To mnie drażni.

Amazon walczy z Statsholic

GM
Grzegorz Marczak
3

Statsaholic (dawniej alexaholic) od niedawna przestała wyświetlać dane z serwisu alexa. Dla wszystkich którzy nie znają serwisu Statsaholic(alexaholic) jest to serwis (a właściwie był) dzięki któremu mogliśmy w bardziej przyjazny sposób wyświetlać informacje z serwisu alexa.com. Mogliśmy porównywać...

Statsaholic (dawniej alexaholic) od niedawna przestała wyświetlać dane z serwisu alexa.
Dla wszystkich którzy nie znają serwisu Statsaholic(alexaholic) jest to serwis (a właściwie był) dzięki któremu mogliśmy w bardziej przyjazny sposób wyświetlać informacje z serwisu alexa.com. Mogliśmy porównywać popularność różnych serwisów oraz załączać wykresy do naszych blogów i stron internetowych.

Puste grafy na serwisie statsholic.com:


Wszystko się jednak skończyło (jak na razie). Dlaczego ? Czytając newsa z TechCrunch dowiadujemy się co się stało. Wszystko zaczęło się od tego, że alexaholic stał się bardzo popularnym serwisem. Nie spodobało się to Amazon-owi który dzięki swoim prawnikom wymusił na alexaholic zmianę nazwy domeny – szybko powstał więc serwis o nazwie statsholic.

Amazon jednak nadal nie był zadowolony z tego iż statsholic oferuje ciekawsze narzędzia niż alexa a bazuje na jej danych.. Amazon zdecydował się na zablokowanie serwisu statsaholic poprzez zablokowanie możliwości pobierania danych przez ten serwis (inne serwis nadal mogły korzystać z danych alex-y). W międzyczasie Amaozn wprowadzał nowe funkcjonalności które ewidentnie były inspirowane przez Statsaholic. Ostatecznie alexa zamknęła możliwości pobierania danych przez jakiekolwiek zewnętrzne serwisy.

Nie wiadomo jaka będzie przyszłość serwisu statsholic – ale bez danych alexy serwis ten nie ma własnej funkcjonalności.

Krótka historia pokazuje jak brutalnie duże serwisy walczą z konkurencją i innym serwisami które im zagrażają. W tym akurat przypadku uczeń przerósł mistrza więc trudno tak naprawdę mówić o konkurencji – dziwne jest dla mnie, że amaozn nie próbował przejąć statsholic (a może próbował i mu się nie udało)

PS. Blogerzy znaleźli sposób jak odblokować możliwość wyświetlania grafów z alexa.com przy pomocy FF

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: