Recenzja

Recenzja Alcatel 3 2019. Ogromny postęp wśród budżetowców

Albert Lewandowski
Recenzja Alcatel 3 2019. Ogromny postęp wśród budżetowców
10

Alcatel 3 2019 to kolejna generacja budżetowców, która stawia na świetny stosunek ceny do oferowanych możliwości. Co poprawiono w nowym modelu względem poprzedników?

Dane techniczne Alcatel 3 2019:

  • 5,94-calowy ekran IPS o rozdzielczości HD+ w formacie 19,5:9, szkło ochronne Dragontrail,
  • Qualcomm Snapdragon 439 - 8 x ARM Cortex A53: 4 x 1,95 GHz i 4 x 1,45 GHz; grafika Adreno 505,
  • 4 GB RAM,
  • 64 GB pamięci wbudowanej,
  • slot kart microSD (hybrydowy),
  • Android 8.1 Oreo,
  • złącze audio jack 3,5 mm,
  • port microUSB 2.0,
  • dual SIM,
  • LTE,
  • NFC,
  • Bluetooth,
  • GPS, Glonass,
  • radio FM,
  • WiFi 802.11 a/b/g/n 2,4 GHz,
  • bateria 3500 mAh,
  • aparat główny: 13 i 5 Mpix,
  • kamerka 8 Mpix,
  • wymiary: 151,1 x 69,7 x 7,99 mm,
  • waga: 145 gramów

Cena w oficjalnej dystrybucji w Polsce: 649 złotych.

Wygląd, wykonanie

Alcatel 3 2019 należy do zdecydowanie jednych z najładniejszych budżetowców na rynku. Producent przykuwa do tego coraz większą uwagę i moim zdaniem to bardzo dobra decyzja, ponieważ w ten sposób są trafić do grona klientów, poszukujących stylowych sprzętów. Na plus trzeba także zaliczyć wcięcie w kształcie łezki. Niestety błyszczące plecki niosą ze sobą problem z szybkim palcowaniem się. Irytująca sprawa, jednak obecnie to prawdziwa plaga w smartfonach i trudno już znaleźć model bez tego mankamentu.

Do wykonania użyto dobre jakościowo tworzywo sztuczne. Owszem, niektórzy będą narzekać na brak bardziej wyrafinowanych materiałów, ale uważam, że plastik to wciąż świetne rozwiązanie, które potrafi oferować, m.in. wyższą wytrzymałość i niższą wagę. Ogólne spasowanie urządzenia stoi na naprawdę dobrym poziomie.

Sprzęt świetnie leży w dłoni i można go spokojnie obsługiwać jedną dłonią. Należy tu dodać, że telefon lubi się, niestety, wyślizgiwać. Producent zadbał o osobne sloty na dwie karty nanoSIM i microSD oraz złącza: słuchawkowe 3,5 mm i microUSB 2.0. Szkoda, że nie pojawił się już port USB typu C, jednak nie można mieć wszystkiego.

Wyświetlacz

Alcatel 3 2019 został wyposażony w spory ekran o przekątnej 5,9 cala. Dzięki niewielkim ramkom wokół niego, dużą powierzchnię roboczą udało się połączyć ze stosunkowo niewielkimi rozmiarami sprzętu. Zważywszy na budżetowy charakter telefonu rozdzielczość wyświetlacza wynosi 1560 x 720 pikseli (HD+, format 19,5:9). Nie przekłada się to na idealną ostrość obrazu i jesteśmy w stanie dostrzec ewentualne niedoskonałości obrazu, aczkolwiek w low-endzie można się do tego bez problemów przyzwyczaić.

Matrycę wykonano w technologii IPS TFT LCD. Jakość wyświetlanego obrazu oceniam jako niezłą: kąty widzenia są szerokie, barwy są poprawnie odwzorowane, biel czysta i jedynie czerń mogłaby być lepsza. Moim zdaniem do oglądania filmów czy czytania będzie sprawdzał się w sam raz. Bez zastrzeżeń działa automatyczna regulacja podświetlenia ekranu, a maksymalny poziom jasność pozostawia nieco do życzenia z uwagi na znaczne refleksy na ekranie. Czułość na dotyk jest wzorowa, powierzchnia pozwala na komfortowy ślizg palca.

Wydajność, działanie

Alcatel 3 2019 jest napędzany przez układ Qualcomm Snapdragon 439. Składa się na niego osiem rdzeni ARM Cortex A53: 4 x 1,95 i 4 x,1,45 GHz; oraz grafika Adreno 505, a do kompletu dodano 4 GB RAM i 64 GB pamięci wbudowanej.

Na pewno Alcatel 3 2019 nie jest sprzętem do gier. Adreno 505 ma już swoje lata i widać, że nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej mocy. O ile tytuły 2D nie stanowią dla niego najmniejszego wyzwania, o tyle już gry 3D potrafią być wyzwaniem i zdecydowanie spodziewałem się tu czegoś więcej. Na otarcie łez pozostaje brak problemów z nadmiernym nagrzewaniem się.

Benchmarki:

Antutu: 80165
Geekbench
Single-Core: 904
Multi-Core: 3310
3D Mark
Sling Shot Extreme (OpenGL ES 3.1/Vulkan): 457 / 507

W codziennym użytkowaniu Alcatel 3 2019 nie zawodzi. Przede wszystkim smartfon działa stabilnie i płynnie, radząc sobie z zadaniami, jakie stawia się przed nowoczesnym urządzeniem. Niewątpliwie bardzo przydają się tu 4 GB pamięci operacyjnej. Gorzej wypada szybkość działania. Ewidentnie ma to związek ze Snapdragonem 439, choć na szczęście ogólne wrażenia są pozytywne i widać, że Alcatel przyłożył się do optymalizacji oprogramowania. W tle możemy zostawić działających cztery, pięć aplikacji. Trzeba jednak przyznać, że update do wersji 9 Pie przyniósł widoczną poprawę w płynności.

Sprzęt oferuje 64 GB pamięci wbudowanej i z tego do wykorzystania pozostaje nam około 51 GB, a do tego możemy ją bezproblemowo rozbudować za pomocą kart microSD. Powyżej przeciętnej i to zdecydowanie działa na jego plus.

Test pamięci wbudowanej AndroBench:

– sekwencyjny odczyt danych – 298,06 MB/s,
– sekwencyjny zapis danych – 215,98 MB/s,
– losowy odczyt danych – 59,99 MB/s,
– losowy zapis danych – 19,11 MB/s.

Oprogramowanie

Całością zarządza obecnie Android 8.1 Oreo z nakładką producenta. Nie jest to może najładniejsze połączenie, ale i tak widać progres względem starszych wersji. Mnie najbardziej cieszy, że nie ma tu już problemów z brakiem tłumaczenia czy coś nie działa. W tej klasie ważniejsze jest to, że oprogramowanie jest dopracowane i nie sprawia problemów. Do tego wszystkiego znajdziemy tu sporo funkcji dodatkowych. Na szczęście teraz zaczęła pojawiać się aktualizacja z Androidem 9 Pie, która poprawia przede wszystkim ogólne działanie sprzętu.

Dostępne funkcje dodatkowe:

  • Podnieś, aby obudzić telefon,
  • Smart motion – przyłóż telefon do ucha, aby wybrać wyświetlany kontakt; wycisz dzwonek, kiedy podniesiesz smartfon; wycisz urządzenie po odwróceniu go,
  • Tryb kieszonkowy – wyłącza przypadkowe reakcje na dotyk, kiedy telefon znajduje się w kieszeni,
  • Zaplanowane włączanie i wyłączanie,
  • Tryb prosty ekranu głównego.

Zabezpieczenia biometryczne

Alcatel 3 2019 stawia na klasyczne połączenie w najnowszych urządzeniach mobilnych z Androidem. Pierwszym elementem jest system rozpoznawania twarzy, opierający się o przednią kamerkę, i działa on poprawnie tylko wtedy, kiedy wokół telefonu jest odpowiednio jasne. Ot, takie uzupełnienie dla drugiego komponentu. Czytnik linii papilarnych został umieszczony na pleckach, działa szybko i responsywnie, a do tego łatwo go wyczuć.

Zaplecze telekomunikacyjne

Urządzenie oferuje naprawdę rozbudowane wyposażenie z zakresu komunikacji. Alcatel 3 2019 może pochwalić się LTE, dual SIM standby, Bluetoothem 4.2, GPS z Glonass, mamy też NFC i całokształt niszczy jedynie WiFi bez wsparcia dla 5 GHz. Wszystkie moduły działają bez zastrzeżeń, sprzęt potrafi szybko ustalić naszą lokalizację, z kolei jakość rozmów stoi na odpowiednim poziomie i po prostu przyjemnie rozmawia się przez ten telefon. Z zasięgiem nie zaobserwowałem żadnych problemów, smartfon notował odpowiednie wyniki pobierania i wysyłania danych.

Jakość dźwięku

Urządzenie może pochwalić się pojedynczym głośnikiem multimedialnym na dolnej krawędzi. Jak możecie się spodziewać, łatwo go zakryć dłonią i sprawdzi się jedynie do oglądnięcia czegoś na Youtube lub do gier. Nawet oferuje sensowną głośność maksymalna i bardzo nie zniekształca dźwięku. Na słuchawkach jest znacznie lepiej. Muszę przyznać, że wtedy będzie w stanie zaspokoić większość muzycznych wymagań i do poprawy pozostaje jedynie moc na wyjściu, która może być niewystarczająca dla niektórych słuchawek.

Aparat

Alcatel 3 2019 został wyposażony w podwójny aparat główny: 13 Mpix z f/2.0 i 5 Mpix; oraz przednią kamerkę 8 Mpix z f/2.0. Technicznie nie mamy tu do czynienia z niczym rewolucyjnym.

Aplikacja aparatu jest naprawdę prosta w użytkowaniu. Mamy pod ręką wszystkie najbardziej potrzebne tryby, takie jak, np. automatyczny HDR, manualny czy rozmazanie tła. Trzeba mieć na uwadze, że dodatkowy sensor nieszczególnie się zwraca i efekt bokeh wychodzi kiepsko.

W dobrych warunkach oświetleniowych Alcatel 3 2019 zapewnia przyzwoitą jakość zdjęć. Widać, że telefon ma problemy z ustawieniem odpowiedniej ekspozycji i potrafi prześwietlić kadr. Do tego dochodzi raczej nieszybki autofokus i nieco wyprane kolory. Mam jednak nadzieję, że producent zdoła to naprawić w ramach aktualizacji do nowszego Androida. Po zmroku smartfon potrzebuje znacznie więcej czasu na wyostrzenie i wykonanie fotografii. Tragedii nie ma, jednak nawet od tak taniego urządzenia oczekiwałem więcej przy brakuj światła dziennego.

Przednia kamerka oferuje lepszą jakość i moim zdaniem spełni wymagania większości osób. Oczywiście producent dał możliwość doświetlenia kadru poprzez flash z wyświetlacza. Na koniec zostaje temat filmów. Aparat główny może nagrywać je w maksymalnej rozdzielczości Full HD przy 30 klatkach na sekundę, podczas gdy przedni tylko w HD i to spore zaskoczenie. Sama jakość wideo jest niezła, choć łatwo dostrzec brak jakiejkolwiek stabilizacji obrazu.

Bateria

Pojemność 3500 mAh brzmi naprawdę dumnie. W praktyce jednak nie przekłada się ona na wybitne czasy pracy i Alcatel 3 2019 wypada na tym polu bardzo podobnie do swoich rywali. Przy LTE na włączonym ekranie uzyskiwałem czasy na poziomie od 4 do 5,5 godziny, natomiast przy WiFi byłem w stanie poprawić ten wynik nawet do 6,5. Zabrakło tu też szybkiego ładowania i sprzęt potrzebuje aż trzech godzin, aby w pełni się naładować od 0%.

Podsumowanie

Alcatel 3 2019 to udana kontynuacja pierwowzoru. Uważam, że producent odrobił pracę domową i poprawił się w wielu kategoriach. Przede wszystkim stworzył ładny smartfon z dużym bezramkowym ekranem

Rywale dla Alcatela 3 2019:

  • Huawei Y7 2019 - budżetowiec z Chin, który stanowi zbliżoną propozycję,
  • Motorola Moto G6średniak z zeszłego roku z nadal bardzo dobrymi multimediami,
  • Xiaomi Mi A2 - schodzący już model z linii Android One o świetnych osiągach,
  • Xiaomi Redmi 7 - porządny budżetowiec z MIUI i Snapdragonem 632.

Zalety:

  • wygląd,
  • duży ekran,
  • płynność działania,
  • pełne wyposażenie z zakresu łączności, w tym NFC.

Wady:

  • wydajność w grach,
  • palcująca się i śliska obudowa,
  • jakość zdjęć nocnych,
  • wolne ładowanie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu