Myszka, przycisk i hub. Microsoft przedstawił nową linię adaptacyjnych akcesoriów ułatwiających pracę z komputerem. Najbardziej skorzystają na nich użytkownicy z różnymi niepełnosprawnościami.
Osoby z niepełnosprawnościami też mogą wygodnie korzystać z komputera. Akcesoria od Microsoft o to zadbają
Gdy widzimy akcesoria i peryferia do komputerów, zazwyczaj nie myślimy o tym czy są dostosowane do osób z różnego typu niepełnosprawnościami. Od lat firmy starają się tworzyć swoje produkty w ten sposób, by spełniły oczekiwania każdej grupy odbiorców. Także tych, dla których posługiwanie się klasyczną myszką, klawiaturą, gładzikiem, padem lub innym kontrolerem, jest dużo trudniejsze, niż u standardowego użytkownika. Na przeciw tym wyzwaniom staje Microsoft. Firma kilka lat temu wypuściła na rynek Kontroler Adaptacyjny Xbox podłączany do konsol Microsoftu (Xbox One, Xbox Series) i właśnie zapowiedziała kolejne urządzenia.
Korzystaj z kontrolera, dzięki któremu granie będzie jeszcze przyjemniejsze. Podłączaj zewnętrzne przełączniki, przyciski, urządzenia i joysticki (wymagane do rozgrywki, sprzedawane oddzielnie).
Korzystaj z kontrolera odpowiadającego Twoim wyjątkowym potrzebom. Adaptacyjny kontroler Xbox został stworzony przede wszystkim dla graczy o ograniczonej sprawności ruchowej. Ma duże przyciski programowalne i można go połączyć z zewnętrznymi przełącznikami, przyciskami, instalacjami i joystickami, aby ułatwić dostęp do gier każdej osobie
- można przeczytać na stronie produktowej kontrolera adaptacyjnego Xbox.
Jednak konsole to nie wszystko. Ważną rolę w życiu człowieka, także z niepełnosprawnościami, pełni komputer. Jako narzędzie pracy oraz rozrywki. Jako osoba sprawna, nie jestem w stanie wyobrazić sobie trudności z jakimi muszą borykać się osoby z ograniczonymi możliwościami ruchowymi, niesprawnymi dłońmi i całymi rękami. To właśnie z myślą o nich powstała nowa linia adaptacyjnych akcesoriów, które Microsoft zaprezentował wczoraj na konferencji Ability Summit.
Adaptacyjne akcesoria od Microsoft. Myszka, przycisk i hub dla osób z niepełnosprawnościami (i nie tylko)
Microsoft Adaptive Mouse, Adaptive Buttons oraz Adaptive Hub to trzy urządzenia peryferyjne, które mają znacznie ułatwić nawigację w codziennych czynnościach przy komputerze.
Adaptacyjna Myszka to prawdziwa, konfigurowalna bestia. Pozwala nie tylko na korzystanie z niewielkich rozmiarów akcesorium, które sprawdzi się w wielu sytuacjach, ale jest również kompatybilna z szeroką gamą nakładek ułatwiających poruszanie kursorem. Tzw. adaptacyjny ogon myszy (Adaptive Mouse Tail), umożliwia m.in. dowolne dostosowanie myszy do obsługi prawą lub lewą ręką. Mysz można rozbudowywać o nakładki dostosowane do potrzeb i stopnia niepełnosprawności jej użytkownika - wraz z możliwością druku 3D personalizowanych kształtów.
Adaptacyjny Przycisk ma wiele funkcji i zastosowań. Głównie ze względu na fakt, że każdemu z 8 kierunków jego wychylenia można przypisać osobne funkcje. Dodatkowo, nakładki w przycisku są wymienne. Oprócz klasycznego "krzyżaka" można w nim zamontować joystick lub inne, drukowane w 3D.
Do działa przycisków, potrzebny będzie adaptacyjny hub. Umożliwia on wiele połączeń bezprzewodowych z przyciskami przy mniejszej plątaninie kabli. Hub obsługuje akcesoria bezprzewodowo lub z wykorzystaniem złącz USB-C i oferuje trzy różne profile do użytku z wieloma urządzeniami. Hub wspiera także dostępne na rynku przełączniki wyposażone w złącze 3,5 mm (minijack).
Nowy zestaw akcesoriów adaptacyjnych rozszerza już udostępnione na rynku rozwiązania od Microsoftu. Oprócz wspomnianego już kontrolera dla konsol Xbox, firma w zeszłym roku wypuściła na rynek zestaw przystosowujący do Surface. Dzięki dołączonym w zestawie etykietom na klawisze, trójwymiarowym naklejkom, oznaczeniom portów i narzędziom do otwierania osoby z niepełnosprawnościami mogą dokonywać drobnych udoskonaleń, aby łatwiej znajdować, otwierać i obsługiwać zgodne urządzenia i akcesoria.
Sprzedaż nowych akcesoriów ma ruszyć już niebawem. Nie znamy jednak konkretnej daty ani cen. Nie wiem też kiedy zawędrują one do Polski. Patrząc jednak na dostępność adaptacyjnego kontrolera Xbox, można zakładać, że i te sprzęty pojawią się w naszym kraju.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu