Android

Android: ulubiona metoda backupu niektórych użytkowników może zniknąć

Jakub Szczęsny
Android: ulubiona metoda backupu niektórych użytkowników może zniknąć
8

Wygląda na to, że Google przymierza się do zmian, które mogą się nie spodobać niektórym użytkownikom. Szczególnie tym, którzy korzystają z mechanizmu kopii zapasowych zawartego w Android Debug Bridge (ADB). Najnowsze doniesienia mówią o tym, że gigant planuje zrezygnować z nich w najbliższym czasie.

Jak społeczność doszła do wniosku, wedle którego Google miałby zrezygnować z backupu za pomocą ADB? Jak wynika z repozytorium git dotyczącego Android Open Source Project (AOSP), pojawiają się tam informacje o ostrzeżeniach dotyczących rychłego zrezygnowania z tej funkcji. Dla niezorientowanych - ADB to elastyczny zestaw narzędzi, który pozwala na zarządzanie urządzeniami z systemem Android poprzez kabel USB lub WiFi. Deweloperzy korzystają z niego często np. do debugowania tworzonych aplikacji. Inni użytkownicy w ADB widzą najczęściej doskonałą metodę tworzenia pełnej kopii zapasowej ich urządzenia.

W repozytorium znajduje się commit "Add deprecation warning to adb backup/restore", który według odkrywców z XDA Developers może oznaczać przymierzanie się Google do zlikwidowania tej metody backupu. Użytkownik, który zdecyduje się stworzyć / przywrócić kopię zapasową urządzenia poprzez ADB ma zostać ostrzeżony o tym, że wkrótce ta funkcja może zostać usunięta. Tym samym, będą oni musieli skorzystać z alternatyw dla ADB, których na szczęście nie brakuje. Pozostaje jeszcze wbudowany mechanizm backupu, który jest obecny w systemie Android. Niemniej, nie jest on lubiany przez wszystkich użytkowników - ten nie zapisuje m. in. ustawień aplikacji zainstalowanych na urządzeniu.

ADB nie jest najwygodniejszą metodą backupu, ale według niektórych zdecydowanie najdokładniejszą

Zaawansowanym użytkownikom chodzi głównie o zakres tworzonej kopii zapasowej. Ci w trakcie wyboru własnej metody zachowywania danych z urządzenia kierują się głównie dokładnością (czy stworzona przeze mnie kopia będzie odpowiadała rzeczywistemu stanowi sprzętu?). I ADB w tym zakresie był bardzo dobrą metodą - dodatkowo, jeżeli użytkownik był dobrze zaznajomiony z ADB, mógł ją wykonać właściwie błyskawicznie.

Ci, którzy w dalszym ciągu chcieliby korzystać z ADB w zakresie backupu mogą być więc niezadowoleni. Istnieją jednak narzędzia, które pozwalają na niemal dokładnie to samo. Co więcej, mówi się również o tym, że warto zrootować telefon lub tablet z systemem Android i zainstalować np. Titanium Backup jak radzi XDA Developers. Power-userzy, którzy będą niezadowoleni z posunięcia Google powinni rozważyć właśnie taki krok.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu