Android

Przed Androidem uciec będzie jeszcze trudniej. System trafi również na "głupie" telefony?!

Kamil Świtalski
19

Wygląda na to że najmocniejsze smartfony na rynku to dla Google za mało. Kolejne plotki na temat ekspansji systemu w nowej wersji na "zwykłe" telefony — tym razem z dodatkową fotografią, która ma być pierwszym podglądem.

Nie-smartfony, czyli tzw. feature phone, w ostatnich latach są niszą. To urządzenia dla hipsterów, albo po prostu ludzi, którzy dbają o swój czas i świadomie podchodzą do tematu dostępu online zawsze i wszędzie w najwygodniejszej formie. I, jeżeli mam strzelać, to zakładam że wśród nich jest też grupa osób, które najzwyczajniej w świecie nie potrafią sobie poradzić z wszędobylskimi rozpraszaczami — a wyłączanie powiadomień czy ograniczanie aplikacji jakie instalują po prostu na nich nie działa. Poza tym, rzecz jasna, najbiedniejsze rynki. Takie urządzania są najzwyczajniej w świecie tanie. W ostatnich latach królem, poza malutkimi producentami, jest HMD Global i ich modele Nokia napędzane KaiOS. Ale nie wykluczone, że wkrótce i na nich spotkać będzie można... Androida!

Zobacz też: Potrzebujemy czegoś lepszego niż Android Go do tanich smartfonów

Android skrojony na miarę feature phone?

Android kojarzy się przede wszystkim z ogromnymi możliwościami. To system nieograniczonych możliwości: tysięcy aplikacji i gier na wyciągnięcie ręki. System, w którym każdy element możemy dostosować do własnego widzimisię. Ale jest on też opcją zasobożerną, która — ze względu na rozwijające się rynki — doczekała się także swojej lżejszej odsłony, nazwanej Android Go. Kilka dni temu do sieci trafiło zdjęcie sugerujące, że na tym jeszcze nie koniec — a jego obecność nie skończy się tylko na smartfonach, a niebawem miałby trafić także na zwykłe telefony, czyli tzw. feature phone'y.

 Źródło: 9to5 Google

Na grafice widać urządzenie, które jest zwykłym telefonem — a na nim nie żaden KaiOS czy inny autorski projekt systemu, a... Android. O ile bowiem ikonki YouTube czy Chrome można jeszcze pomylić, to kolorystyka centralnego przycisku raczej nie pozostawia złudzeń, że to sprawka Google. Podobnie jak charakterystyczna ikona z mikrofonem, która widnieje w górnej części ekranu — sam pasek nawigacji też wygląda dziwnie znajomo.

Zobacz też: Tani telefon musi być hitem. Feature phone'y doganiają smartfony

Co więcej, już kilka tygodni temu znaleziono w Chrome ślady kodu świadczące o planach związanych z trafieniem także na zwykłe telefony — i nie mają one nic wspólnego ze wspomnianym wcześniej Android Go. Sprzęty o których mowa nie posiadają obsługi dotykowej, cała nawigacja musi być stworzona z oparciu o przyciski.

Możliwe że powyższa grafika to fotomontaż — takiej ewentualności wykluczyć nigdy nie można. Ale to nie pierwszy raz, kiedy w ostatnich tygodniach wspomina się o Androidzie skrojonym na miarę zwykłych telefonów, kontrolowanych za pomocą fizycznych przycisków. Z niewielkim ekranem i stosunkowo małymi możliwościami. Jeżeli Google postanawia wejść także w ten segment — to prawdopodobnie ma ku temu dobre powody. Ale dla wszystkich chcących uciec od smartfonów to raczej nie jest dobra wiadomość. Bo zadanie to... będzie jeszcze trudniejsze!

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: