Amazon szykuje się do budowy własnej konstelacji satelitów, która ma dostarczać internet na całym świecie, podobnie jak Starlink. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że Projekt Kuiper przewiduje również wykorzystanie laserów.
Projekt Kuiper skorzysta z laserów
Jak do tej pory Amazon był bardzo tajemniczy w kwestii możliwości swojego systemu satelitarnej komunikacji, który zamierza wdrożyć w najbliższych latach. Wystarczy chociażby wspomnieć, że pierwsze testowe satelity trafiły na orbitę dopiero we wrześniu tego roku. Testy jednak przebiegają bez problemów i firma zaczyna dzielić się nowymi informacjami. W poniższym wideo zaprezentowano jak działa komunikacja laserowa pomiędzy satelitami. Okazuje się, że podobnie jak w nowych satelitach Starlink, Projekt Kuiper również będzie korzystał z optycznej komunikacji między samymi satelitami.
Polecamy na Geekweek: Najpotężniejszy wybuch na Słońcu od 6 lat. Najgorsze dopiero nadejdzie
Taka technologia znacząco zwiększa możliwości całego systemu. Wzajemna komunikacja pozwala zmniejszyć opóźnienia i zapewnić dostęp do sieci nawet jeśli stacja bazowa na Ziemi jest znacznie dalej. Może się też okazać, że w pewnych przypadkach zastosowanie systemu satelitarnego może oferować mniejsze opóźnienia niż komunikacja naziemna, szczególnie między odległymi zakątkami naszego globu. Tym bardziej, że jak wynika z poniższego wideo, prędkość komunikacji między dwoma testowymi satelitami osiągnęła aż 100 Gbps. Jednym słowem Amazon chce stworzyć na orbicie rozbudowaną sieć internetową, w której każdy węzeł będzie miał bezpośredni kontakt przynajmniej z jednym sąsiednim.
Zastosowanie technologii optycznej komunikacji z pewnością ma swoje zalety, choć wiąże się też ze sporymi wymaganiami. Inżynierowie musieli przygotować taki system, który pozwoli na zestawienie optycznego połączenia na dystansie kilkuset kilometrów, pomiędzy dwoma obiektami poruszającymi się z prędkością 7 km/s. Wygląda jednak na to, że Amazon dopiął swego. Pierwsze produkcyjne satelity wykorzystujące te rozwiązania mają trafić na orbitę już w przyszłym roku. Do lipca 2026 Amazon musi wynieść w kosmos przynajmniej połowę z ponad 3200 satelitów, z których ma składać się cały system. Czasu wcale nie pozostało już tak dużo...
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu