Amazon

Amazon ruszył z nowym, darmowym, VOD. Czym jest Amazon miniTV?

Kamil Świtalski
Amazon ruszył z nowym, darmowym, VOD. Czym jest Amazon miniTV?
2

Amazon to gigant, który dorzuca swoich kilka groszy... właściwie niezależnie od branży. Poza tym że jest niewyobrażalnie wielkim biznesem e-commerce, oferuje też swoją chmurę, ma abonamenty z książkami, muzyką, serialami i serialami, ale... najwyraźniej obecne im nie wystarczają. Firma wystartowała właśnie z nową usługą VOD - dostępną w jednym kraju i na zupełnie innych zasadach, niż Prime Video.

miniTV - nowa usługa VOD od Amazonu zadebiutowała właśnie w Indiach

Amazon Prime Video to multiplatformowe rozwiązanie, które dostępne jest na rynku od blisko półtorej dekady. Przez ten czas zdążyło dorobić się pakietu filmów i seriali tworzonych na zlecenie giganta, nie brakuje też świetnych produkcji na licencji które regularnie są tam rotowane. Jest to jednak usługa płatna z jedną opcją abonamentową, bez wyjątków. Mając na uwadze rynki, dla których opłaty te mogą okazać się zbyt wygórowane — Amazon postanowił stworzyć nowe VOD. Amazon miniTV to darmowe VOD, w którym za dostęp do usługi użytkownicy zapłacą oglądaniem reklam. Jest jednak jeszcze jeden haczyk: platforma dostępna jest - przynajmniej póki co - wyłącznie na smartfonach, a jakby tego było mało: tylko na rynku indyjskim. Wartym odnotowania jest także to, że nie doczekała się dedykowanej aplikacji. Bo i po co, skoro dostęp do usługi zapewniony został przez... dostępną wyłącznie na tamtejszym rynku aplikację zakupową.

To jednak dopiero początki — z czasem Amazon miniTV ma pojawić się także na iOS, a także możliwy będzie do niej dostęp w przeglądarce. Na tę chwilę firma nie mówi nic na temat tego, czy swoje nowe VOD udostępni na innych urządzeniach. Nic nie wiemy na temat chociażby aplikacji dla telewizorów, które - co by nie mówić - wydają się najbardziej naturalnym miejscem dla wszelkiej maści platform VOD. Patrząc jednak na listę dostępnych tam obecnie produkcji, widać gołym okiem że Amazon MiniTV jest usługą stworzoną z myślą o rynku indyjskim. Na starcie dostępne są tam programy z najrozmaitszych kategorii, wszystkie jednak mają wspólny mianownik — to typowo lokalne treści tworzone z udziałem tamtejszych sław. Lista produkcji już teraz nie wygląda źle, ale we wpisie z ogłoszeniem nowej usługi czytamy, że w najbliższych miesiącach można spodziewać się kolejnych pakietów nowości.

Darmowe VOD na smartfony od Amazona - chcielibyście lokalny odpowiednik miniTV?

Z jednej strony - od przybytku głowa nie boli, a dodatkowe usługi w których interesujące nas treści możemy znaleźć za darmo to miły dodatek do obecnego pakietu usług. Z drugiej... to kolejne rozmienianie się na drobne — i ostatecznie pewnie też większa fragmentyzacja rynku. W przypadku Amazona który ma już płatne, multiplatformowe, VOD idealnym rozwiązaniem wydaje się udostępnianie treści z reklamami w miniTV, przy jednoczesnym upychaniu ich w bibliotece Prime Video, gdzie płacący użytkownicy mają dostęp z wielu urządzeń i bez konieczności oglądania spotów reklamowych. Takie rozwiązanie chętnie przyjąłbym także i u nas — chociaż mogłoby to być trudne, biorąc pod uwagę że lokalnych treści w VOD Amazonu póki co nie uświadczymy zbyt wielu — już nie mówiąc o tym, że żadna nie powstała na zlecenie Amazonu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu