Android

Masz już Androida Oreo? W takim razie musisz wiedzieć o tym błędzie

Jakub Szczęsny
Masz już Androida Oreo? W takim razie musisz wiedzieć o tym błędzie
20

Android Oreo nie zadomowił się jeszcze na dobre w wielu urządzeniach z systemem Google na pokładzie, a już znaleziono w nim całkiem poważny błąd. Okazuje się, że nawet mimo podłączenia urządzenia do WiFi, system operacyjny decyduje się na wykorzystanie łączności komórkowej. To zaś może spowodować, że nasz pakiet zostanie wyczerpany nadspodziewanie szybko.

Zasadniczo, telefony mogą się łączyć z internetem za pośrednictwem dwóch metod: albo wykorzystując modem komórkowy albo sygnał sieci WiFi. Z tego drugiego korzysta się najczęściej wtedy, gdy chcemy pobrać duże porcje danych, na przykład, gdy zamierzamy korzystać z serwisów streamingowych. W systemie Android istnieje mechanizm automatycznego korzystania z sieci komórkowej, gdy sieć WiFi zawodzi. Jednak błąd, o którym mowa dotyczy zupełnie innej kwestii.

Okazuje się, że nawet gdy jesteśmy podłączeni do sieci WiFi i nie ma z nią żadnego problemu, Android Oreo może spowodować automatyczne przełączenie się na sieć komórkową. Co ważne, może się to odbyć bez żadnych wyraźnych oznak, co może spowodować, że niczego nieświadomy użytkownik skonsumuje duże porcje danych. W poprzednich wersjach systemu, sieć WiFi jest obarczona priorytetem - gdy telefon znajduje się w zasięgu znanej sieci, korzysta z jej zasobów zachowując tym samym pakiet internetowy. Informacje o tym błędzie w sieci pojawiły się tuż po opublikowaniu kilku relacji użytkowników, którzy twierdzą, iż Android bez ich wiedzy przełączył się na sieć komórkową w sytuacji, gdy mieli łączność z siecią WiFi. Zostali oni narażeni nie tylko na szybkie wyczerpanie pakietu internetowego, ale także na wysokie koszty połączeń z mobilnym internetem.

Google już wie o tym problemie i obiecuje szybką aktualizację. Ale jest problem, bo Android Oreo nie zostanie naprawiony tak szybko, jakby sobie życzyli tego użytkownicy

O ile użytkownicy Nexusów oraz Pixeli są w całkiem dobrej sytuacji, tak inni użytkownicy mogą mieć problem z możliwie jak najszybszym otrzymaniem stosownej aktualizacji. Wszystko przez operatorów, którzy często "wstrzymują" dawno wydane aktualizacje celem ich przetestowania w swojej sieci. Problem jest znany i niestety to on jest wiązany z bardzo wysoką fragmentacją systemu Android.

Do czasu wydania aktualizacji, która naprawia działanie systemu operacyjnego w tej kwestii, zaleca się, aby użytkownicy na czas łączności z siecią WiFi manualnie wyłączali dostęp do internetu mobilnego. W ten sposób spowodują, że nawet jeżeli błąd wystąpi na ich telefonach, urządzenie nie będzie mieć dostępu do sieci komórkowej, skąd mogłoby pobierać dane. Oczywiście żadne to rozwiązanie - trzeba za każdym razem pamiętać, aby w trakcie łączenia się z WiFi wyłączać mobilny internet. Cóż, miejmy nadzieję, że Google szybko upora się z tym problemem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu