Google

Android Pay w Polsce już w III kwartale tego roku

Konrad Kozłowski
Android Pay w Polsce już w III kwartale tego roku
39

Zgodnie z moimi podejrzeniami i obserwacjami Android Pay już stosunkowo niedługo, bo w trzecim kwartale tego roku, będzie dostępne w Polsce. Usługa Android Pay pojawiła się na moim Nexusie przed kilkoma dniami po aktualizacji Usług Google Play. Niestety, na chwilę obecną niemożliwe jest dodanie karty żadnego z banków, w których posiadam konta, więc nie jest mi jeszcze dane przetestować działanie usługi płatniczej Google.

Tymczasem na Cashless.pl możemy przeczytać, że Google oficjalnie potwierdza przymiarki do polskiego rynku. Podobnie jak Samsung, obydwie firmy prowadzą rozmowy z polskimi bankami na temat partnerstwa i współpracy. Do dzisiaj jednak nie było wiadomo nic konkretnego. Zmieniło się to podczas prezentacji Eriki Wool z Google w ramach konferencji Poland Payments Summit. Jak donosi Cashless.pl na jednym ze slajdów znalazł się właśnie III kwartał 2016, jako termin uruchomienia usługi Android Pay na terenie Polski.

Wśród wymienianych banków, które deklarują zainteresowanie zaimplementowaniem odpowiednich rozwiązań znalazły się Alior, Millennium, BZ WBK oraz ING. Nie zostało jednak powiedziane, że to właśnie one jako pierwsze zaoferują skorzystanie z usługi Google i będą obsługiwać Android Pay. Co istotne, Android Pay jest darmową dla banków usługą i taką ma pozostać.

Do płatności zbliżeniowych za pomocą karty przywykłem do tego stopnia, że zdarza mi się przez dłuższą chwilę zastanowić się nad czterocyfrowym PIN-em, gdy zachodzi potrzeba potwierdzenia transakcji przy jego użyciu. Dzięki HCE już teraz korzystając z aplikacji niektórych banków możemy wygodnie płacić zbliżeniowo używając smartfona, a przecież dostępny jest jeszcze Blik, o którm rozpisywaliśmy się na Antyweb.

Z tego ostatniego korzystam jednak sporadycznie, ponieważ nadal liczba placówek wspierających tego typu płatności nie jest zbyt duża. Umieszczenie karty nad terminalem wydaje mi się również nieco wygodniejsze i szybsze, aniżeli przepisywanie kodu z ekranu smartfona. Oczywiście jeśli mamy przy sobie tylko smartfon, to Blik może okazać się jedynym ratunkiem i właśnie w takich okolicznościach zdarzyło mi się sięgnąć po to rozwiązanie.

Od startu Android Pay dzielą nas więc miesiące. W międzyczasie powinniśmy poznać listę banków (oficjalnie) wyrażających chęć udziału w projekcie oraz dokładną datę uruchomienia usługi.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu