AMD

Samsung Galaxy S12 z grafiką AMD Radeon. To się nazywa nowość

Albert Lewandowski
Samsung Galaxy S12 z grafiką AMD Radeon. To się nazywa nowość
17

Samsung Galaxy S12 najpewniej będzie już korzystał z grafik stworzonych przez AMD. Właśnie Koreańczycy ogłosili nawiązanie współpracy z producentem układów Radeon i szykuje się naprawdę ciekawa współpraca.

Grafiki AMD Radeon w Samsungach

Obecnie koreański gigant wykorzystuje we własnych układach Samsung Exynos grafiki ARM Mali. Zdecydowanie nie są one złe, ponieważ oferują naprawdę dobrą wydajność i są całkiem energooszczędne, co w szczególności dobrze sprawdza się w tańszych telefonach. Niestety, we flagowcach oczekiwałoby się czegoś więcej. Na przestrzeni ostatnich lat samo ARM zdecydowanie się poprawiło i najnowsze wcielenia ich serii G7x są udane, choć wciąż brakuje im w testach wydajnościowych do Adreno od Qualcomma czy GPU autorstwa Apple.

Sprawdź też: Oto ARM Cortex A77 i ARM Mali G77.

Z tego też powodu Samsung uznał, że musi postawić na wydajniejsze grafiki. Kiedyś pojawiały się wiadomości, że stworzą coś samodzielnie, ale teraz możemy włożyć te informacje między bajki. Koreańczycy nawiązali właśnie kilkuletnią współpracę strategiczną. W samym 2019 roku ma to dać amerykańskiej firmie dodatkowe 100 milionów dolarów i zdecydowanie to dla nich świetna sprawa.

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych smartfonów z układami AMD Radeon? Pierwsze Exynosy nowej generacji mają zadebiutować w 2021 roku, czyli to GPU będziemy mogli dopiero poznać w Samsungu Galaxy S12 czy Galaxy Note 12. Sam Samsung poinformował, że zdecydował się na takie partnerstwo z uwagi na chęć zapewnienia absolutnie najlepszej wydajności graficznej w swoich urządzeniach mobilnych, nie tylko w grach. Zważywszy na to, że sporo na popularności może zyskać w najbliższej przyszłości rozszerzona rzeczywistość, brzmi to jak naprawdę przemyślany krok. Cóż. wątpię, aby w inny sposób koreański producent był w stanie zaoferować lepsze GPU niż konkurencyjne Qualcomm Snapdragony czy Apple A.

Przeczytaj również: Specyfikacja AMD Radeon RX 5700 XT.

100 milionów dolarów za ważny krok naprzód

Moim zdaniem to naprawdę ważne wydarzenie. Jestem ciekaw, jak będą prezentować się nowe grafiki AMD Radeon dla urządzeń mobilnych i jak będą wyglądać ich temperatury pracy. Na pewno czeka ich ogrom pracy. Niewątpliwie jednak to szansa dla Samsunga, aby zaoferować w swoich flagowcach zdecydowanie wyższą wydajność. Pod tym względem wciąż mają trochę do nadrobienia, aczkolwiek wątpię, aby sporo użytkowników narzekało bardzo na te niewielkie braki.

Być może będzie to okazja dla AMD, aby włączyć się do gry na rynku urządzeń mobilnych. Zobaczymy, czy z czasem nie zdecydują się na poszerzenie swojego portfolio dla smartfonów i czy nie trafią do, np. układów Mediateka.

Dla marki Samsung Exynos ta współpraca to wiatr w żagle. Już teraz oferują bardzo wydajne CPU, Samsung zajmuje się samodzielnie produkcją większości jego komponentów i do pełni szczęścia brakuje właśnie najlepszego GPU. Oby tylko nie skończyło się to jak eksperymenty z Exynosem 5410*, o którym lepiej zapomnieć...

*Exynos 5410 był pierwszym układem Koreańczyków, który wykorzystywał architekturę big.LITTLE. W jej ramach SoC był zbudowany z dwóch klastrów rdzeni: wydajnego kwartetu ARM Cortex A15 i słabszego kwartetu ARM Cortex A7. Procesor miał problem z zarządzaniem nimi, np. przełączaniem się w zależności od zapotrzebowania, co skutkowało wyższym zużyciem energii i nierównym działaniem. Innowacyjny eksperyment.

źródło: Phone Arena

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu