Google

Android Wear i iPhone są na siebie skazane

Konrad Kozłowski
Android Wear i iPhone są na siebie skazane
5

Terminy "zegarek luksusowy" i "smartwatch" nigdy wcześniej nie były sobie tak bliskie. Ogłoszona wczoraj współpraca pomiędzy trzema potentatami w woich kategoriach - Tag Heuer, Google i Intela - może okazać się wręcz zabójcza dla konkurencji, tym bardziej jeśli ścieżką szwajcarskiej firmy podążą inn...

Terminy "zegarek luksusowy" i "smartwatch" nigdy wcześniej nie były sobie tak bliskie. Ogłoszona wczoraj współpraca pomiędzy trzema potentatami w woich kategoriach - Tag Heuer, Google i Intela - może okazać się wręcz zabójcza dla konkurencji, tym bardziej jeśli ścieżką szwajcarskiej firmy podążą inni producenci zegarków z najwyższej półki. Do uzupełnienia tej układanki potrzebny jednak będzie jeszcze jeden element.

A dokładniej coś, o czym pisałem pod koniec zeszłego roku i coś, co udało się osiągnąć pewnemu deweloperowi. Nie może chodzić o nic innego, a o kompatybilność Android Wear z iPhonem. Dotychczasowy brak decyzji o udostępnieniu aplikacji na iOS umożliwiającej sparowanie zegarka z Android Wear i iPhone'a najprawdopodobniej wynika przede wszystkim z polityki Googlersów, którzy nadal mogą nie być przekonani do wykonania kroku, po którym nie będzie odwrotu. Doskonale zdają sobie oni też sprawę, jak nikłe szanse są na to, by Apple Watch kiedykolwiek mógł współpracować ze smartfonami z Androidem. Zegarek Apple jest przedstawiany, jako doskonały kompan dla iPhone'a. I niczego więcej.

Po stronie Apple są jednak użytkownicy. Użytkownicy, którzy są skłonni wydać sporą kwotę i na telefon, i na zegarek. Przytaczane przez The Verge przykłady na potwierdzenie tej tezy mówią same za siebie - chociażby opublikowane z iPhone'ów tweety, które pochodzą z regionów USA o wyższych zarobkach. Przypuszczenie, że w pozostałych częściach świata sytuacja prezentuje się podobnie nie jest nadużyciem. Rozpoznawalne przez masy osoby również znacznie częściej są widywane ze smartfonem z logiem nadgryzionego jabłka na tylnym panelu, aniżeli urządzeniami z Androidem. To również na ich wsparcie liczy firma z Cupertino po wprowadzeniu Watcha do sprzedaży.

Pojawienie się smartwatcha, za którym stałaby firma od lat kojarzona z rynkiem luksusowych zegarków, a który współpracowałby z dwoma z najpopularniejszych platform, to ogromna szansa dla Google i jego partnerów. Nie poznaliśmy dotychczas żadnych detali technicznych dotyczących zegarka Tag Heuer, ani jego ceny, lecz powinno do tej dojść w ciągu najbliższych miesięcy. Czy do tego czasu Google (nie) zaskoczy nas wszystkich i wprowadzi do App Store aplikację Android Wear? Mówi się, że oficjalna premiera miałaby nastąpić już podczas Google I/O, od którego dzieli nas niewiele ponad dwa miesiące. Pełna kompatybilność, czyli taka z którą mamy do czynienia przy parze Android Wear i Android, nie jest możliwa do osiągnięcia, lecz bardzo ważne jest, by wykonany został ten pierwszy krok.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu