Na myśl o strategiach które królowały w latach dziewięćdziesiątych na komputerach stacjonarnych przychodzi mi do głowy co najmniej kilka bardzo mocnych tytułów. Jednak pośród Dune, Civilization i spółki, Age of Empires dość mocno się wyróżniało. Klimatem, podejściem i — w mojej opinii — mimo wszystko dużo niższym progiem wejścia. A możliwość tworzenia cywilizacji od zera pochłonęła graczy z całego świata i... kompletnie mnie to nie dziwi, bo to jedna z tych rozrywek, która ponad dwie dekady po premierze zapewnia równie dużo frajdy, co wtedy!
Age of Empires: tworzenie cywilizacji to zabawa, która niesamowicie wciąga
Początki gier Age of Empires sięgają 1997 roku, to wtedy Microsoft Studios wydało stworzoną przez zdolną ekipę z Ensemble Studios strategię czasu rzeczywistego. Gra sięgała do początków cywilizacji — nie zabrakło tam m.in. Egiptu, Grecji czy Asyryjczyków. Wielki sukces gry przełożył się na rychłe wydanie dodatku — już rok później pojawiło się Age of Empires: The Rise of Rome. Ensemble Studios postanowiło iść za ciosem i już w 1999 na rynek trafiła druga część gry — tym razem przenosząca nas do średniowiecza i wczesnego renesansu. Świat zmienił się nie do poznania, ale tym co pozostało bez zmian — to zadbanie o szybki rozwój i podbicie przez graczy map, tworząc niezwyciężone imperia. Ta część chwilę po premierze doczekała się nie tylko zestawu dodatków, ale także reedycji w wyższej rozdzielczości. Jedynka na taki przywilej czekała aż... 21 lat — ale w 2018 doczekała się wersji Age of Empires: Definitive Edition, na nowym silniku graficznym i z symfoniczną ścieżką dźwiękową!
Zobacz też: Gry GTA — wszystko co musisz wiedzieć o serii!
Na nich jednak historia serii się nie kończy: 2005 rok to wkroczenie serii w trzeci wymiar za sprawą Age of Empires III, traktującej o kolonizacji Ameryki przez kraje europejskie. Produkcja doczekała się zestawu zmian w mechanice, a do wyboru graczy oddano osiem nacji. Podobnie jak poprzednicy — Age of Empires III także doczekało się zestawu dodatków. Na Age of Empires IV wciąż czekamy — gra od kilku lat jest w produkcji, jednak kiedy trafi na rynek — tego twórcy jeszcze nie zdradzają.
Age of Empires: poza główną linią, są jeszcze gry poboczne!
Wyżej mogliście przeczytać co nieco na temat głównej linii serii Age of Empires, ale na tym historia serii się jeszcze nie kończy. Jak wszystkie popularne produkty, ta kultowa już seria strategii czasu rzeczywistego także doczekała się zestawu spin-offów. Jednym z najpopularniejszych był Age of Empires Online (znane także jako AoEO). Za tę produkcję odpowiada studio Gas Powered Games, a całość skupiała się na... zabawie online. Jednak nachalne mikropłatności i fatalny balans dość szybko uśmierciły produkt, którego wyczekiwały miliony graczy z całego świata. Sytuacji nie ułatwiała też sprawa oparcia produkcji o platformę Games for Windows — Live, z którego gigant z Redmond zrezygnował.
Ale na tym jeszcze nie koniec — po drodze było jeszcze kilka innych spin-offów. Na większą uwagę z pewnością zasługuje Age of Empires: The Age of Kings — turowe (!) podejście do marki na konsolce Nintendo DS.
Age of Empires — pełna lista gier (i spin-offów)
Lista wydanych gier Age of Empires:
- Age of Empires (1997)
- Age of Empires: The Rise of Rome (1998)
- Age of Empires II (1999)
- Age of Empires II: The Conquerors (2000)
- Age of Mythology (2002)
- Age of Mythology: The Titans (2003)
- Age of Empires III (2005)
- Age of Empires: The Age of Kings (2006)
- Age of Empires III: The WarChiefs (2006)
- Age of Empires III: The Asian Dynasties (2007)
- Age of Empires: Mythologies (2008)
- Age of Empires Online (2011)
- Age of Empires II: HD Edition (2013)
- Age of Empires II: The Forgotten (2013)
- Age of Mythology: Extended Edition (2014)
- Age of Empires: Castle Siege (2014)
- Age of Empires II: The African Kingdoms (2015)
- Age of Mythology: Tale of the Dragon (2016)
- Age of Empires II: Rise of the Rajas (2016)
- Age of Empires: Definitive Edition (2018)
Lista gier z serii Age of Empire pozostających w produkcji (data wydania — nieznana):
- Age of Empires II: Definitive Edition
- Age of Empires III: Definitive Edition
- Age of Empires IV
Zdjęcie w nagłówku: Tim Bartel
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu