Felietony

Amazon znów pionierem. Muzyczna oferta "2 w 1" nareszcie dostępna!

Konrad Kozłowski
Amazon znów pionierem. Muzyczna oferta "2 w 1" nareszcie dostępna!
17

Rynek cyfrowych sklepów z muzyką w Stanach Zjednoczonych jest jednym z najbardziej nasyconych na świecie. Wszyscy doskonale znają iTunes Store, dostępny w innych częściach świata, lecz w grze liczy się także Amazon, którego oferta robi również spore wrażenie. Firma Jeffa Bezosa wprowadziła właśnie u...

Rynek cyfrowych sklepów z muzyką w Stanach Zjednoczonych jest jednym z najbardziej nasyconych na świecie. Wszyscy doskonale znają iTunes Store, dostępny w innych częściach świata, lecz w grze liczy się także Amazon, którego oferta robi również spore wrażenie. Firma Jeffa Bezosa wprowadziła właśnie usługę, która może wiele namieszać - kupisz kompakt? Cyfrowa wersja będzie czekała na Ciebie w chmurze.

Problem ten dotyczy wielu kategorii: począwszy od gier, poprzez filmy, a na książkach kończąc. Na przykład po zakupie filmu na DVD, by mieć błyskawiczny do niego dostęp pozostaje nam wykonać kopię zapasową płyty na dysku lub skompresowanie materiału do pojedynczego pliku wideo. Płytę CD również musimy zaimportować do naszej biblioteki, zsynchronizować z nią nasze urządzenia lub pliki muzyczne umieścić w jednej usług w chmurze.

Auto Rip pozwala na uzyskanie dostępu do cyfrowej kopii albumu w chmurze Amazonu po zakupieniu go na CD. Co ciekawe, w chmurze dostępne będą, zupełnie za darmo, utwory z nabytych wcześniej kompaktów - dotyczy to płyt kupionych na Amazonie w przeciągu ostatnich 15 lat. Już teraz na forum użytkownicy raportują pojawienie się wszystkich utworów na ich kontach, które zakupili wcześniej na płytach CD - to po prostu działa ;).

Mimo, że kompakty dominują na rynku muzycznym to ich sprzedaż spada z roku na rok, a w ostrej ofensywie są usługi streamingowe i sklepy cyfrowe. Myślę, że taki ruch Amazonu nie tylko przypadnie do gustu słuchaczom, którzy w jednej cenie otrzymują dwa produkty, ale również wytwórniom, które nadal dość sceptycznie traktują cyfrowy model dystrybucji muzyki.

Dla takich sympatyków jak ja, a okazuje się że jest ich sporo, takie rozwiązanie jest czymś fantastycznym - jak wspomniałem w zeszłotygodniowym wpisie, ulubione albumy kupuję w wersji CD, by jednak mieć do nich dostęp w chmurze muszę ponownie nabyć je w Internecie lub zapłacić za usługę, która mi to umożliwi (w moim przypadku iTunes Match). Do tej pory nie spotkałem się z takim rozwiązaniem, a jeżeli takowe istnieje to najwyraźniej nie zadbano o odpowiednie rozpromowanie go, co tylko daje ogromne szanse Amazonowi na dotarcie jako pierwszemu z tego typu ofertą do użytkowników. Sam pomysł jest rewelacyjny - dziwię się tylko, że jego realizacja odbywa się tak późno. Warto nadmienić, że dostęp do muzyki w chmurze Amazonu możliwy jest z każdej platformy - poprzez dedykowaną aplikację lub stronę www. Jakość muzyki to 256kbps w pliku MP3.

Na ostudzenie przypomnę, że usługa nie jest dostępna w naszym kraju, jeszcze.

Aktualizacja: Nasi Czytelnicy informują, że usługa dostępna jest także w naszym kraju - pozostaje nam tylko czekać na polski oddział sklepu Amazon ;)

Źródło: Cnet, Android Police.. Źródło grafiki: Amazon.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu