Laptop

14-calowy ultrabook o wadze poniżej 1 kg jest już u nas dostępny w rozsądnej cenie

Mateusz Stach
14-calowy ultrabook o wadze poniżej 1 kg jest już u nas dostępny w rozsądnej cenie
21

Najcieńszy ultrabook na świecie od Acera pokazany na CES 2018 wzbudził duże zainteresowanie. Pojawiły się też komentarze o wysokiej cenie urządzenia. Dla chętnych na bardziej kompromisowe rozwiązania, firma ma już ofertę w sklepach.

Acer Swift 7 i jego niecałe 9 mm grubości prezentują się naprawdę niesamowicie. Kiedy trafi on realnie na półki sklepowe w Polsce, dopiero się okaże. Ale oferta sklepów właśnie poszerzyła się o inny ciekawy model tej firmy, zaprezentowany prawie pół roku temu. To Acer Swift 5, brat opisywanego wyżej czempiona z nieco niższej półki.

Doskonale pokazuje on, co możemy zyskać, gdy w poszukiwaniu smukłego ultrabooka nie musimy stawiać koniecznie na rozwiązania bezkompromisowe. Przy tej samej, 14-calowej przekątnej ekranu i grubości zwiększonej do wciąż imponujących 14,5 mm otrzymujemy sprzęt lepszy w kilku kategoriach. Przede wszystkim dużo większa jest wydajność.

Mocniej i dłużej na baterii

Zamiast ultraniskonapięciowego dwurdzeniowego Core i7-7Y75, możliwe było zamontowanie czterordzeniowego (wciąż niskonapięciowego) układu z rodziny Kaby Lake Refresh, do wyboru Core i5 lub Core i7. W obudowie wykonanej ze stopu magnezu i ważącej zaledwie 0,97 kg zmieściły się też pełnowymiarowe porty USB i HDMI. To z pewnością duże udogodnienie dla każdego, kto często korzysta z akcesoriów i kabli w tych popularnych standardach. Nieco obszerniejsza obudowa musiała też zaowocować większą pojemnością wbudowanej baterii. Producent podaje przewidywany czas działania na poziomie 13 godzin. A pamiętajmy, że Swift 7 przy 10 deklarowanych godzinach dysponuje bardziej energooszczędnym procesorem.

Na koniec okazuje się, że ten ultrabook kosztuje w wersji z Core i5-8250U zaledwie 3899 zł. Przypomnijmy, że cena wywoławcza za Swift 7 to 1700 Euro. Acer Swift 5 w najnowszej odsłonie jest też o tyle ciekawy, że inne ultrabooki o zbliżonej wadze są mniejsze, droższe i mają słabsze procesory. Wymienię tu chociażby 12-calowego MacBooka od Apple, Zenbooka UX390UA od Asusa czy 13-calowego LifeBooka U937 od Fujitsu.

Nie powiem, zaskoczyła mnie ta naprawdę atrakcyjna oferta ze strony Acera. Swift 5 poprzedniej generacji był eleganckim, ale niezbyt wyróżniającym się laptopem. W obecnej wersji jej waga schodząca poniżej magicznej granicy i parę innych opisanych wyżej elementów charakterystyki przykuwa uwagę. Szkoda tylko, że matryca Full HD IPS przeznaczona jest dla osób preferujących ekrany o błyszczącej powierzchni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu