Android

Android jak Windows. Nowe sterowniki graficzne będą tu standardem

Jakub Szczęsny
Android jak Windows. Nowe sterowniki graficzne będą tu standardem
3

Cały czas rozwija się "mobilny gaming" - znakiem cały czas dokonujących się przemian w tej kwestii ma być Snapdragon 865, topowy chipset Qualcomma, w którym znajdziemy m. in. układ graficzny Adreno 650. Układ ten jest pełen znaczących usprawnień - co więcej, twórcy zadbali o to, by jego możliwości można było rozbudowywać dzięki sterownikom. Tak, będzie można doinstalować sterowniki graficzne na urządzeniu z systemem Android.

Qualcomm w komunikacji stosuje takie sformułowania jak "usprawnienia na poziomie komputerów PC" - to oczywiście można uznać za niezwykle pompatyczne podejście do tematu, ale... jest w tym odrobinę sensu. Adreno 650 i jego sterowniki mogą aktualizować się automatycznie... bez konieczności angażowania do tego samego systemu operacyjnego. Aktualizacje dla GPU mają pojawiać się w sklepie Google Play i jak obiecuje Qualcomm - będą one dostępne przez długi czas od momentu pojawienia się urządzenia na rynku. Obietnica jak najbardziej ciekawa.

Sterowniki dla GPU odgrywają niemałą rolę w wydajności układu. Pojawienie się nowej, topowej gry zazwyczaj oznacza kolejne wersje sterowników, specjalnie przystosowane do konkretnego tytułu. I wygląda na to, że w podobnym kierunku rozwinie się rynek mobilnych gier: tam również producenci będą chcieli zadbać o to, by najlepsze chipsety graficzne obsługiwały jak najlepiej grafikę zastosowaną w tytule.

Ale to nie wszystko. Qualcomm 865 i Adreno 650 to również sporo usprawnień wycelowanych w ekrany wysokiej jakości

A takie przecież montuje się w urządzeniach przeznaczonych dla graczy. Pokazane niedawno konstrukcje, m. in. drugi ROG Phone to właściwie marzenie każdego gracza, który lubi spędzać mnóstwo czasu przy mobilnych tytułach. Drogie, ale naprawdę mocne i godne uwagi propozycje, choć oczywiście nieco ograniczone przez ich przeznaczenie. Nie sądzę, by ktokolwiek, kto nie uważa się za gracza kupił jakąkolwiek konstrukcję z pogranicza mobile gamingu.

Czytaj więcej: Możesz się dorobić na tym, że... Android jest dziurawy

Qualcomm twierdzi, że dzięki usprawnieniom w Adreno 650, gry będą renderowane w podobny sposób jak na pecetach - ma zyskać na tym m. in. zakres widzianej przestrzeni przez gracza oraz "motion blur". Co więcej, takie funkcje jak dynamiczne światła i cienie będą wyglądać znacznie lepiej.

Warto zwrócić uwagę również na to, że Snapdragon 865 będzie pierwszym chipsetem mobilnym, który będzie oferował pełne wsparcie dla wyświetlaczy charakteryzujących się odświeżaniem na poziomie 144 Hz. Co więcej, ma pojawić się obsługa 10-bitowego HDR oraz takie funkcje jak Game Color Plus oraz Fast HDR Blend - będące obietnicą wyższej wydajności i znacznie lepszej grafiki w grach mobilnych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu