Mobile

Android Wear już prześwietlony. Launcher możecie przetestować na swoich smartfonach

Tomasz Popielarczyk
Android Wear już prześwietlony. Launcher możecie przetestować na swoich smartfonach
6

Pierwsze urządzenia z zegarkową platformą Android Wear mają pojawić się dopiero w drugim kwartale bieżącego roku (najpewniej latem). Tymczasem już teraz pliki systemu pojawiają się w sieci. Mało tego, systemowy launcher możemy zainstalować na praktycznie każdym smartfonie z Androidem. Autorem prz...

Pierwsze urządzenia z zegarkową platformą Android Wear mają pojawić się dopiero w drugim kwartale bieżącego roku (najpewniej latem). Tymczasem już teraz pliki systemu pojawiają się w sieci. Mało tego, systemowy launcher możemy zainstalować na praktycznie każdym smartfonie z Androidem.

Autorem przecieków jest tradycyjnie blog Android Police, gdzie pojawiły się nie tylko szczegółowe informacje o możliwościach zegarków z Android Wear, ale również pliki umożliwiające pobranie launchera. Oczywiście sens używania tej aplikacji na co dzień jest znikomy i należy raczej rozpatrywać to w kategoriach eksperymentu czy ciekawostki.

Wiele z dostępnych w Android Wear funkcji jest już znanych. Zegarki z tym systemem będą nie tylko obsługiwały polecenia głosowe (co jest zasługą silnej integracji z Google Now), ale również pozwalały na sterowanie za pomocą dotyku. Asystent głosowy Google'a będzie tutaj szczególnie istotnym czynnikiem, a więc jego ograniczone możliwości poza USA mogą akurat nas Polaków nieco martwić. Na szczęście poza nim system również pozwoli na całkiem sporo. Autorzy przecieków wskazują na podstawowe funkcje, jakimi będą różnego rodzaju stoper, budziki i liczniki. Obok nich pojawi się wsparcie dla aplikacji sterujących portem podczerwieni, a więc zegarek będzie mógł służyć jako pilot do telewizora czy odtwarzacza. Inną ciekawą funkcją ma być integracja z Google Ears, czyli usługą identyfikacji dźwięków (w tym głosu).

Zestaw ikon zaimplementowanych w systemie wskazuje na rozbudowane funkcje informowania o pogodzie. Tradycyjnie otrzymamy też wsparcie dla odtwarzacza multimediów i możliwość sterowania głośnością. To wszystko ma dopełniać moduł telefonu, który w tym wypadku budzie pewne wątpliwości - czy rozmowa telefoniczna za pomocą zegarka ma sens? Co innego, gdy dodamy do tego bezprzewodową słuchawkę, ale czy to już nie przesada?

Launcher z Android Wear można pobrać m.in. z serwisu AndroidFileHost. Zainstalowałem go na swoim LG G2 z CyanogenModem. Nie jest to zdecydowanie aplikacja, która może zastąpić inne launchery. Oferuje bardzo podstawowe możliwości. Daje jednak pewien obraz tego, jak będzie wyglądała nowa platforma. Czy właśnie tego oczekujemy od inteligentnych zegarków?

Osobiście ciągle jestem sceptyczny. Dopóki Android Wear nie otrzyma solidnego wsparcia od programistów i nie zacznie obsługiwać popularnych aplikacji, sens korzystania z niego będzie znikomy. Tym samym inteligentne zegarki są ciągle gadżetami bez konkretnego zastosowania. Ale ich ewolucja wydaje się zmierzać w prawidłowym kierunku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu