Android

Brawo dla Androida! Ta funkcja od dawna powinna być obecna w każdym smartfonie

Kamil Świtalski
Brawo dla Androida! Ta funkcja od dawna powinna być obecna w każdym smartfonie
48

Coraz głośniej mówi się o kwestiach bezpieczeństwa. Rozmaite organizacje z całego świata dbają o jak największy rozgłos, by ofiary przemocy — także domowej — nie bały się prosić o pomoc. Rozmowa telefoniczna i obietnica wyciągnięcia do nich ręki może się na nic nie zdać, a gdy oprawcy zobaczą że takowej poszukiwały — może się to dla nich skończyć tragicznie. Ale niektórzy twórcy smartfonów z Androidem chcą wkrótce zadbać o to, aby te automatycznie znikały z historii połączeń. I mam nadzieję, że w ich ślady pójdą kolejne firmy i twórcy oprogramowania w ogóle.

Wybrane numery automatycznie znikną z historii połączeń

Musicie przyznać, że jakkolwiek dziwnie nie brzmiałoby automatycznie kasowanie wybranych numerów z historii połączeń, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo drugiego człowieka — ma to sens. Wyobrażam sobie, że w takich sytuacjach trzeba wykazać się bohaterską odwagą, by szukać pomocy. I coś takiego jak zacieranie śladów w nerwach może niekoniecznie być na pierwszym miejscu. Dlatego też Android w najnowszych wersjach ma mieć specjalny skrypt, który automatycznie będzie ukrywał informacje o połączeniach z pewną bazą numerów. Ta baza to kilkadziesiąt rozmaitych linii o światowym i lokalnym zasięgu.

To nie pierwszy raz gdy słyszymy o tym rozwiązaniu — od jakiegoś czasu można było na nie trafić w Lineage OS. Teraz jednak zainteresowali się nim producenci smartfonów — i wystosowały prośby o pomoc w ich zaimplementowaniu, mowa tutaj o BQ oraz Sony. Mam jednak nadzieję, że to będzie dopiero początek, a analogiczne rozwiązania wkrótce trafią do urządzeń na całym świecie. Tych starych i nowych, bo wielokrotnie mówi się o bezpieczeństwie użytkowników w rozmaitych aspektach, a nigdy jeszcze nie pojawiło się w większej dyskusji w takiej formie.

Źródło: Android Police

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu