Microsoft

Aktualizacja dla Windows 8.1 - oto kolejne zmiany

KK
Konrad Kozłowski
119

Powinniśmy chyba przywyknąć do częstotliwości ukazywania się informacji na temat aktualizacji dla Windows 8.1. Na przestrzeni ostatnich tygodni poznaliśmy prawdopodobnie wszystkie nowości przygotowywane przez Microsoft, z czego większość to usprawnienia mające na celu poprawić pracę z systemem na tr...

Powinniśmy chyba przywyknąć do częstotliwości ukazywania się informacji na temat aktualizacji dla Windows 8.1. Na przestrzeni ostatnich tygodni poznaliśmy prawdopodobnie wszystkie nowości przygotowywane przez Microsoft, z czego większość to usprawnienia mające na celu poprawić pracę z systemem na tradycyjnych komputerach. Ostatnie dni to istny festiwal przecieków, więc do listy potwierdzonych zmian dopisujemy kolejne.

W pierwszej kolejności powinniśmy powrócić do tematu dodania przycisku uaktywniającego listę z funkcjami wyłączania komputera na Ekranie Start. Tak jak można było się tego spodziewać, zmiana ta pojawi się tylko na urządzeniach niewyposażonych w ekrany dotykowe. Sprawa podobnie rysuje się w kwestii automatycznego logowania do pulpitu. By ułatwić obsługę aplikacji Modern, Microsoft zdecydował się na dodanie górnego paska, gdzie znalazły się przyciski minimalizowania, przypinania i zamykania programów. Nie jest on widoczny przez cały czas, a uaktywnia się go poprzez najechanie kursorem w okolice górnej krawędzi ekranu.

Jedną z ciekawszych zmian jest opcja przypinania aplikacji ze Sklepu Windows do klasycznego paska zadań. Wiem o tym już od dłuższego czasu, lecz kilka dni temu poznaliśmy kolejne usprawnienia z tym związane. Programy te obsługiwać będą tak zwane "jumplisty", pozwalające na np. szybkie otwarcie konkretnych plików oraz przyciski multimedialne umożliwiające między innymi zatrzymanie odtwarzania.

Podczas korzystania z aplikacji Modern użytkownicy będą mogli wkrótce skorzystać ze standardowego sposobu przełączania się pomiędzy aplikacjami, czyli z wykorzystaniem paska zadań. Po umieszczeniu kursora w dolnej części ekranu wyświetlany będzie owy pasek, pozwalając na zmianę programu. Co ciekawe, w ostatniej wersji aktualizacji pasek zadań widoczny jest również na Ekranie Start, choć można to uznać za niedociągnięcie związane z trwającymi pracami. Jak pisaliśmy wcześniej, Ekran Start obsługiwać ma typowe menu kontekstowe wywoływane prawym przyciskiem myszy, a co za tym idzie, zarządzanie kafelkami stanie się znacznie wygodniejsze.

Warto zwrócić uwagę także na przemianowanie aplikacji SkyDrive na OneDrive, gdzie pojawiła się funkcja "disk space" wyświetlająca listę zainstalowanych aplikacji i zajmowanych przez nich przestrzeni dyskowych. To jednak nie wszystko, gdyż pod uwagę brane są również pliki multimedialne (np. zdjęcia i filmy).

Czy wszystkie te zmiany zaspokoją oczekiwania osób nadal niezadowolonych z Windows 8? Pokuszę się o stwierdzenie, że jest już na to za późno, choć aktualnie Microsoft odwala kawał niezłej roboty. Krążące przekonanie o nieużyteczności nowości w Windows 8 i radykalnych zmianach jakich dopuścił się Microsoft stało się jednak zbyt "popularne", by sytuacja "ósemki" mogła się diametralnie zmienić.

Źródła, grafiki: Winrtsource, microsoft-news, The Verge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu