Subskrypcyjny model płatności to gorący temat w przypadku dostępu do dób kultury. Do nielimitowanego dostępu do muzyki za stałą miesięczną opłatą zdąż...
Amazon testuje Kindle Unlimited - dostęp do e-booków i audiobooków za 9,99$ mesięcznie
Subskrypcyjny model płatności to gorący temat w przypadku dostępu do dób kultury. Do nielimitowanego dostępu do muzyki za stałą miesięczną opłatą zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Filmy oficjalnie są wciąż poza naszym zasięgiem, chociaż są sposoby aby zdobyć dostęp do Netfliksa. Tym czasem Amazon, będący największą księgarnią zarówno książek papierowych jak i e-booków, przymierza się do udostępnienia e-booków i audobooków za stałą opłatą 9,99$.
Na razie nie wiadomo kiedy i czy na pewno model subskrypcji Kindle Unlimited ruszy, ale nie da się zaprzeczyć, że Amazon testuje go w praktyce i myśli poważnie o jego uruchomieniu - część użytkowników trafiła na strony testowe nowej usługi, które były w pełni działające, ale zostały zdjęte przez Amazon, gdy informacja zaczęła rozprzestrzeniać się po internecie.
Z grafik umieszczonych na owych zdjętych już stronach można było się dowiedzieć co miałby oferować nowy serwis subskrypcyjny:
indle Unlimited” that offers “unlimited access to over 600,000 titles and thousands of audiobooks on any device for just $9.99 a month
W tym miejscu warto zaznaczyć, że Polacy nie gęsi i swój model subskrypcyjnego dostępu do e-booków mają i to na długo przed Amazonem. Chodzi oczywiście o Legimi, która to księgarnia daje dostęp do swoich e-booków za stałą miesięczną opłatą od przeszło roku. Obecna oferta obejmuje czytanie bez limitu na 4 różnych urządzeniach w cenie 32,99 zł miesięcznie, czyli mniej więcej w tej samej cenie co Amazon. Różnica polega na tym, że Legimi oferuje również trzy tańsze abonamenty, które posiadają limit liczby stron do przeczytania na miesiąc.
Amazon ma nad Legimi dwie istotne przewagi - po pierwsze Kindle Unlimited jest zintegrowane z czytnikami Kindle, podczas gdy Legimi wymaga aplikacji działających pod kontrolą systemu Android, iOS, Windows Phone i Windows 8, co wyklucza czytniki z jednym wyjątkiem - Onyx Boox C65 HD Storia. Jednak co Kindle to Kindle - tych czytników jest najwięcej, nawet na rynku polskim. Po drugie do oferty Amazonu włączone są również audiobooki, które uwielbiam. Oferty ich dotyczącej jak dotąd w Polsce nie ma i na razie nic nie zapowiada aby miała się pojawić, chociaż jeżeli chodzi o tradycyjny model sprzedaży mamy świetną Audiotekę.
Z drugiej strony należy pamiętać, że Legimi to książki w języku polskim, których na Amazonie praktycznie nie ma. Dodatkowo Legimi działa i ma się dobrze, tym czasem oferta Amazonu prawie na pewno nie będzie dostępna w Polsce i nie wiadomo kiedy ostatecznie zostanie uruchomiona. Co nie zmienia faktu, że dla miłośników literatury anglojęzycznej będzie to niezła gratka, na tyle dobra, że część osób zdecyduje się pokombinować, aby uzyskać dostęp do usługi w Polsce.
Na koniec podsumuję, że moim zdaniem dobrze zbudowany model abonamentowy jest ofertą typu win-win. Sprzedawca dostaje stałego, płacącego klienta, łatwo może przewidzieć swoje przychody, dodatkowo wiele osób płaci, ale niewiele korzysta - osób słuchających muzyki do rana do wieczora, czy czytających bez przerwy nie ma tak dużo. Z drugiej strony płacący klient ma dostęp do całej biblioteki, co bardzo ułatwia odkrywanie nowych autorów, zdejmując obawę, że książka czy album, za który normalnie zapłacilibyśmy jednorazowo i z góry, się nie spodoba. Łatwiej również legalnie udostępniać ciekawe treści pomiędzy użytkownikami mającymi wykupiony abonament w tym samym serwisie. Ktoś coś poleca, a ja od razu mogę zacząć czytać, słuchać, oglądać, bez wysiłku i dodatkowych kosztów. Oczywiście abonament jest nieopłacalny dla osób czytających jedną książkę rocznie, czy słuchających raptem kilku swoich ulubionych piosenek. Dla nich pozostaje tradycyjny model - kup raz a dobrze.
Grafiki i informacja o Kindle Unlimited pochodzą z serwisu Businessinsider.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu