„Nowe technologie dla dziewczyn” to pierwszy program stypendialny tego typu. Skierowany jest tylko i wyłącznie do kobiet zainteresowanych obszarem ICT...
„Nowe technologie dla dziewczyn” to pierwszy program stypendialny tego typu. Skierowany jest tylko i wyłącznie do kobiet zainteresowanych obszarem ICT. Jest on efektem współpracy firmy Intel oraz Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Po ogłoszeniu naboru na wnioski okazało się, że chętnych jest ponad 600 młodych kobiet. Z tego grona wybrano najbardziej utalentowaną grupę, która otrzyma wsparcie mentorskie oraz finansowe.
Każda z tych kobiet wiąże swoją przyszłość z branżą nowych technologii. Spektrum zainteresowań, osobowość i ambicja - to wszystko zaskoczyło organizatorów programu, którzy najpierw wybrali 43 najlepsze zgłoszenia z puli początkowych 600 - wtedy nastąpił czas na etap drugi, w którym przeprowadzono rozmowy z każdą z nich poprzez Skype'a. W wielkim finale znalazło się tylko 20 z nich. Dokonać wyboru nie było łatwo, o czym mówi dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Wybór był naprawdę trudny, co potwierdza, że w kobietach kryje się wielki, technologiczny potencjał.
Stypendystki czekać teraz będzie czas wzmożonej pracy, ponieważ oprócz obowiązków akademickich część z nich będzie musiała pogodzić z programem stażowym w bardzo ekscytującym miejscu – w Intel Technology Poland sp. zo.o. w Gdańsku, największym centrum R&D Intela w Europie. Dziewczyny miały możliwość odwiedzić tę placówkę w dniach 13-14 października. Każda z nich znajdzie się wkrótce pod opieką mentora lub mentorki oraz otrzyma stypendium w wysokości 12 000 złotych, co pomoże pokryć część wydatków związanych ze studiami.
Skąd pomysł na program?
Na podjęcie decyzji o uruchomieniu programu złożyło się kilka czynników. Wśród nich najważniejsze są trzy: a) niski wskaźnikiem zatrudnienia kobiet w branży IT (od kilku do kilkunastu procent), b) tendecja spadkowa liczby studentów kierunków informatycznych i telekomunikacyjnych c) kobiety stanowią niewielki procent studentów tychże kierunków. Wyciągnięcie ręki do najzdolniejszych z nich może w konsekwencji wpłynąć także na cały rynek w perspektywie kilku lat. Sukces jednej z podopiecznych mentora lub mentorki z firmy Intel może okazać się "iskrą", której potrzeba w procesie aktywizacji kobiet w branży IT.
Chcemy pomóc utalentowanym maturzystkom i studentkom w planowaniu i budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej, czy też w nauce. Zainteresować je obszarem nowych technologii i wykształceniem, które się z nim wiąże.
Michał Dżoga, Corporate Affairs Manager – Europe, Intel.
Nie należy jednak zapominać o uruchamianiu programów, które zwrócą uwagę i zainteresują technologią uczniów podstawówek czy gimnazjów. W klasie maturalnej może okazać się, że jest już za późno, dlatego równie dobrym pomysłem byłoby zapoczątkowanie inicjatywy tego typu. Polskie społeczeństwo wielokrotnie udowadniało, że jest w stanie rywalizować z reprezentantami innych, niejednokrotnie znacznie lepiej rozwiniętych krajów, także a może i przede wszystkim w kategoriach technologicznych. Nasze pomysły i rozwiązania są czasem doceniane w większym stopniu poza granicami Polski i to również powinno się zmienić. Bardzo fajnie, że wciąż są osoby, organizacje i firmy, które taką odpowiedzialność chcą wziąć na siebie. To się chwali.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu