Android

Android "O" to Oreo?

Tomasz Popielarczyk
Android "O" to Oreo?
51

Tradycyjnie przed debiutem nowego Androida dużo się mówi o jego nazwie. Były już pogłoski o Lionie (okazał się Lollipop), spekulowano też na temat Nougata, który miał być Nutellą. Czy w końcu Oreo okaże się prawdą?

Android Oreo

Ostatnią "sprzedaną" przez Google wersją Androida był KitKat. Nikt właściwie nie ma już żalu do firmy o to, że komercjalizuje taki element, jak nazwę systemu. Od tamtej pory jednak scenariusz nie powtórzył się... aż do teraz. Jeden z wiceprezesów Google'a zajmujących się Androidem, Hiroshi Lockheimer na swoim profilu na Twitterze opublikował post, który aż nazbyt bezpośrednio sugeruje, jak będzie się nazywał nowy system:

Oczywiście ciągle nic nie jest pewnego - w końcu żarty się zdarzają nawet pracownikom kalifornijskiej firmy. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby faktycznie nowa wersja Androida nosiła właśnie taką nazwę.

Obsługa czytników linii papilarnych w Chrome OS

Chrome OS doczeka się niebawem wsparcia dla czytników linii papilarnych. Rozwiązanie to wdrożono już w kanale dev, a konkretnie w wersji 58.0.3007.0. Jak nietrudno się domyślić, dzięki niemu będziemy mogli odblokować nasze urządzenie i zalogować się do swojego konta za pomocą odcisku palca. Póki co jednak nie wiadomo, co więcej pójdzie za wdrożeniem Quick Unlock. Osobiście liczyłbym na możliwość logowania się w serwisach www i usługach webowych za pomocą odcisków palców, co należałoby wdrożyć nie tylko w Chrome OS, ale również w przeglądarce Chrome. Jeśli chodzi o ten pierwszy, niestety nie ma póki co na rynku Chromebooków ze stosownymi czytnikami.

Nvidia Volta - nadchodzi nowa generacja GPU

W nadchodzących kwartałach powinniśmy ujrzeć na rynku kolejną generację kart graficznych. Na rynku miałaby ona zadebiutować w przyszłym roku. Co przyniesie architektura Volta? Przede wszystkim pojawić mają się tutaj pamięci nowej generacji HBM2. Szczegółów niestety nie znamy. O istnieniu chipów donoszą twórcy oprogramowania diagnostycznego AIDA64. Jednocześnie spekuluje się, że lada moment mielibyśmy zobaczyć GeForce 1080 Ti oparty na obecnej architekturze Pascal. Wszystko po to, aby przyćmić nadchodzącą premierę AMD Ryzen.

Rozpoznawanie twarzy w nowym iPhone?

Apple dokonuje interesującego przejęcia i staje się właścicielem RealFace. To założony w 2014 roku startup z Izraela specjalizujący się w technologiach rozpoznawania twarzy. Spekuluje się, że Apple zapłacił za niego ponad 2 mln dolarów. W ten sposób nabył technologię, która wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz nauczanie maszynowe w celu możliwie najbardziej precyzyjnego rozpoznawania rysów twarzy. Do czego może to służyć? Zastosowań jest wiele - począwszy od uwierzytelniania, a na lepsze zdjęcia wykonywane za pomocą przedniej kamery. Pozostaje pytane, czy efekty tej transakcji zobaczymy już w smartfonie iPhone 8, który ma zadebiutować w tym roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu