Intel

8 rdzeni, 5 GHz i GTX 1660 Ti, Intel i NVIDIA w notebookach dla graczy

Kamil Pieczonka
8 rdzeni, 5 GHz i GTX 1660 Ti, Intel i NVIDIA w notebookach dla graczy
1

Jeśli lubicie grać i często robicie to używając notebooka, to dzisiejsze premiery Intela oraz NVIDIA powinny was zainteresować. Ten pierwszy pokazał nowe procesory Core 9. generacji przeznaczone dla notebooków, która posiadają nawet 8 rdzeni i mogą pracować z zegarem 5 GHz w trybie turbo. Ten drugi natomiast zaprezentował mobilne odmiany kart GeForce GTX 1660 Ti oraz GTX 1650.

Intel Core i9-9980HK prawie jak Core i9-9900K

Nowa rodzina procesorów Core 9. generacji przeznaczona dla najwydajniejszych notebooków wprowadza sporo zmian na lepsze. Procesor pokroju Core i9-9980HK, który posiada 8 rdzeni (16 wątków) i może pracować z zegarem nawet 5 GHz, nie był do tej spotykany w segmencie mobilnym. To jednak  nie wszystko, bo nowa platforma oferuje też natywne wsparcie dla komunikacji bezprzewodowej w standardzie WiFi 6, obsługę pamięci Optane i dysków Optane H10 oraz nawet 128 GB pamięci DDR4. Intel obiecuje też lepsze wsparcie dla dedykowanych kart graficznych.

Wśród nowych modeli procesorów znalazło się tez miejsce dla nieco bardziej oszczędnych modeli jak Core i7 z 6 rdzeniami i Core i5 z 4 rdzeniami (wszystkie z obsługą HT). Co ciekawe każdy z tych modeli obsługuje technologię Turbo Boost i ma TDP na poziomie 45W. Nie trafią one zatem do najmniejszych notebooków, ale powinny się doskonale sprawdzić w urządzenia zastępujących typowe komputery biurkowe. O ile mnie pamięć nie myli, do tej pory trudno było o procesor mobilny, który oferowałby podobną wydajność do najwydajniejszego układu na platformę desktop.

NVIDIA prezentuje GeForce GTX 1660 Ti i 1650 dla notebooków

Niejako przy okazji swoją premierę miała również NVIDIA, która zaprezentowała dwie nowe karty dedykowane dla notebooków. GeForce GTX 1660 Ti to najwydajniejszy model oparty na architekturze Turing, ale pozbawiony rdzeni Tensor i RT. Dzięki temu jest wyraźnie tańszy i będzie pewnie jednym z najczęściej wykorzystywanych układów w notebookach dla graczy. GTX 1650 to słabsza odmiana, która do dzisiaj nie była jeszcze dostępna nawet dla komputerów biurkowych.

Dzisiaj się to jednak zmieniło i GTX 1650 trafił zarówno do notebooków jak i do zwykłych komputerów. Co jednak ciekawsze, wersja dla notebooków wydaje się nieco lepsza, wyposażona została w 1024 rdzenie CUDA, wersja dla desktopów ma ich tylko 896, a nadrabia nieco wyższym taktowaniem. GTX 1660 Ti jest już wyraźnie lepszy i jego specyfikacja praktycznie pokrywa się z kartą, która dostępna jest dla zwykłych komputerów. Na ten moment nie ma ani słowa o mobilnej wersji modelu GTX 1660, który jest jedną z najbardziej opłacalnych kart na rynku.

Te podzespoły to cała gama nowych notebooków

W efekcie tych dwóch premier w najbliższych tygodniach na rynek trafi ponad 80 różnych modeli notebooków od najpopularniejszych producentów - Dell/Alienware, HP, Lenovo, Acera, Asusa oraz MSI. Nie zabraknie z pewnością zarówno modeli wyposażonych w najmocniejsze podzespoły i zamknięte w sporych rozmiarów obudowach, jak i nieco cieńszych i lżejszych modeli, które wydają się optymalnym połączeniem wydajności i mobilności. Z okazji skorzystał też Razer, który dla swoich modeli Blade Advanced wprowadza też dwie nowe opcje, a mianowicie wyświetlacz OLED 4K oraz nowy model LCD oferujący odświeżanie 240 Hz. Niestety nie wiemy jeszcze z jakim wzrostem ceny będą wiązały się te opcje.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu