Polska

Amazon, Apple, Allegro na celowniku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Krzysztof Kurdyła
Amazon, Apple, Allegro na celowniku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
2

W ostatnią środę w polskim Sejmie, a konkretnie na posiedzeniu podkomisji do spraw przeciwdziałania praktykom monopolistycznym oraz ochrony praw konsumenta prezes UOKiK ujawnił, że jego urząd prowadzi postępowanie sprawdzające wobec kilku dużych graczy.

Allegro

Allegro, ze swoją dominującą pozycją nie powinno być zaskoczone, tym bardziej, że oskarżenia ze strony użytkowników o eksponowanie towarów sprzedawanych przez ich sklep krążą od dłuższego czasu. Tomasza Chróstny stwierdził, że postępowanie antymonopolowe jest już na zaawansowanym etapie. Jest też prowadzone postępowanie wyjaśniające, ale na wczesnym etapie.

Apple

Apple podpadło UOKiK wyświetlaniem polskojęzycznych reklam na swoich urządzeniach. Ten mechanizm jest też badany przez instytucje europejskie i regulatorów poszczególnych państw europejskich.

Nad koncernem z Cupertino od dłuższego czasu zbierają się czarne chmury, z pewnością także do naszego kraju dotrą odpryski wojny o systemy płatności w applowskich sklepach. I nie specjalnie można powiedzieć, żeby się regulatorom nie podłożyli.

Amazon

Ostatnia z firm na A, Amazon, czyli drugi z dużych graczy e-commerce. W jego przypadku badane są kwestie proceduralne, dotyczące zawieranie i rozwiązywania umów. Według UOKiK jest tam sporo niejasności. Firma Jeffa Bezosa podpadła też urzędowi z usługami Prime i Prime Video.

W tym ostatnim przypadku ciekaw jestem konkretów, szczególnie w przypadku Prime Video. Usługa jest obecnie dostępna w rewelacyjnej promocji, więc być może będzie tu badana kwestia stosowania dumpingu cenowego. Pozostaje nam czekać na więcej szczegółów.

Wydaje się, że z tych wszystkich postępowań to zdecydowanie sprawa Allegro najgłośniejsza i najbardziej medialna. Jej pozycja na polskim rynku jest bezprecedensowa, a bezpośrednio zainteresowanych wnioskami z podstępowania jest bardzo wiele podmiotów.

Zdjęcie: UOKiK

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu