Ciekawostki technologiczne

Android Nougat wciąż ma jedną przewagę nad Oreo

Albert Lewandowski
Android Nougat wciąż ma jedną przewagę nad Oreo
15

Android ma niewątpliwie wiele zalet. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że przez wiele lat wypadał znacznie gorzej od iOS pod względem szybkości aktualizacji oraz jakości dźwięku. Wysoka latencja audio powodowała, że wielu specjalistów zajmujących się na co dzień dźwiękiem z wielką niechęcią spoglądało na urządzenia z „zielonym robotem”. Sytuacja jednak uległa poprawie wraz z premierą 7.0 Nougat. Jak się okazało, nie na długo...

Gorsze Oreo

Najnowszy raport Superpower skupił się na porównaniu opóźnienia między Nexusem 6P i Pixelem XL na nowej oraz starej wersji oprogramowania. Trzeba uczciwie przyznać, że Google starało się sukcesywnie walczyć z problemem. Przeprowadzone testy wskazały jasno wyższość Nougata nad Oreo.

Problem na szczęście będzie mógł zostać naprawiony w najbliższych aktualizacjach. Co jeszcze dziwniejsze, dokonane pomiary wydawały się być początkowo niepoprawne, ale dzięki nim udało się odkryć błąd w  samym systemie. Warto wspomnieć, że do testów użyto jeszcze aplikacji prosto od Google. Nie będziemy jednak zagłębiać się w same kontrowersje związane z tymi programami, ponieważ niezależnie od tego, wyniki nie napawają szczególnym optymizmem.

Muzyczny zawód

Biorąc pod uwagę optymistyczny scenariusz, latencja dźwięku urosła "jedynie" dwukrotnie, co zresztą możecie zobaczyć w poniższych tabelkach (wykorzystano OpenSL ES):

Superpowered

Android 7

Android 8 Różnica

Nexus 6P

33 ms 68 ms

+106%

Pixel XL

29 ms 60 ms

+107%

Pixel 2 - ~47 ms

-

Google

Android 7

Android 8

Różnica

Nexus 6P

17 ms 60 ms +352%
Pixel XL 16 ms 40 ms

+250%

Testów dokonali również użytkownicy Google Pixel 2. Nowy flagowiec wyróżnia się poprawionym audio w stosunku do Nexusa i pierwszego Pixela, ale wciąż nie oferuje zadowalających wyników. Osobiście spodziewam się, że problem z ładowaniem kolejnych buforów zostanie naprawiony dopiero wraz z wersją 8.1.

Oczywiście niektórzy producenci decydują się na implementację własnych rozwiązań związanych z dźwiękiem. Doskonałym przykładem może być Samsung, którego modele cierpią na mniejszą latencję. Jestem ciekaw, jak szybko Google dogoni z tym konkurenta z Cupertino.

źródło: xda-developers, Reddit

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu