Polska

600 zgłoszeń, 20 laureatek - stypendystki Intela wybrane

Konrad Kozłowski
600 zgłoszeń, 20 laureatek - stypendystki Intela wybrane
15

„Nowe technologie dla dziewczyn” to pierwszy program stypendialny tego typu. Skierowany jest tylko i wyłącznie do kobiet zainteresowanych obszarem ICT. Jest on efektem współpracy firmy Intel oraz Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Po ogłoszeniu naboru na wnioski okazało się, że chętnych jest ponad 60...

„Nowe technologie dla dziewczyn” to pierwszy program stypendialny tego typu. Skierowany jest tylko i wyłącznie do kobiet zainteresowanych obszarem ICT. Jest on efektem współpracy firmy Intel oraz Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Po ogłoszeniu naboru na wnioski okazało się, że chętnych jest ponad 600 młodych kobiet. Z tego grona wybrano najbardziej utalentowaną grupę, która otrzyma wsparcie mentorskie oraz finansowe.

Każda z tych kobiet wiąże swoją przyszłość z branżą nowych technologii. Spektrum zainteresowań, osobowość i ambicja - to wszystko zaskoczyło organizatorów programu, którzy najpierw wybrali 43 najlepsze zgłoszenia z puli początkowych 600 - wtedy nastąpił czas na etap drugi, w którym przeprowadzono rozmowy z każdą z nich poprzez Skype'a. W wielkim finale znalazło się tylko 20 z nich. Dokonać wyboru nie było łatwo, o czym mówi dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Wybór był naprawdę trudny, co potwierdza, że w kobietach kryje się wielki, technologiczny potencjał.

Stypendystki czekać teraz będzie czas wzmożonej pracy, ponieważ oprócz obowiązków akademickich część z nich będzie musiała pogodzić z programem stażowym w bardzo ekscytującym miejscu – w Intel Technology Poland sp. zo.o. w Gdańsku, największym centrum R&D Intela w Europie. Dziewczyny miały możliwość odwiedzić tę placówkę w dniach 13-14 października. Każda z nich znajdzie się wkrótce pod opieką mentora lub mentorki oraz otrzyma stypendium w wysokości 12 000 złotych, co pomoże pokryć część wydatków związanych ze studiami.

Skąd pomysł na program?

Na podjęcie decyzji o uruchomieniu programu złożyło się kilka czynników. Wśród nich najważniejsze są trzy: a) niski wskaźnikiem zatrudnienia kobiet w branży IT (od kilku do kilkunastu procent), b) tendecja spadkowa liczby studentów kierunków informatycznych i telekomunikacyjnych c) kobiety stanowią niewielki procent studentów tychże kierunków. Wyciągnięcie ręki do najzdolniejszych z nich może w konsekwencji wpłynąć także na cały rynek w perspektywie kilku lat. Sukces jednej z podopiecznych mentora lub mentorki z firmy Intel może okazać się "iskrą", której potrzeba w procesie aktywizacji kobiet w branży IT.

Chcemy pomóc utalentowanym maturzystkom i studentkom w planowaniu i budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej, czy też w nauce. Zainteresować je obszarem nowych technologii i wykształceniem, które się z nim wiąże.

Michał Dżoga, Corporate Affairs Manager – Europe, Intel.

Nie należy jednak zapominać o uruchamianiu programów, które zwrócą uwagę i zainteresują technologią uczniów podstawówek czy gimnazjów. W klasie maturalnej może okazać się, że jest już za późno, dlatego równie dobrym pomysłem byłoby zapoczątkowanie inicjatywy tego typu. Polskie społeczeństwo wielokrotnie udowadniało, że jest w stanie rywalizować z reprezentantami innych, niejednokrotnie znacznie lepiej rozwiniętych krajów, także a może i przede wszystkim w kategoriach technologicznych. Nasze pomysły i rozwiązania są czasem doceniane w większym stopniu poza granicami Polski i to również powinno się zmienić. Bardzo fajnie, że wciąż są osoby, organizacje i firmy, które taką odpowiedzialność chcą wziąć na siebie. To się chwali.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

IntelTechnologie Jutra