google adiantum
3

Google: nasz sposób szyfrowania jest pięć razy wydajniejszy od AES. Co to oznacza dla nas?

Google przedstawia szyfrowanie Adiantum, które zadba także o bezpieczeństwo urządzeń z niższej półki. Tych, które nie nadążają za AES.

Rynek urządzeń z Androidem jest baaaardzo zróżnicowany. Ilość tamtejszych urządzeń potrafi przyprawić o ból głowy nawet największych pasjonatów. To broń obosieczna, bo z jednej strony przyczynia się do większej jego fragmentacji, ale z drugiej — dla każdego coś dobrego. I każdy może tam sobie znaleźć urządzenie, które spełnia jego potrzeby. Oczywiście flagowce z najwyższej półki mają wszystkie najfajniejsze opcje, są wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, a kwestie bezpieczeństwa traktowane są z należytą starannością. Nieco inaczej jednak sprawy mają się w słabszych słuchawkach, którym zdarza się… brakować mocy obliczeniowej, aby zadbać o równie wysokie bezpieczeństwo. Lekarstwem na to ma być użycie nowego standardu ekspresowego szyfrowania dla słabszych urządzeń z Androidem — Adiantum.

Adiantum: szybkie szyfrowanie na Androidzie nawet słabszych urządzeń

Najlepsze urządzenia na rynku korzystają z Advanced Encryption Standard (AES), który dba o to, by tylko zweryfikowani użytkownicy mieli dostęp do tamtejszych informacji. Ten, choć od lat używany, okazuje się nie wyrabiać przy słabszych sprzętach — nie dają one rady dostatecznie szybko szyfrować plików, bo brakuje im mocy obliczeniowej. W praktyce więc urządzeni z niskiej półki stają się dużo łatwiejszym celem dla hakerów.

google adiantum szyfrowanie

Google przedstawia jednak Adiantum, ich najświeższe rozwiązanie pozwalające nawet pięć razy szybciej niż AES 256 XTS szyfrować dane. Co więcej: wymaga niewielkiej mocy obliczeniowej, dzięki czemu z powodzeniem można go wykorzystać nawet przy tańszych, oszczędnych w mocy, urządzeniach. Pozwoli to zapewnić im większą ochronę i niewykluczone, że będzie to solidny krok w kwestii poprawienia bezpieczeństwa IoT, któremu z każdym rokiem przybywa urządzeń — ale z tymi z najniższej półki różnie bywa.

Źródło