Telekomy

W poniedziałek 11 maja rusza pierwsza w Polsce sieć 5G! Uruchomi ją Plus

Paweł Winiarski
125

Były zapowiedzi, a my cierpliwie czekaliśmy. Plus będzie pierwszym operatorem w Polsce, który uruchomi komercyjną sieć 5G!

W Polsce startuje sieć 5G

Plus w najbliższy poniedziałek 11 maja uruchomi pierwszą w Polsce sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD, która swoim zasięgiem obejmie blisko 900 tysięcy osób w 7 miastach w Polsce. W ofercie dostępne są już smartfony i routery 5G obsługujące technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz. Uruchomienie w poniedziałek 100 stacji w 7 miastach w Polsce to początek 5G w Plusie. Już wkrótce w zasięgu sieci najnowszej generacji znajdzie się dodatkowe ponad 2 mln osób w Warszawie i jej aglomeracji. Tym samym łączna liczba osób w zasięgu 5G wyniesie 3 miliony.

- czytamy w informacji prasowej

Gdzie w Polsce skorzystamy z sieci 5G od operatora Plus?

Zapowiedziane 7 miast to:

  • Warszawa
  • Łódź
  • Gdańsk
  • Poznań
  • Szczecin
  • Wrocław
  • Katowice
Drugim etapem będzie objęcie zasięgiem 5G całej Warszawy oraz okolicznych miejscowości, gdzie ma powstać ponad 600 dodatkowych stacji 5G. Plan ma zostać w pełni wykonany w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Obiecywana jest lepsza stabilność połączenia, mniejsze opóźnienie w transmisji danych, dużo większa pojemność sieci oraz prędkość do 600 Mb/s.

Przeczytaj też: Technologia 5G od Plusa

W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. Pozwala to przesyłać na danej częstotliwości więcej danych przy większych szybkościach i objąć zasięgiem większy obszar szybkim transferem danych. Dzięki temu, więcej naszych Klientów będzie mogło cieszyć się nową jakością internetu. Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz MHz TDD z szybkością do 600 Mb/s jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz.

- mówi Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.

Oferta taryf 5G zostanie przedstawiona w najbliższym czasie. Na początku transmisja danych w 5G ma być dostępna dla klientów Plusa i Cyfrowego Polsatu promocyjnie w ramach pakietów internetowych w aktualnie dostępnych abonamentach. Jeśli więc macie smartfon obsługujący sieć 5G, będziecie mogli z niej skorzystać posiadając już abonament w sieci Plus.

źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu