74

Zainstalowałem Androida 8.0 Oreo. Oto 10 najważniejszych nowości

android oreo grafika
Wczoraj oficjalnie zadebiutował Android 8.0 Oreo. Wraz z premierą najnowsza wersja systemu trafiła na wspierane przez Google urządzenia, w tym Nexusy 5X i 6P. Dzięki temu w moich rękach jest już finalne wydanie Androida Oreo. Oto 10 najważniejszych nowości.

Zreorganizowane centrum sterowania

zmiany w androidzie 10 oreo - zmienione centrum sterowania

W Androidzie Oreo otrzymaliśmy nowy-stary panel z szybkimi ustawieniami. Odwrócona została kolorystyka, przeniesiono skrót do ustawień i zmieniono działanie niektórych przycisków.

Oszczędzanie energii i zarządzanie siecią komórkową

zmiany w androidzie 10 oreo - oszczędzanie baterii sieć komórkowa

Obydwie zmiany nie przypadły mi do gustu, ale celem Google było uproszczenie obsługi każdej z funkcji. Po tapnięciu na ikonkę baterii z „plusikiem” od razu uruchomiony zostanie tryb energooszczędny, chociaż wcześniej wyświetlane były dokładniejsze informacje na temat zużycia i  przewidywanego czasu działania telefonu, a tryb uruchamiało się za pomocą przełącznika. W przypadku sieci komórkowej nie jest wyświetlana już nazwa operatora i brakuje większej ilości informacji na temat transferu. Pojedyncze tapnięcie wyłącza transfer danych poprzez sieć komórkową. Niby szybciej i prościej, ale odbywa się to kosztem łatwego dostępu do dodatkowych informacji.

Ikony aplikacji w centrum powiadomień

zmiany w androidzie 10 oreo - ikony aplikacji w centrum powiadomień

Bardzo fajny, lecz początkowo niewidoczny dodatek. Jeżeli notyfikacji jest zbyt dużo, by można było wyświetlić je jednocześnie na ekranie, to w dolnej części listy powiadomień znajduje się szereg ikon aplikacji, z których pochodzą pozostałe powiadomienia. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie przejrzenie zaległych powiadomień i szybsze dotarcie do tych, które wysłano z istotnych dla nas aplikacji.

Zarządzanie powiadomieniami

zmiany w androidzie 10 oreo - zarządzanie powiadomieniami

Z każdą kolejną wersją Android pozwala na bardziej szczegółowe dostosowanie działania aplikacji. Tym razem dodano opcję zarządzania powiadomieniami zezwalając na plakietkę z powiadomieniem i efekt dźwiękowy. Ponadto pojawiła się możliwość blokowania konkretnego rodzaju powiadomień z poziomu samego systemu oraz odkładania ich na później, zupełnie tak samo jak w aplikacjach pocztowych robimy z nowymi wiadomościami.

Odświeżone ustawienia

zmiany w androidzie 10 oreo - odświeżone ustawienia

Kolejna restrukturyzacja ustawień w Androidzie. Nowy podział na kategorie, zmniejszona liczba głównych sekcji i poukrywane ustawienia zaawansowane. Zniknął boczny, wysuwany z krawędzi ekranu panel pozwalający bezpośrednio przemieszczać się pomiędzy głównymi kategoriami, co mnie wcale nie zdziwiło, ponieważ zapanował tu teraz większy porządek.

Inteligentne zaznaczanie tekstu

zmiany w androidzie 10 oreo - inteligentne zaznaczanie tekstu

Android Oreo potrafi rozpoznać rodzaj zaznaczonego fragmentu tekstu i w zależności od jego typu pozwoli szybko z niego skorzystać, na przykład: otworzyć link w przeglądarce, adres w mapach, numer w aplikacji telefonu.

Wskaźnik procentowy naładowania

zmiany w androidzie 10 oreo - wskaźnik % naładowania

Drobnostka, ale bardzo przydatna. W ustawieniach telefonu możemy włączyć procentowy wskaźnik naładowania baterii, który będzie wyświetlany zaraz obok ikony.

Szeroka gama barw

 

Mimo, że część z nowszych urządzeń jest wyposażona w niesamowite wyświetlacze, to jednak Android pozostawał w tyle względem nowości sprzętowych. To zmienia się z Androidem Oreo, w którym pojawia się wsparcie dla takich profili jak Adobe RGB czy Photo RGB.

Kropki powiadomień, picture-in-picture, ograniczenia aktywności w tle

zmiany w androidzie 10 oreo - kropki w powiadomieniach

Za sporą część ubytków energii odpowiadają aktywności w tle niektórych aplikacji, dlatego wprowadzone w Oreo ograniczenia nie pozwolą, między innymi, tak często sprawdzać lokalizacji. Warto też przypomnieć o takich nowościach jak kropki powiadomień obecne na ikonach aplikacji oraz trybie picture-in-picture pozwalającym oglądać wideo w małym okienku podczas wykonywania innych czynności.