YouTube

Grupa Abstra prezentuje wyniki finansowe. 8,24 miliona złotych przychodu względem 2,93 miliona za rok 2017

Paweł Winiarski
Grupa Abstra prezentuje wyniki finansowe. 8,24 miliona złotych przychodu względem 2,93 miliona za rok 2017
18

Abstra została założona w maju 2016 roku przez Roberta Pasuta, Cezarego Jóźwika i Rafała Masnego, których znacie z kanału Abstrachuje na YouTube. We wrześniu 2017 roku w spółkę zainwestował fundusz Padrone Capital kontrolowany m.in. przez Bogusława Leśnodorskiego oraz Macieja Wandzla (byli współwłaściciele Legii Warszawa). W 2017 roku firma mówiła o 2,9 miliona przychodu, w 2018 roku już o 8,24 miliona.

Kanał Abstrachuje poznałem niedługo po jego starcie na polskim YouTube. Trzech znajomych postanowiło robić zabawne filmiki. Materiały oglądały się coraz lepiej, dziś mają firmę zatrudniającą ponad 90 osób, ambitne plany na 2019 rok, naprawdę konkretne wzrosty przychodów i własną salę kinową w budynku na Mińskiej w Warszawie.

Abstra pochwaliło się właśnie wynikami oglądalności i wynikami finansowymi. Ich kanały generują łącznie 55 milionów wyświetleń miesięcznie (za cały okres już 1,8 miliarda) i posiadają łącznie 9 milionów subskrypcji.

W 2018 roku kanały Abstra wygenerowały łącznie 567 milionów wyświetleń, zrealizowano ponad 100 kampanii komercyjnych, udało się też wygenerować 8,24 miliona przychodów. Szczególnie ten ostatni wynik robi ogromne wrażenie - za 2017 rok komunikowano "tylko" 2,93 miliona. EBIT za 2018 rok to -2,3 miliona złotych, w 2017 roku wynosił -1,8 miliona. Przyglądając się wy kresowi łatwo zauważyć, że największą różnicę w przychodach zanotowano właśnie między 2017 a 2018 rokiem.

Tak natomiast kształtują się przychody w rozbiciu na poszczególne kanały. Główny kanał Abstrachuje odpowiedzialny jest "jedynie" za 33% przychodów. Już od dawna mówiło się o tym, że taki kolektyw to biznesowy strzał w dziesiątkę - trzech doświadczonych youtuberów, z zapleczem technologicznym, zgraną ekipą operatorów i montażystów - którzy dodatkowo wiedzą jak zarabiać przekazują wiedzę innym, pomagają im w tworzeniu i promocji kanałów oraz materiałów - no i oczywiście nieźle na tym zarabiają. Zwróćcie też uwagę na ogromny przyrost finansowego znaczenia kanału Dla Pieniędzy w 2018 roku.

Główny kanał, czyli Abstrachuje.tv generuje natomiast 41% wszystkich wyświetleń na YouTube , co chyba nikogo nie dziwi biorąc pod uwagę jego rozmiar i popularność względem pozostałych kanałów.

Zdjęcia w tekście dzięki uprzejmości Artura Kurasińskiego. Znajdziecie je również na jego profilu Facebook.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu