Android

Android for Work? Próbowałem kiedyś i nic z tego nie wyszło

Tomasz Popielarczyk
Android for Work? Próbowałem kiedyś i nic z tego nie wyszło
18

Android w pracy? Mam dość niemiłe doświadczenia z tym związane. Na ubiegłoroczne targi IFA zabrałem ze sobą jedynie tablet z tym systemem i szybko tego pożałowałem. Niemniej zdaję sobie sprawę, że praca na Androidzie to wiele więcej niż moje teksty, zdjęcia i Wordpress. Google chce sprawić, by ich p...

Android w pracy? Mam dość niemiłe doświadczenia z tym związane. Na ubiegłoroczne targi IFA zabrałem ze sobą jedynie tablet z tym systemem i szybko tego pożałowałem. Niemniej zdaję sobie sprawę, że praca na Androidzie to wiele więcej niż moje teksty, zdjęcia i Wordpress. Google chce sprawić, by ich platforma mogła rywalizować o pozycję w każdym biurze.

Dlatego właśnie powstał Android for Work - projekt, który ma uczynić Androida systemem biznesowym. Ma to się odbywać na kilku płaszczyznach. Najważniejsza to profile robocze. W Androidzie pojawiła się obsługa wielu użytkowników, domyślne szyfrowanie oraz bardziej zaawansowana ochrona SELinux. To fundament, na którym można budować biznesowego Androida. Administrator floty urządzeń będzie mógł stworzyć listę aplikacji, z których mogą korzystać pracownicy. Ci natomiast będą mieli gwarancję, że tylko pracodawca ma dostęp do tych danych.

Brak Androida 5.0? Dla posiadaczy starszych smartfonów przygotowana zostanie aplikacja Android for Work, która zapewni dostęp do takich funkcji jak właśnie profile, bezpieczne aplikacje i prawa dostępu. Inną specjalną aplikacją będzie sklep Google Play for Work. Ma on zawierać tylko te aplikacje, które będą niezbędne pracownikom, a także dostarczać mechanizmy do ich regularnej aktualizacji i obsługi. Dopełnieniem tego wszystkiego ma być pakiet zmodyfikowanych pod kątem biznesu aplikacji: klienta poczty, listy kontaktów, kalendarza z obsługą Exchange, a także edytorów dokumentów, prezentacji czy arkuszy kalkulacyjnych.

Google nie realizuje tego sam. Firma nawiązała współpracę z wieloma partnerami. Tutaj również ma się to odbywać na wielu płaszczyznach. Inne koncerny odpowiadać mają za zarządzanie, inne za urządzenia, a jeszcze inne za aplikacje i sieci. Pełna lista jest widoczna na obrazku poniżej. Wygląda to imponująco.

Czy to wypali? Urządzeń z Androidem jest cała masa - ich użytkowników równie dużo. Dotąd jednak trudno jednak było mówić o jakimkolwiek potencjale biznesowym tej platformy. Tutaj wybierano inne rozwiązania, jak BlackBerry czy nawet iOS. Ja względem Androida w pracy mam pewnie inne wymagania niż typowy użytkownik biznesowy. Liczy się dla mnie możliwość łatwego zrzucenia i obróbki zdjęć z aparatu, dostęp do Wordpressa i wygodne redagowanie tekstów, a także możliwość wyszukania dodatkowych danych i zamieszczenia ich w treści. Galaxy Tab S 10,5 z podłączoną klawiaturą w tym wypadku mnie zawiódł i strasznie zmęczył. Android for Work pewnie tego nie zmieni, ale może być ciekawym projektem, który wprowadzi system Google do wielkich biurowców i małych firm.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleMobileAndroid