Android

Aktualizowany na bieżąco – Jakie smartfony otrzymają Androida 5.0 Lollipop?

Tomasz Popielarczyk
Aktualizowany na bieżąco – Jakie smartfony otrzymają Androida 5.0 Lollipop?
75

Android 5.0 Lollipop dla LG G2? Xperii Z? Samsunga Galaxy S4? Zapewne każdy użytkownik smartfona z Androidem zadaje sobie to pytanie. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu informacje na temat tego, które smartfony otrzymają aktualizację. Na tej stronie będziemy na bieżąco i regularnie je zamieszcza...

Android 5.0 Lollipop dla LG G2? Xperii Z? Samsunga Galaxy S4? Zapewne każdy użytkownik smartfona z Androidem zadaje sobie to pytanie. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu informacje na temat tego, które smartfony otrzymają aktualizację. Na tej stronie będziemy na bieżąco i regularnie je zamieszczać. Zatem jeżeli zastanawiacie się, czy Wasz smartfon dostanie Androida 5.0, tutaj prędzej czy później znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

Już w momencie premiery wiadomo było, że Android 5.0 będzie dostępny dla wszystkich nowszych urządzeń z rodziny Nexus. Spokojni mogą być zatem posiadacze takich modeli jak:

 • Nexus 4
 • Nexus 5
 • Nexus 7 (2012)
 • Nexus 10
 • Nexus 7 (2013)

Otwartą kwestią pozostają aktualizacje dla urządzeń z rodziny Google Play Edition. Dużo będzie tutaj zależało od poszczególnych producentów, ale z całą pewnością w większości przypadków Google zadba o to, żeby nie zaniedbali swoich modeli. Z pewnością podobnie będzie wyglądała sytuacja w przypadku smartfonów z rodziny Android One, jednak te nie są jeszcze dostępne w naszym regionie.

Opierając się na obietnicach, które producenci składali przed premierą Androida 5.0 możemy śmiało wskazać na modele, które na 99 proc. otrzymają aktualizację. Wśród nich znajdują się topowe słuchawki HTC. Tajwańczycy zapewniają, że w ciągu 90 dni od premiery systemu wprowadzą go do najnowszych modeli. Na liście znajdują się przede wszystkim HTC One M7 i HTC One M8. Pominięte nie powinny zostać też HTC Mini i Mini 2. O HTC One Max nic nie wiadomo, ale zważywszy, że od standardowej wersji różni go jedynie rozmiar wyświetlacza, problemów z aktualizacją być nie powinno.

W tyle na pewno nie pozostaną inni. Pojawiły się już pierwsze nieoficjalne informacje, że LG zaktualizuje modele G2, G Pro 2, G2 Mini G Flex oraz G3. Najprawdopodobniej priorytetem będzie dla nich ten ostatni. Podobnie sytuacja wygląda z Samsungiem, który powinien raczej szybko uwinąć się z z aktualizacją dla takich urządzeń jak: Galaxy S5, Galaxy S5 Mini, Galaxy Note 4, Galaxy Note Edge, Galaxy Alpha oraz tabletów Galaxy Tab S. Można się również spodziewać wzmożonej aktywności Huawei, które w tym roku wprowadziło na rynek Ascenda P7 i Ascenda Mate 7. Aktualizacja tych modeli jest niemalże pewna.

Co z pozostałymi? Doniesienia na ten temat będą pojawiać się na bieżąco poniżej, więc zaglądajcie na tę stronę często. Zadbam o to, żeby informować Was o wszelkich pogłoskach, przeciekach oraz oficjalnych komunikatach producentów.

15.10 - Motorola przykładem dla innych

Motorola, niezależnie czy jest w rękach Google'a czy też Lenovo, udowadnia, że nie jest kolejnym przeciętnym dostawcą smartfonów z Androidem. Przy okazji premiery Nexusa 6 firma oficjalnie zapowiedziała, że już pracuje nad Androidem 5.0 Lollipop dla:

 • Moto X (1. i 2. generacja),
 • Moto G (1. i 2. generacja, a także wersje LTE),
 • Moto E,
 • Droid Ultra
 • Droid Maxx
 • Droid Mini

Informacje na temat postępów w pracach nad Androidem 5.0 dla tych smartfonów można śledzić na specjalnie przygotowanej przez producenta stronie. Będą one również pojawiały się regularnie u nas w tym miejscu.

16.10 - Android 5.0 Lollipop dla tabletu Nvidia Shield

Na Twitterze Nvidii pojawiła się informacja, że tablet Nvidia Shield również otrzyma Androida 5.0 Lollipop. Nie tylko on ma jednak trafić do urządzenia wraz z aktualizacją. Nie wiadomo jednak czym jest to wspomniane "więcej", podobnie zresztą jak i nieznana jest data premiery nowej wersji systemu dla tego modelu.

16.10 - Sony zaktualizuje do Androida 5.0 wszystkie Xperie Z

Na blogu Sony pojawiła się informacja o aktualizacji wszystkich smartfonów z serii Xperia Z. Androida 5.0 Lollipo dostaną zatem:

 • Xperia Z,
 • Xperia ZL,
 • Xperia ZR,
 • Xperia Tablet Z,
 • Xperia Z1,
 • Xperia Z1S,
 • Xperia Z Ultra (oraz wersja Google Play Edition),
 • Xperia Z1 Compact,
 • Xperia Z2,
 • Xperia Z2 Tablet,
 • Xperia Z3,
 • Xperia Z3v,
 • Xperia Z3 Compact,
 • Xperia Z3 Tablet Compact

W pierwszej kolejności, a więc jeszcze przed końcem roku pojawi się aktualizacja dla modelu Xperia Z Ultra Google Play Edition. Pozostałe modele będą czekały do początku 2015 r. Priorytetem będą oczywiście najnowsze urządzenia, a więc te z linii Z3.

20.10 Przybliżone daty aktualizacji smartfonów HTC

Według najświeższych doniesień pochodzących z bloga LlabTooFeR w listopadzie lub grudniu aktualizację do Androida 5.0 otrzymają modele Google Play Edition. Następne w kolejności będą One M7 i M8, dla których aktualizacji należy się spodziewać w styczniu lub w lutym. Ponadto w pierwszym kwartale przyszłego roku nowy Android trafi na:

 • Desire EYE,
 • One (M8) Dual SIM,
 • One (M7) Dual SIM,
 • One (E8),
 • One (E8) Dual SIM,
 • Butterfly 2.

HTC One Mini 2 oraz Desire 816 otrzymają "Lizaka"  dopiero w okresie od marca do kwietnia. Natomiast ostatnie w kolejności będą One Max, One Mini i Butterfly S, dla których aktualizację przewidziano na kwiecień lub maj. O pozostałych modelach (szczególnie tych napędzanych procesorami MediaTek) nic nie wiadomo, ale trwają podobno rozważania, czy uda się je również zaktualizować. Konkrety zostaną podane z czasem.

22.10 Galaxy Note 4 przyłapany z lizakiem

Samsung już pracuje nad Androidem 5.0 dla swoich smartfonów. Na profilu firmy na Twitterze pojawiła się fotka przedstawiająca Note'a 4 z Lizakiem. Niestety konkretów dalej brak, więc czekamy...

22.10 Android 5.0 już 3 listopada

Google w informacji do deweloperów ujawnił, że Android 5.0 zostanie udostępniony konsumentom 3 listopada. Wtedy ma również ruszyć dystrybucja Nexusa 9. Najprawdopodobniej od tej daty powinniście wyczekiwać aktualizacji, jeżeli posiadacie jakieś urządzenie z rodziny Nexus, które znajduje się na liście powyżej.

28.10 - Zenfone'y i flagowce LG

Kolejni producenci potwierdzają aktualizacje dla swoich urządzeń. W oficjalnym komunikacie niemiecki oddział LG zapewnił, ze przed końcem roku Androida 5.0 Lollipop dostanie LG G3. Nieco później, prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2015 roku, trafi on na LG G2.

Swoje pięć gorszy dorzuca również ASUS. Z opublikowanej na jednym z tajwańskich forów tabelki wynika, że większość urządzeń otrzyma aktualizację dopiero w kwietniu przyszłego roku. Na liście znajdują się wszystkie Zenfone'y, Padfone S oraz Padfone Infinity. Posiadacze tego ostatniego poczekają jeszcze dłużej, bo do czerwca.

4.11 - Lizak dla tabletu Nvidia Shield jeszcze w tym miesiącu

Nvidia okazuje się czarnym koniem w tym wyścigu, bo najprawdopodobniej jako jeden z pierwszych (jeśli nie pierwszy - nie licząc Nexusów) producentów wprowadzi do swojego tabletu Androida Lollipop. Aktualizacja ma pojawić się jeszcze w tym miesiącu, a nowe funkcje można oglądać już na krótkim wideo przygotowanym przez producenta. Nie ma tego tutaj zbyt wiele, więc na prawdziwe nowości przyjdzie jeszcze chwilę poczekać.

7.11 - Sony prezentuje działanie Androida 5.0 na Xperii

Interesujące wideo udostępniło Sony. Widać na nim jak Android 5.0 AOSP (a więc pozbawiony jakichkolwiek dodatków) działa na Xperii Z3. Wygląda na to, ze aktualizacja jest już blisko. Pozostaje czekać.

5.12 - HTC One M8 i M7 przeskakują od razu do Androida 5.0.1. Niestety tylko te z Google Play Edition

Pierwsze smartfony HTC otrzymują Lollipopa. Niestety póki co dotyczy to modeli One M8 i One M7 sprzedawanych za pośrednictwem sklepu Google Play i wyposażonych w czystego Androida, a zatem de facto niedostępnych oficjalnie w Polsce. Jeżeli jednak ktoś miał fuksa i zaopatrzył się w taki model, aktualizacja OTA powinna do niego trafić w ciągu najbliższych godzin (o ile już nie trafiła). W oficjalnym komunikacie przedstawiciele HTC mówią o piątkowym wieczorze. Całość waży ok 500 MB.

Oczywiście jest też opcja "ręczna". Na serwerach Google znajdziemy paczki dla One M8 i One M7. Są one jednak przeznaczone tylko dla posiadaczy urządzeń zaktualizowanych do wersji 4.4.4. Sam proces aktualizacji również wymaga trochę wiedzy, więc może lepiej poczekać na OTA.

20.04 - Android 5.0 wchodzi pod strzechy

Android 5.0 jest już dostępny dla stosunkowo dużej liczby urządzeń, a kolejne są w kolejce. Jak to wygląda u poszczególnych producentów?

 • Samsung - Koreańczycy sukcesywnie wypuszczają aktualizacje dla kolejnych modeli. Na Lollipopie działają już Galaxy Note 3 i 4, a także Galaxy S5 oraz Galaxy S6 (oraz ich wersje Edge). W niektórych rejonach świata Lollipopa dostały już Galaxy S4 oraz Galaxy Note II. Nadal w kolejce czekają Galaxy Alpha, A3 oraz A5. Choć tutaj również zaczyna się coś dziać. Alpha wraz z Galaxy S5 Active dostały aktualizację w amerykańskiej sieci AT&T. Co istotne, nie pominięto tabletów Galaxy Tab S 8,4 oraz 10,5 już w kilku regionach świata działają na Androidzie 5.0.2. Ich wersje 4G są traktowane pod tym względem po macoszemu, ale też już w kilku miejscach dostały aktualizację. Lada moment powinny pojawić się również w Polsce.
 • HTC - Aktualnie na Lollipopie działają HTC One M9, One M8 oraz One M7 (jeżeli mając te modele, nie otrzymaliście jeszcze aktualizacji, powinno się to szybko zmienić). Na aktualizację czekają posiadacze One E7 oraz Desire Eye. Ma ona nastąpić jeszcze w tym kwartale. Na 3. kwartał przełożono natomiast: One Max, M7 Dual SIM, Desire 816, Desire 820u i One M8 Mini. Dopiero pod koniec roku z Lollipopa ucieszą się posiadacze Desire 510, 610, 820s, and One Mini.
 • Sony - Lollipopa dostały póki co Xperia Z3, Z2 oraz tablet Z3. W najbliższych tygodniach aktualizację mają otrzymać Xperia Z1, Xperia Z1 Compact, Xperia Z Ultra oraz Xperia Z3 Dual. Następne w kolejce są Xperia C3 oraz Xperia T2 Ultra, ale nie podano żadnego terminu.
 • LG - LG G3 był pierwszym smartfonem z aktualizacją do Lollipopa. Potem tempo spadło. LG G2 otrzymał Lollipopa dopiero pod koniec marca i okazało się to niewypałem i proces wstrzymano ze względu na błędy. Powinien ruszyć jednak na nowo lada moment. Póki co zatem Lollipopa oficjalnie w ofercie Koreańczyków mają jedynie G3 oraz G Flex 2.

20.04 - 5.1 póki co tylko na Nexusach i to nie wszystkich

Google w połowie marca wydał Androida 5.1, który eliminuje ogromną liczbę błędów znalezionych w Lollipopie oraz dodaje kilka użytecznych nowości jak np. panele zarządzania połączeniami WiFi i Bluetooth na pasku stanu. Póki co jednak system jest dostępny wyłącznie dla Nexusów. Co ciekawe, aktualizację otrzymały wszystkie urządzenia z tej linii (począwszy od Nexusa 4) oprócz wydanego jesienią ubiegłego roku Nexusa 9.

Póki co inni producenci nie informują o pracach nad aktualizacjami do wersji 5.1.

05.05 - Nexusy z 5.1.1. HTC odpuszcza

Google powoli rozpoczął aktualizację Nexusów do wersji 5.1.1 skupiającej się przede wszystkim na poprawkach. Otrzymały ją póki co Nexus Player, Nexusy 7 oraz Nexus 9. Posiadacze smartfonów ciągle czekają.

Tymczasem niezbyt pozytywne wiadomości docierają do nas od HTC, które zarzuciło aktualizację swoich modeli Mini. To stawia pod znakiem zapytania losy HTC One Max oraz innych modeli. Niedobrze, bo Tajwańczycy nie mają już zbyt wiele atutów w rywalizacji z Samsungiem czy LG, które bardzo poważnie traktują temat aktualizacji.

Ten ostatni niebawem wprowadzi na rynek LG G4, który będzie pierwszym poza Nexusami smartfonem z Androidem 5.1 na rynku. Podobno Samsung testuje już aktualizację do 5.1.1 dla Galaxy S6 - OTA otrzymało kilku klientów amerykańskiego T-Mobile. W międyczasie Lollipop trafił do tabletu Galaxy Tab S 8.4.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu