29

Android 5.1.1 gotowy. Wyczekujcie rychłych aktualizacji

Android 5.1.1 trafił do źródeł AOSP i jest już gotowy by zawitać na pierwszych urządzeniach. Posiadacze Samsungów, HTC, LG i innych sobie poczekają. Na pierwszy ogień tradycyjnie idą Nexusy. Co nowego wprowadza aktualizacja? Android 5.1.1 to, jak nietrudno się domyślić, aktualizacja mająca na celu jedynie poprawki, usprawnienia i wyeliminowanie błędów. Prawdopodobnie wraz z nią zniknie […]

Android 5.1.1 trafił do źródeł AOSP i jest już gotowy by zawitać na pierwszych urządzeniach. Posiadacze Samsungów, HTC, LG i innych sobie poczekają. Na pierwszy ogień tradycyjnie idą Nexusy. Co nowego wprowadza aktualizacja?

Android 5.1.1 to, jak nietrudno się domyślić, aktualizacja mająca na celu jedynie poprawki, usprawnienia i wyeliminowanie błędów. Prawdopodobnie wraz z nią zniknie problem z wyciekami pamięci, który doskwiera ciągle Lollipopowi. System trafił już do źródeł AOSP, co oznacza, że nie będą już w jego kodzie wprowadzane żadne zmiany.

Udostępniono też pliki obrazu dla Nexus Playera. Build nosi numerek LMY47V i można go pobrać ze stron Google’a. Trzeba przyznać, że to dość niespodziewane. Zapewne wszyscy liczyli, że jako pierwsze aktualizację dostaną Nexusy 6 i 9. Biorąc jednak pod uwagę, że ten drugi w dalszym ciągu działa pod kontrolą wersji 5.0, nie jest to chyba szokującym niuansem.

2015-04-22_112631

Pełny changelog dla deweloperów również jest już dostępny. Nie znajdziemy tu zbyt dużej liczby nowości. Można wręcz odnieść wrażenie, że większość to poprawki związane z Nexusami. Jest jednak też kilka zmian w plikach frameworks, a także interfejsie połączeń głosowych. Usprawniono też komunikację z kartą SIM.

Kilka dni temu pisałem felieton  o dojrzałości Androida jako systemu i nadal się tego trzymam. Myślę, że po wdrożeniu wersji 5.1.1 systemowi naprawdę będzie brakowało niewiele. Dotychczasowe błędy może nie były jakoś szczególnie dotkliwe, a ich obecność jest raczej normalna dla tak dużego i rozbudowanego projektu. Tempo reakcji Google’a może nie zachwyca, ale niewykluczone, że wynika to z potrzeby dopracowania nowego buildu. Trudno powiedzieć, kiedy otrzymają go inne Nexusy. Oby jak najszybciej.