Android

Android Auto odzyska pogodę i możliwość zarządzania widocznymi aplikacjami

Kamil Pieczonka
Android Auto odzyska pogodę i możliwość zarządzania widocznymi aplikacjami
28

Google zmienił wygląd samochodowego menu Android Auto już jakiś czas temu, ale mimo ogólnej pozytywnej oceny tych zmian, nie wszystkim przypadły one do gustu. Wiele osób narzekało np. na brak widgetu z prognozą pogody czy dużą liczbę aplikacji w menu głównym. Wygląda na to, że wkrótce się to zmieni, na lepsze.

Android Auto ciągle się zmienia

Nowa wersja interfejsu Android Auto zadebiutowała pod koniec sierpnia. W samej aplikacji na telefonie nic się nie zmieniło, ale całkowicie przeprojektowano wygląd interfejsu w samochodach. Zamiast kategorii tematycznych, teraz wszystkie aplikacje zostały wrzucone do jednej szufladki i zlikwidowano całkowicie ekran statusu, gdzie mieliśmy ostatnie powiadomienia i prognozę pogody. Brak informacji o pogodzie był zresztą bardzo często krytykowany w nowym interfejsie.

Wygląda jednak na to, że teraz się to zmieni. Android Police rozłożyło na czynniki pierwsze najnowszą wersję pliku APK z Android Auto i odkryło, że pogoda wkrótce wróci. Nie będzie to co prawda pełna prognoza, ale pojawi się przynajmniej informacja o temperaturze na zewnątrz, podawana na bazie naszej lokalizacji. W tej chwili jest to jeszcze ustawienie ukryte, ale z doniesień użytkowników wynika, że niektórzy mają już widget z temperaturą, więc wygląda na to, że Google może odblokować tę funkcję zdalnie, po stronie serwera.

Druga planowana zmiana jest jednak jeszcze bardziej przydatna. Co prawda aplikacji zgodnych z Android Auto nie ma zbyt wiele, ale mimo wszystko w większości przypadków nie mieszczą się one na jednym ekranie. Przewijanie listy aplikacji w trakcie jazdy z pewnością nie jest bezpieczne, dlatego Google wprowadzi możliwość wyłączenia poszczególnych apek z poziomu ustawień. Mało kto z nas korzysta przecież z kilku aplikacji do muzyki czy odtwarzania audiobooków. Aplikacje, których nie chcemy na ekranie można pozbyć się na dwa sposoby. Pierwszy to dłuższe przytrzymanie ikony i wybór opcji usunięcia, a drugi to zakładka "Customize launcher". Niestety nie wszystkie aplikacje można wyłączyć, zawsze dostępne będą mapy, telefon, ustawienia oraz Muzyka od Google, która akurat w Polsce raczej nie cieszy się wielką popularnością.

Niestety jak to zwykle bywa w przypadku Google, nie wiemy kiedy dokładnie nowe zmiany zostaną udostępnione użytkownikom. Sama aplikacja jest już na to gotowa, ale wygląda na to, że zmiany będą wdrażane sukcesywnie i włączane po stronie serwera. Pozostaje nam zatem tylko uzbroić się w cierpliwość.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu