Android

Android 8.1 Oreo zapowiedziany - możesz czytać, pewnie go nie dostaniesz

KK
Konrad Kozłowski
20

Wczoraj wieczorem Google oficjalnie zapowiedziało aktualizację dla ósmej odsłony systemu Android Oreo. W wersji 8.1 pojawia się kilka ciekawych nowości oraz zbiór poprawek.

Wybaczcie tytuł - po raz pierwszy (i prawdopodobnie po raz ostatni) zdecydowałem się na tak drastyczne podejście do sprawy fragmentacji. Do opóźnień i/lub braku aktualizacji dla sporej liczby urządzeń na rynku już przywykliśmy, ale w mojej ocenie Google powinien traktować należycie każdego użytkownika, który zdecydował się na wybór smartfona Nexus i Pixel. iPhone'y wspierane są do kilku (trzech, czasem nawet czterech) generacji wstecz, dlatego odmiennego podejścia ze strony Google nie można postrzegać zbyt pozytywnie. Na całe szczęście nie tylko poprawki i zmiany pod maską, ale także i niektóre funkcje z Pixel 2 trafią do starszych smartfonów.

Android 8.1 Oreo - nowości

Mowa tu przede wszystkim o sprawdzaniu poziomu naładowania akumulatora w... słuchawkach bezprzewodowych, które to przecieć święcą triumfy sprzedażowe w ostatnim czasie. Pozbycie się złącz słuchawkowych w wielu topowych telefonach to jedno, a niższa cena zestawów i wyższy komort użytkowania to drugie. Android 8.1 przyniesie ikonę statusu baterii w słuchawkach do poprzednich Pixeli oraz telefonów Nexus (5x i 6p).

Co poza tym? Lista jest dość obszerna, ale jak mówiłem to głównie poprawki w API i powiadomieniach, które od teraz będą mogły wydawać tylko jeden dźwięk na sekundę i nie będą kolejkowane (zalew zaległych wiadomości na Messengerze nie brzmi już tak strasznie). W ręce deweloperów trafia narzędzie umożliwiające konfigurację własnych szablonów autouzupełniania. Na poziomie systemowym będą teraz wykrywane niebezpieczne strony internetowej (np. w sytuacji zbyt dużej liczby automatycznych przekierowań). Zwiększono bezpieczeństwo czytnika linii papilarnych, który może zostać zablokowany, jeśli zbyt dużo razy nie uda się rozpoznać palca. Użytkownicy tańszych urządzeń, które doczekają się Androida 8.1, powinni być zadowoleni z poprawek mających na celu usprawnienie działania całego systemu na telefonach z 1 GB pamięci RAM, a nawet i mniejszą ilością. Wszystko, naturalnie, z powodu projektu Android Go.

Lista urządzeń, na które można wgrać betę Android 8.1

Można śmiało spodziewać się finalnej wersji Android 8.1 Oreo jeszcze w tym roku. To oznaczałoby, że aktualizacja trafi do użytkowników w okolicach grudnia. Na jakie urządzenia? Lista wcale się nie zmienia, więc oto ona:

  • Nexus 5X
  • Nexus 6P
  • Pixel C
  • Pixel
  • Pixel XL
  • Pixel 2
  • Pixel 2 XL

Cieszy mnie ciągłe wsparcie dla Nexusów, które pomimo fatalnej wyglądu ekranu głównego (precz z kwadratowymi ikonkami!!!) otrzymują sporo ciekawych nowości, w tym możliwość rozsunięcia panelu powiadomień poprzez gest na czytniku odcisku palca. Kiedy i którzy z producentów zapowiedzą aktualizacje dla swoich smartfonów? Miejmy jednak nadzieję, że jak najszybciej i jak najwięcej.

Prawie bym zapomniał, ale to chyba oczywiste - wersja beta Android 8.1 Oreo dla deweloperów jest już do pobrania na obecne na powyższej liście urządzenia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu