach znalazły się kolejno LG, Nokia oraz Sony, a ogon peletonu zamykają HTC, Huawei, Xiaomi oraz Blackberry.

Jak oceniacie Antyweb?

Jednoznacznie wskazaliście nam, że artykuły są wystarczająco obszerne - ani za krótkie, ani za długie. Podoba Wam się również częstotliwość, z jaką podajemy Wam treści. Pozytywnie oceniacie również jakość publikowanych informacji, wygląd naszej strony, jej szybkość działania, a także nawigację po stronie.

Co znaczy dla nas to badanie?

To dla nas przede wszystkim pogłębiona ewaluacja naszej codziennej pracy. Doboru tematów, kolegiów, wewnętrznych dysput oraz stylu każdego z nas. Tego nie da się wyłapać tylko za pomocą komentarzy, które dla nas są czasami srogie, ale również potrzebne. Okazuje się jednak, że w morzu jawnej krytyki mimo wszystko żywicie do nas bardzo pozytywne uczucia i z tego powodu bardzo się cieszymy. Przez 10 lat działalności Antyweba redakcja starała się uczynić to miejsce czymś więcej niż kolektywny blog, gdzie zbiera się tylko przypadkowe opinie na temat technologii. To również spoiwo dla sporej społeczności, która czynnie angażuje się w to, co dzieje się w technologiach w ogóle, a przy okazji - w Antywebie.

Za to Wam serdecznie dziękujemy!

Nie zapomnieliśmy! Oto wygrani w ankietowym konkursie:

O chińskich markach telefonów, które bez problemu mogą konkurować ze znanymi markami. Brakuje fajnych rekomendacji i porównań tych smartfonów w polskim internecie. ~Mordzio

Myślę że mogłoby być więcej artykułów o wykorzystaniu smartfonów w różnych aspektach życia. Coś w rodzaju najlepsze smartfony/aplikacje dla studentów, biznesmenów, lekarzy, rodziców itp itd ~k.rajca94

Powinniście zrobić cykl o polskich firmach (nie tylko startupy i nie tylko związane bezpośrednio z IT) takich jak PESA lub/i zrobić serię o tym jak pracują systemy infromatyczne w różnych przedsiębiorstwach publicznych w Polsce (np. tłumaczące jak działają cyfrowe tablice przystankowe w Warszawie czy Wrocławiu). Przede wszystkim brakuje mi tego, że mamy masę fajnych polskich firm, przedsięwzięć, o których można byłoby w ciekawy sposób napisać/ zrobić wywiad lub nakręcić wideo jak i co się dzieje od "kuchni". Fajnie byłoby opowiedzieć w jaki sposób przebiegał proces tworzenia np Darta PESY. :)
~maciek-k.

Celowo nie podawaliśmy pełnych adresów e-mail, zwycięzców prosimy o kontakt na biuro(at)antyweb.pl. Gratulujemy!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

antywebankietaankietywyniki