Telekomy

Speedtest.pl sprawdził dokładnie, jak radzi sobie 5G Plusa w 7 miastach w Polsce. Wyniki robią wrażenie

Grzegorz Ułan
Speedtest.pl sprawdził dokładnie, jak radzi sobie 5G Plusa w 7 miastach w Polsce. Wyniki robią wrażenie
Reklama

Póki nadajniki z 5G nie są jeszcze tak obciążone, z uwagi na jeszcze niewielki odsetek posiadaczy urządzeń obsługujących nową technologię, można na spokojnie sprawdzić możliwości 5G, co uczynił właśnie serwis Speedtest.pl.

Powiecie, że wdrażane właśnie 5G w Polsce jest jeszcze w wersji NSA (non-standalone), a więc nie funkcjonuje samodzielnie, tylko w oparciu o dotychczasową technologię LTE. Niemniej, Plus nieco inaczej od pozostałych operatorów rozwiązał tę kwestię technologicznie, więc można sprawdzić osiągi ich 5G bez ryzyka, że obarczone będą błędem obciążenia nadajników również przez użytkowników LTE.

Reklama

Pozostali operatorzy do obecnego wdrożenia 5G wykorzystali własne zasoby częstotliwości 2100 MHz z technologią Spectrum Sharing, która pozwala na współdzielenie zasobów zarówno przez użytkowników korzystających z 5G, jak i LTE. Plus z kolei w technologii TDD w paśmie 2600 MHz zagospodarował dla 5G dodatkowy pas ruchu.

Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić – tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G.

Po tym wstępie możemy już przejść do wyników testów Speedtest.pl, przeprowadzonych w różnych porach dnia w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Gdańsku na smartfonie Huawei P40. Powyżej widzicie mapki z dokładną lokalizacją tych pomiarów wraz z wynikami prędkości w wybranych przedziałach.

Miasto Prędkość pobierania [Mbps] Prędkość wysyłania [Mbps] Opóźnienia
[ms]
Gdańsk 217 24 30
Szczecin 214 23 35
Poznań 265 27 22
Wrocław 220 29 35
Katowice 255 23 39
Łódź 285 30 32
Warszawa 275 17 23

 

Najlepsze wyniki odnotowano w Łodzi i Poznaniu, a łącznie dokonano blisko tysiąc pomiarów we wszystkich siedmiu miastach. Średnia prędkość pobierania wyniosła tu 242 Mb/s, wysyłania danych - 26 Mb/s i opóźnienie 31 ms.


Speedtest.pl dodatkowo zestawił te wyniki z wynikami testów w zasięgu technologii LTE, które to klienci Plusa wykonywali w tych samych miastach w ostatnim miesiącu. Rozdzielono tu jednocześnie wyniki testów przeprowadzanych na nowszych urządzeniach wspierających przede wszystkim agregację pasm. Na łącznie 30 tysięcy testów na każdym smartfonie, tych na nowoczesnych urządzeniach było prawie 4 tysiące.

Reklama
Wskaźnik Testy w sieci
5G
Testy w sieci LTE
(ogółem)
Testy w sieci LTE
(smartfony wyższej kategorii)
Prędkość pobierania [Mbps] 242 26 36
Prędkość wysyłania [Mbps] 26 10 11
Opóźnienia [ms] 31 37 37

 

Prawie dziesięciokrotnie lepsze osiągi przy pobieranych danych mamy po stronie 5G, co pokrywa się z założeniami i możliwościami nowej technologii. Oczywiście to tylko początek i niezbyt obciążone nadajniki, ale pamiętajmy, że przed nami aukcja 5G w paśmie 3,4 – 3,8 GHz, co pozwoli dopiero tak naprawdę na dużo szersze wdrożenie i dostępność 5G dla dla dużo większej liczby osób w całej Polsce.

Reklama

Źródło: Speedtest.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama