Felietony

Android 4.4 KitKat najstabilniejszym systemem operacyjnym

Rafał Kurczyński

Fan mobilnych okienek, technologii internetowych o...

149

Na chwilę obecną na rynku znajdziemy naprawdę dużo bardziej lub mniej popularnych systemów operacyjnych. W gronie tych najbardziej znanych odnajdziemy Androida, iOS, Windows Phone, Blackberry OS, Firefox OS, MeeGo, Ubuntu Touch czy gorąco zapowiadany Tizen. Który z tych systemów jest jednak najstabi...

Na chwilę obecną na rynku znajdziemy naprawdę dużo bardziej lub mniej popularnych systemów operacyjnych. W gronie tych najbardziej znanych odnajdziemy Androida, iOS, Windows Phone, Blackberry OS, Firefox OS, MeeGo, Ubuntu Touch czy gorąco zapowiadany Tizen. Który z tych systemów jest jednak najstabilniejszym systemem operacyjnym dedykowanym urządzeniom mobilnym? Piekło zamarzło.

Jak dobrze wiecie, jestem osobą korzystającą z Windows Phone oraz MeeGo, kochającą Open Source i Ubuntu. Od jakiegoś czasu bardzo krzywo patrzyłem na Androida, który chcąc nie chcąc wywoływał u mnie bardzo dużo negatywnych emocji. Częste błędy, coraz większe problemy z wirusami czy po prostu ciągłe zapotrzebowanie na więcej pamięci RAM czy na coraz to potężniejszy procesor spowodowało, że postanowiłem porzucić go dla alternatyw.

Windows Phone okazał się stabilniejszym, wydajniejszym i ładniejszym (chociaż dla mnie) systemem operacyjnym, w którym szybko się zakochałem. Jak się jednak okazuje, ani mobilne kafelki, ani iOS nie jest najstabilniejszym systemem operacyjnym. Miana tego nie otrzymał również świetnie zapowiadający się Firefox OS, tak samo jak Ubuntu Touch czy Tizen - MeeGo ani Belle również nie zostały docenione. Na szali pozostało tylko Blackberry ze swoim systemem BB OS 10, który niestety przegrał z systemem Google - Android KitKat.

Google naprawdę się napracowało

Próba optymalizacji Androida okazała się katorżniczą pracą, która po dłuższym czasie przyniosła oczekiwany efekt. Możemy to zobaczyć dzięki raportowi Crittercism, które to podsumowało  106 systemów mobilnych, uwzględniając w nich różne wersje oprogramowania (np. Android 2.1, 2.2, 2.3; iOS 5, 6, 7; Windows Phone 7, 8). Zapowiedzi o fenomenalnym Androidzie, zoptymalizowanym do słabszych urządzeń miały pokazać, że Google patrzy na wszystkich swoich użytkowników - zarówno posiadających najpotężniejsze smartfony ze swoim systemem, jak i tych, którzy korzystają z tego, z czego korzystać mogą.

W raporcie dostępnym na tej stronie zobaczymy, że liczba błędów systemu jak i samych aplikacji w systemie Android 4.4 sięga 0,7%, co jest najmniejszym wynikiem spośród konkurencji, dzięki czemu Google zapracowało sobie na przepiękną pierwszą pozycję. Co ciekawe, system Apple w postaci iOS7 osiągnął wynik rzędu 1,6% co jest sporo gorszym wynikiem, jednakowoż patrząc na te liczby, powyższych błędów nie powinniśmy nawet zauważyć.

Android znacznie się poprawił, jednak nadal nie widzę go w urządzeniu leżącym dumnie na dnie mojej kieszeni

Przyzwyczajony do alternatyw systemu i usług Google, nie mogę w tej chwili się po prostu przyzwyczaić do odświeżonego Androida sygnowanym  batonem Nestlé. Jestem pewien tego, że gdybym miał wybrać pod przymusem telefon z systemem Google, wybrałbym albo HTC One M7 albo Nexusa 5 - co nie oznacza, że Android jak i reszta smartfonów z tym systemem jest złym wyborem.

Każdy z nas powinien wyrobić sobie jakąś opinię i spróbować wszystkich systemów mobilnych przez przynajmniej 4,5 miesięcy, ucząc się przy tym korzystać ze wszystkich dóbr tworów pomysłowych programistów. Moim zdaniem wprowadzenie kompilatora ART jest dopiero początkiem zmian mających na celu ocieplenie wizerunku swojego systemu zarówno w oczach producentów sprzętu jak i samych użytkowników, dlatego też pozytywną wiadomością, jak dla mnie jest fakt wymuszenia na producentach wykorzystywania najnowszej wersji systemu Android.

Android jest funkcjonalnym, potężnym oraz bardzo mocno krytykowanym systemem, który zawładnął rynkiem, głównie za sprawą Samsunga sprzedającego na rynku wiele wariacji jednego urządzenia - bo ludzie to kupowali. Nie wiem co sądzić o stabilności Androida KitKat, mam spore podejrzenia, że wyniki testu mogą mijać się z prawdą, dlatego wysyłam do was pytanie - według was Android 4.4 działa lepiej od swoich poprzedników oraz czy jest mniej awaryjny?

Grafika: Itechment

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu