Amazon

Amazon wchodzi w komiksy. Następnym krokiem będą kolorowe czytniki ebooków?

Tomasz Popielarczyk
Amazon wchodzi w komiksy. Następnym krokiem będą kolorowe czytniki ebooków?
4

Czasy komiksów już dawno przeminęły? Nic z tych rzeczy. Dzięki takim platformom jak comiXology żyją i mają się dobrze w nowym, cyfrowym wcieleniu. Jest to jedną z największych platform tego typu z setkami milionów użytkowników oraz bogatym portfolio aplikacji na różne platformy. A właściwie była, bo...

Czasy komiksów już dawno przeminęły? Nic z tych rzeczy. Dzięki takim platformom jak comiXology żyją i mają się dobrze w nowym, cyfrowym wcieleniu. Jest to jedną z największych platform tego typu z setkami milionów użytkowników oraz bogatym portfolio aplikacji na różne platformy. A właściwie była, bo stała się własnością Amazonu.

Amazon do tej pory już miał w swojej ofercie komiksy, ale trudno powiedzieć, by stanowiły one jakiś istotny element jego oferty. Wydawać by się zatem mogło, że przejęcie comiXology jest krokiem w kierunku rozszerzenia oferty o nowe treści. A jeśli nie tylko o treści tutaj chodzi, ale również o urządzenia?

Szczegółów transakcji nie ujawniono. Po jednej i po drugiej stronie padają wyświechtane komentarze o wspaniałych perspektywach i korzyściach przejęcia. CEO comiXology, David Steinberger wyraził nadzieję, że połączenie to pozwoli wprowadzić komiksy i powieści graficzne w nową erę. W praktyce będzie to zapewne polegało na zintegrowaniu comiXology z systemem płatności Amazonu. Prawdopodobnie możemy się spodziewać również włączenia komiksów do usługi Amazon Prime, która w ramach rocznego abonamentu daje użytkownikom dostęp do usługi streamingu seriali, filmów i innych treści z oferty sklepu.

Wisienką na torcie będzie natomiast przystosowanie czytników Kindle do bardziej efektywnej współpracy z komiksami. na czym może to polegać? Jak dla mnie jedynym wygodnym sposobem na czytanie komiksów w formie cyfrowej jest przynajmniej 10-calowy tablet. Aby czytnik mógł mu dorównać na tym polu, musiałby charakteryzować się wysoką rozdzielczością ekranu, większą przekątną i kolorowym ekranem. Oczywiście czarno-białe komiksy mają duszę itd., ale mówimy o dzisiejszych wydawnictwach (wiem, ignorant ze mnie). Chyba, że Amazon odpuści sobie czytniki i skupi się na dostarczaniu treści tego typu na tablety Kindle Fire. Tutaj nie będzie musiał się jakoś szczególnie wysilać - aplikacja jest gotowa i wystarczy zmodyfikować ją pod nowego właściciela. Pozostaje nam tutaj jedynie spekulować

W wypowiedzi dla Engadget Amazon zapewnia, że comiXology będzie dalej istnieć jako autonomiczna marka. Rozwijane mają być również aplikacje mobilne na wszystkie popularne systemy mobilne. Utworzona w 2007 roku nowojorska platforma przy wsparciu wielkiego koncernu ma szansę zdominować rynek cyfrowych komiksów. Dziś znajdziemy tutaj właściwie wszystkie kluczowe marki z Marvelem i DC na czele. Pozostaje mieć nadzieję, że jest to część większego planu i swoiste preludium do wprowadzenia na rynek czytników z kolorowym ekranem E Ink. Bo choć już tego typu urządzenia istnieją, to często pozostawiają wiele do życzenia. A kto jeśli nie Amazon może wynieść tę technologię na nowy poziom?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu