Polska

A jak dobry jest Twój hosting? Oceń go w rankingu WebHostingTalk

Paweł Grzegorz Iwaniuk
A jak dobry jest Twój hosting? Oceń go w rankingu WebHostingTalk
27

Podejrzewam, że wśród czytelników Antyweb.pl, wiele osób posiada jakieś usługi hostingowe. Wirtualny serwer, VPS, czy też serwer dedykowany. Wielu z nas posiada je w celu rozwijania swoich własnych projektów. Bycie klientem firmy hostingowej nie zawsze jest jednak łatwe. Szczególnie wtedy, gdy my sa...

Podejrzewam, że wśród czytelników Antyweb.pl, wiele osób posiada jakieś usługi hostingowe. Wirtualny serwer, VPS, czy też serwer dedykowany. Wielu z nas posiada je w celu rozwijania swoich własnych projektów. Bycie klientem firmy hostingowej nie zawsze jest jednak łatwe. Szczególnie wtedy, gdy my sami nie jesteśmy zbyt zaawansowanymi użytkownikami usług tego typu, momentami bywa naprawdę ciężko przebrnąć przez gąszcz różnych ustawień czy też porozumieć się z biurem obsługi klienta. W związku z powyższym, forum WebHostingTalk.pl uruchomiło system rankingowy dla wspomnianych usług.

Ranking oparty jest na rekomendacjach klientów oceniających jakość oferty swoich usługodawców. Formularz rekomendacji jest dość szczegółowy, bo pozwala nie tylko ocenić firmę, ale również jej konkretną usługę. Powiedzmy, oceniamy funkcjonowanie usługi VPS. Jednak, aby dodać rekomendację należy zarejestrować się na forum. Fakt ten już na starcie ogranicza ilość potencjalnych rekomendacji, ale jeśli zastanowimy się nad tym głębiej to faktycznie nie chodzi o ilość opinii, a o ich autentyczność.

Forum WHT to natomiast miejsce, gdzie gromadzą się osoby zainteresowane usługami hostingowymi. Większość użytkowników prawdopodobnie posiada i na co dzień korzysta z takich usług. Ich rekomendacje będą więc jak najbardziej miarodajne i przydatne. Zastanawiam się jednak, czy ranking WHT będzie plebiscytem sympatii, czy może bardziej zawiedzionych klientów?

Pomysł rankingu jest jednak, według mnie świetny. Na polskim rynku mamy bowiem wiele małych firm hostingowych, które świadczą tanie i dobre usługi. Wśród nich, większość nie potrafi jednak przebić się do masowego klienta (może to przekłada się na jakość usług?). Przez to, większość klientów trafia do tak zwanej wielkiej trójki. Ten sam, a nawet wyższy poziom usług, otrzymać mogliby natomiast za połowę, a czasem 1/3 kwoty.

O ile więc twórcom rankingu uda się go wypromować, a opinie będą autentyczne, może on przyczynić się do wypłynięcia wielu małych usługodawców. Tymczasem zachęcam do publikowania własnych rekomendacji, oczywiście na stronie rankingu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

rankinghosting