Procesory AMD z rodziny Ryzen cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nowa generacja jest bardzo konkurencyjna w stosunku do produktów Intela, dzięki czemu zainteresowanie tymi układami nie słabnie, a AMD ma w zanadrzu jeszcze wydajniejsze modele, w tym pierwszy, 16 rdzeniowy procesor dla platformy konsumenckiej.
AMD Ryzen 9 3950X - 16 rdzeni i 4.7 GHz
Pełnych statystyk sprzedaży za 3. kwartał 2019 roku jeszcze nie mamy, więc trudno obiektywnie ocenić jak dobrze sprzedają się nowe Ryzeny. Z danych jednego niemieckiego sklepu wynika, że większość nowych procesorów jakie sprzedali w ostatnich dwóch miesiącach pochodziło właśnie od AMD. Wygląda więc na to, że firma nie może narzekać na brak popytu. Dlatego może nieco dziwić decyzja o przesunięciu premiery układu Ryzen 9 3950X z września na listopad. Ten najwydajniejszy procesor przeznaczony na platformę AM4 będzie posiadał 16 rdzeni z obsługą nawet 32 wątków jednocześnie, zegar bazowy na poziomie 3.5 GHz oraz zegar w trybie boost dochodzący nawet do 4,7 GHz. Intel w segmencie konsumenckim nie ma takiego procesora, a już z pewnością nie w takiej cenie - 749 USD.
Jednocześnie AMD potwierdziło, że w listopadzie na rynku pojawią się także procesory Threadripper trzeciej generacji, które będą wyposażone nawet w 32 rdzenie i obsługę 64 wątków. To wywrze jeszcze większą presję na Intelu w segmencie HEDT. AMD zamierza też rozwinąć swoją ofertę po drugiej stronie drabinki wydajnościowej, w ofercie chińskiego sklepu JD pojawił się właśnie model Ryzen 5 3500X wyposażony w 6 rdzeni bez obsługi SMT (wielowątkowości) i taktowany zegarem 4,1 GHz w trybie boost. Ma on być głównym konkurentem dla Core i5-9400F i został wyceniony na 155 USD, czyli około 740 PLN w Polsce. Dla porównania Ryzen 5 3600 z 6 rdzeniami i wsparciem dla SMT kosztuje obecnie około 880 PLN.
Czy TSMC zdoła zaspokoić popyt?
Problemów z dostępnością procesorów AMD w tej chwili raczej nie ma, ale może zastanawiać, dlaczego firma opóźnia premierę swoich układów. Nieco światła na ten problem rzuca tajwański Digitimes, który powołując się na własne źródła donosi, że TSMC znacząco wydłużyło terminy realizacji zamówień. Szczególnie dotyczy procesu wykorzystującego litografię 7 nm, w którym produkowane są między innymi procesory AMD, ale także układy dla Apple czy Qualcomma stosowane w smartfonach czy układy graficzne dla NVIDIA. Obecnie czas realizacji zamówień wynosi nawet 6 miesięcy, co może oznaczać, że firma ma kłopoty z zaspokojeniem popytu. Warto przyglądać się sytuacji przez najbliższe miesiące.
źródło: TechPowerUp
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu